Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo rodinných domků vzniká sídliště, soused protestuje marně

  14:54aktualizováno  14:54
Radovan Baier z Teplic protestuje proti výstavbě nových domů na Prosetickém svahu. Upozorňuje, že se na něm staví něco jiného, než bylo schváleno, protože domy jsou jiné, a navíc vyšší, než měly podle původní dokumentace být. Bojuje takto přes pět roků, stavební úřad ale tvrdí, že je vše v pořádku.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: AP

Když si Baier v roce 2004 koupil pozemek v horní části svahu a začal stavět, zlákal ho krásný výhled do údolí i to, že se podle územního rozhodnutí měly v oblasti stavět rodinné domky. „Kdybych věděl, že za pár let budu žít na prahu sídliště, třeba bych se tehdy rozhodl jinak,“ říká dnes (na stavbu se můžete podívat zde).

Podle původní projektové dokumentace z roku 2009 měly na svahu pod Baierovým domem vyrůst rodinné domky a v další řadě trojdomky.

„Výšku měly mít maximálně 10,8 metru od úrovně přilehlého terénu. Na to bylo v roce 2010 vydáno stavební povolení. Nakonec se ale staví něco jiného,“ vysvětluje Baier, proč začal protestovat. Dodává, že ale naráží na neochotu úřadu s ním jednat.

Loni v srpnu se zhrozil. „Počítal jsem cihly domu, který se před naším domem staví, a říkal jsem si - to oni už začnou dělat krov. Jenže místo krovu se vršily další cihly a přibylo ještě další patro,“ vzpomíná.

Stavbu nechal zaměřit. „Trvám na tom, že stavba je vysoká asi 14,45 metru,“ říká geodet Jindřich Panzner, který měření provedl.

Kontrolní den pochybení nezjistil

Baier si stěžoval na stavebním úřadě a minulý týden ve čtvrtek byl kontrolní den. Vedoucí úřadu Jitka Mažáriová připouští, že se projekt v průběhu stavby měnil.

„Ale jen s ohledem na architekturu. Třeba místo mansardové střechy budou sedlové, díky nimž budou mít obyvatelé na svahu lepší výhled. Přes mansardu by viděli méně než mezi sedlovými střechami,“ sdělila Mažáriová. „Ale výška střechy je stejná jako podle původní dokumentace,“ dodala.

Referent teplického stavebního úřadu Oldřich Lukeš, který byl minulý čtvrtek také na stavbě, navíc říká, že má výsledky měření, které si nechal zpracovat stavebník. A toto měření podle něj dokládá, že vše probíhá v pořádku a v souladu s původním stavebním povolením.

„Nemám důvod nevěřit a jít proti kulatému razítku,“ řekl Lukeš. Konkrétní výšku budov z výsledků měření však nesdělil.

Kdo má pravdu, se tedy ukáže až při kolaudaci stavby. Otázkou je, zda už nebude pozdě.

To je zase nějaká vaše provokace, reagoval zástupce firmy

V lokalitě má v první etapě vyrůst 40 bytů, podle jiných údajů na webu investora je ale celkový počet 130 bytů. Investorem a stavebníkem je firma T-Stav group. Ta si najala advokáta, jenž Baierovi písemně pohrozil žalobou, pokud si nepřestane stěžovat, neboť to údajně firmu poškozuje.

Byty nabízí společnost Letná Belveder, která spolu s T-Stav group sídlí na stejné adrese. Obchodním zástupcem firmy Letná Belveder je Radek Turišin, někdejší policista z teplické hospodářské kriminálky, který byl v roce 2010 pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k patnáctiměsíční podmínce a peněžitému trestu ve výši 45 tisíc korun.

Turišin na dotaz o výšce rozestavěných domů nechtěl reagovat. „Já o tom nic nevím, to je zase nějaká vaše provokace,“ řekl pouze.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Najdete na iDNES.cz