Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vysvětlete předražené zakázky a zatčení šéfa, žádá Brusel český úřad

  • 37
Úřad, který má v Ústeckém a Karlovarském kraji na starosti rozdělování miliard korun z evropských dotací, bude muset vysvětlovat Bruselu předražené zakázky a policejní vyšetřování svého bývalého ředitele. Pokud to neudělá, hrozí, že už žádné evropské peníze nedostane.

Regionální rada Severozápad, která miliardy z EU rozděluje, se snaží odvrátit hrozbu krachu. Brusel totiž žádá vysvětlení týkající se předražených zakázek a policejního vyšetřování někdejšího ředitele úřadu Petra Kušnierze a varuje, že utne přísun peněz.

Rada se navíc obává, zda nebude muset vracet všechny peníze, které od roku 2007 - tedy od doby svého vzniku - dostala. Jde o zhruba 4,5 miliardy korun.

Problémy úřady

V říjnu 2008 bylo zastaveno proplácení peněz za nákup údajně předražené zdravotnické techniky pro Krajskou zdravotní. Případ vyšetřuje policie i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Loni v prosinci podal ministr financí Miloslav Kalousek trestní oznámení po auditu, podle něhož byly přístroje předražené o desítky milionů korun.

Letos 22. března policie zatkla sedm lidí, pět z nich skončilo ve vazbě, včetně ředitele Petra Kušnierze.

25. března ministerstvo financí zastavilo proplácení všech projektů, později vyplácení zase obnovilo.

Problémy se kupí od října 2008, začalo to nákupem údajně předražených přístrojů pro společnost Krajská zdravotní, předražená byla údajně i rekonstrukce ústeckých Městských sadů, letos v březnu byl navíc Kušnierz zatčen kvůli podezření z korupce.

Evropští komisaři stanovili 4 body, na nichž závisí osud dotací

Evropská komise kvůli těmto potížím důrazně žádá vysvětlení. Před dvěma týdny poslala do Ústí dopis, který může ovlivnit další osud Regionální rady Severozápad. Komisaři stanovili čtyři body, jimiž podmiňují další vyplácení peněz. Regionální rada má odpovědět do 28. srpna.

Například chtějí vědět, jak postupuje Kušnierzovo policejní vyšetřování. "Jenže my nemáme možnost nahlédnout do spisu, takže podrobnosti neznáme," říká mluvčí rady Marcela Klíchová.

Komise chce znát hodnocení projektů, prověřit ty, které se týkají Krajské zdravotní, a také všechny veřejné zakázky od začátku fungování rady. "To jsou zakázky u 170 projektů, to se nedá za dva měsíce stihnout. Navrhujeme jim, aby jich pár náhodně vybrali nebo lhůtu prodloužili," říká Klíchová.

Pokud Brusel nedostane vysvětlení, nepošle už ani korunu

Tento týden jednali o dopise z Bruselu úředníci rady s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem financí. Shodli se na tom, že žádost komisařů je nejasně napsaná, a chtějí upřesnění. Také prý není zcela zřejmé, co by nastalo, pokud by ústečtí úředníci podmínky nesplnili.

"Píšou, že pokud nedostanou uspokojivou odpověď, reálně hrozí, že zastaví celý náš program. To znamená, že bychom už z Bruselu nedostali ani korunu. Jenže není jasné, jestli nebudou chtít dokonce vracet peníze, které jsme od začátku fungování vyplatili. Od roku 2007 jde o čtyři a půl miliardy, včetně 420 milionů korun pro Krajskou zdravotní," dodává.

Regionální rada zatím funguje. Žadatelům proplácí peníze ministerstvo pro místní rozvoj z českého rozpočtu, nejdou jen Krajské zdravotní, ústeckému magistrátu za obnovu Městských sadů a na projekty, kvůli nimž je ředitel Kušnierz ve vazbě.