Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místo rodinných domků vzniká sídliště, soused protestuje marně

  14:54aktualizováno  14:54
Radovan Baier z Teplic protestuje proti výstavbě nových domů na Prosetickém svahu. Upozorňuje, že se na něm staví něco jiného, než bylo schváleno, protože domy jsou jiné, a navíc vyšší, než měly podle původní dokumentace být. Bojuje takto přes pět roků, stavební úřad ale tvrdí, že je vše v pořádku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Když si Baier v roce 2004 koupil pozemek v horní části svahu a začal stavět, zlákal ho krásný výhled do údolí i to, že se podle územního rozhodnutí měly v oblasti stavět rodinné domky. „Kdybych věděl, že za pár let budu žít na prahu sídliště, třeba bych se tehdy rozhodl jinak,“ říká dnes (na stavbu se můžete podívat zde).

Podle původní projektové dokumentace z roku 2009 měly na svahu pod Baierovým domem vyrůst rodinné domky a v další řadě trojdomky.

„Výšku měly mít maximálně 10,8 metru od úrovně přilehlého terénu. Na to bylo v roce 2010 vydáno stavební povolení. Nakonec se ale staví něco jiného,“ vysvětluje Baier, proč začal protestovat. Dodává, že ale naráží na neochotu úřadu s ním jednat.

Loni v srpnu se zhrozil. „Počítal jsem cihly domu, který se před naším domem staví, a říkal jsem si - to oni už začnou dělat krov. Jenže místo krovu se vršily další cihly a přibylo ještě další patro,“ vzpomíná.

Stavbu nechal zaměřit. „Trvám na tom, že stavba je vysoká asi 14,45 metru,“ říká geodet Jindřich Panzner, který měření provedl.

Kontrolní den pochybení nezjistil

Baier si stěžoval na stavebním úřadě a minulý týden ve čtvrtek byl kontrolní den. Vedoucí úřadu Jitka Mažáriová připouští, že se projekt v průběhu stavby měnil.

„Ale jen s ohledem na architekturu. Třeba místo mansardové střechy budou sedlové, díky nimž budou mít obyvatelé na svahu lepší výhled. Přes mansardu by viděli méně než mezi sedlovými střechami,“ sdělila Mažáriová. „Ale výška střechy je stejná jako podle původní dokumentace,“ dodala.

Referent teplického stavebního úřadu Oldřich Lukeš, který byl minulý čtvrtek také na stavbě, navíc říká, že má výsledky měření, které si nechal zpracovat stavebník. A toto měření podle něj dokládá, že vše probíhá v pořádku a v souladu s původním stavebním povolením.

„Nemám důvod nevěřit a jít proti kulatému razítku,“ řekl Lukeš. Konkrétní výšku budov z výsledků měření však nesdělil.

Kdo má pravdu, se tedy ukáže až při kolaudaci stavby. Otázkou je, zda už nebude pozdě.

To je zase nějaká vaše provokace, reagoval zástupce firmy

V lokalitě má v první etapě vyrůst 40 bytů, podle jiných údajů na webu investora je ale celkový počet 130 bytů. Investorem a stavebníkem je firma T-Stav group. Ta si najala advokáta, jenž Baierovi písemně pohrozil žalobou, pokud si nepřestane stěžovat, neboť to údajně firmu poškozuje.

Byty nabízí společnost Letná Belveder, která spolu s T-Stav group sídlí na stejné adrese. Obchodním zástupcem firmy Letná Belveder je Radek Turišin, někdejší policista z teplické hospodářské kriminálky, který byl v roce 2010 pravomocně odsouzen za přijímání úplatků k patnáctiměsíční podmínce a peněžitému trestu ve výši 45 tisíc korun.

Turišin na dotaz o výšce rozestavěných domů nechtěl reagovat. „Já o tom nic nevím, to je zase nějaká vaše provokace,“ řekl pouze.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz