Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První komunistický hejtman končí ve funkci, oznámkujte ho

  12:00aktualizováno  12:00
Před čtyřmi lety se dočkal Oldřich Bubeníček primátu. Jako první komunista v zemi stanul v čele hejtmanství. KSČM v Ústeckém kraji po letech v opozici překvapila, když s 25 procenty hlasů suverénně vyhrála. V říjnových krajských volbách se bude Bubeníček snažit post hejtmana obhájit.

Hejtman Oldřich stanul v čele Ústeckého kraje jako první komunista v zemi. V letošních volbách chce svůj post obhájit. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Čtenáři iDNES.cz mají nyní možnost ohodnotit, jak si podle nich tento komunista z Bíliny dosud ve funkci vedl. Známkovat hejtmana Oldřicha Bubeníčka můžete do středy 31. srpna 23:59. Ve čtvrtek pak zveřejníme výsledky.

Vysvědčení pro hejtmana: známkujte zde

Prvně v Bubeníčkův prospěch zafungovalo znechucení mnoha voličů z vlády sociálnědemokratické hejtmanky Jany Vaňhové. Její spojenectví s ODS provázela řada skandálů kolem evropských dotací. Uvidíme, zda Bubeníček úspěch zopakuje.

„Nevadilo by mi, kdyby Oldřich Bubeníček opět vyhrál. Nemá jednoduchou pozici, protože KSČM není mezi vládnoucími stranami, které se snaží spolupracovat zejména se svými hejtmany. Navíc vede sociálně nejslabší kraj. Není to pro něj lehké, ale myslím, že se té úlohy zhostil opravdu dobře,“ zhodnotil počínání Bubeníčka v předchozích čtyřech letech Robert Kysela, generální manažer litvínovského hokejového klubu.

Pozitivní názor má například i starosta Peruce na Lounsku Radomír Bláha. „Pana Bubeníčka hodnotím velice kladně. Je takový lidový, normální,“ řekl na hejtmanovu adresu Bláha.

Byl hodně vidět, ale moc toho neudělal, míní kritik

Senátorka a dětská neuroložka Alena Dernerová považuje Bubeníčka za „slušného člověka s dobrou politickou kulturou“. Negativní názor ale má také: „Kraj vedl dobře. Vytkla bych mu jen přístup k ekologii,“ uvedla.

Bubeníček totiž ve své funkci výrazně podporoval prolomení limitů na těžbu uhlí. Jeho přání ale Sobotkův kabinet nevyslyšel.

Spokojený s prací hejtmana naopak není třeba primátor Chomutova Daniel Černý. Domnívá se, že Bubeníček toho mohl pro kraj udělat víc. „Pan Bubeníček byl hodně vidět, ale byla to spíše taková politika, aby toho moc nezkazil. Třeba zdravotnictví by si zasloužilo úplně jiný přístup,“ řekl Černý.

Ale i v této oblasti najde Bubeníček zastánce. A to přímo z Krajské zdravotní zastřešující pět největších nemocnic. „Jako zaměstnanec Krajské zdravotní musím kraj pod jeho vedením pochválit. Zavedli třeba stipendia, aby sem dostali lékaře. Snaží se něco dělat,“ uvádí primář hrudní chirurgie ústecké ̈Masarykovy nemocnice Ivan Staněk.

Nezřídili jsme záchytku, mrzí hejtmana

Sám Oldřich Bubeníček při hodnocení své „čtyřletky“ zmiňuje na prvním místě zdravotnictví. Za velice důležité považuje, že se v kraji podařilo zachovat komplexní onkologické centrum, a to jak v Ústí nad Labem, tak v Chomutově.

„Musím poděkovat panu ministrovi Svatopluku Němečkovi, že měl tu odvahu zachování podepsat. Lidé v kraji v minulých desetiletích pro republiku mnohé udělali a obětovali své zdraví. Pokud je onemocnění postihne, měli by mít možnost se komfortně a kvalitně léčit v regionu,“ řekl Bubeníček. Radost má ze zaplňování průmyslové zóny Triangle a z fungování dalších takových areálů u řady měst.

„A co se nepovedlo? Musím říct, že je to vznik té nešťastné protialkoholní stanice (záchytky), kterou jsme měli ve volební programu. Je to jediný nesplněný bod. Změnila se legislativa a nikdy jsem si nemyslel, že bude tak složité stanici zřídit,“ pokračuje Bubeníček.

A proč se rozhodl kandidovat znovu? „Probíhají různé ankety oblíbenosti politiků a celé volební období jsem v popředí oblíbenosti hejtmanů, takže lidé asi berou, že se v kraji něco dělá. Kdybych ještě dostal důvěru, tak bych to čtyři roky zkusil, ale byly by už poslední,“ podotýká.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Okolí zavřené ústecké ubytovny zamořují švábi, situace je kritická

Z uzavřené ubytovny Modrá v Ústí nad Labem se rozlézají švábövé

Ústecký Střekov trápí enormní výskyt rusa domácího. Švábovitý hmyz se vyskytuje především v okolí nedávno uzavřené...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz