Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava v Mostě ukazuje, jak žili „Severočeši“ v pravěku

  8:20aktualizováno  8:20
Jak vypadala nejstarší židle na světě či jak bydleli neandertálští „Severočeši“ před 750 tisíci lety, ukazuje právě zpřístupněná výstava v mosteckém oblastním muzeu. Návštěvníci se na ní také mohou dozvědět o osídlení zdejší krajiny ve starší době kamenné a prohlédnout si archeologické nálezy z této doby.

Rekonstrukce neandertálské chaty objevené v 60. letech u Bečova archeologem Janem Fridrichem. | foto: Autor rekonstrukce: Jan Fridrich

Výstava s názvem Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) představuje naleziště v okolí Bečova na Mostecku, které v 60. letech minulého století objevil a zkoumal archeolog Jan Fridrich a které patří mezi nejvýznamnější lokality starší doby kamenné na světě.

"Janu Fridrichovi se podařilo odkrýt a zachránit nálezy z unikátní krajiny poseté pěstními klíny. S trochou nadsázky lze říct, že naleziště kolem Bečova je kouskem střední Afriky v Evropě. Podobná naleziště se totiž nacházejí už jen právě tam," upozornila Ivana Fridrichová - Sýkorová, vedoucí Laboratoře pro výzkum paleolitu při Archeologickém ústavu Akademie věd a jedna ze spoluautorek výstavy.

Expozice představuje téměř padesátiletý výzkum v Bečově, který veřejnost dosud v takto rozsáhlé podobě neměla možnost vidět.

Název výstavy Krajinou pěstních klínů může napovědět i to, co je na ní nejvíc k vidění - nejrozsáhlejší sbírka pěstních klínů v Česku. Je tu i vůbec největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě, který váží čtyřiačtyřicet kilo.

Hned vedle jsou i originální barviva a třecí palety (samozřejmě kamenné), které neandertálci používali zřejmě k barvení obličeje nebo rituální výzdobě.

K čemu pěstní klíny sloužily, není dodnes jisté

"Do současnosti není zcela vyřešena otázka, k čemu se vlastně pěstní klíny, tedy oboustranně plošně opracované kamenné nástroje víceméně kapkovitého tvaru, používaly. Jsou velmi univerzální, sloužit mohly k řezání, škrábání i sekání, ale mohly mít i symbolický a rituální význam, hlavně ty velké. Například ten, který je na výstavě, mohl podle jedné z teorií sloužit k výuce opracování kamene," líčí Kateřina Semrádová z České společnosti archeologické, která je rovněž spoluautorkou výstavy.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Další zajímavostí mostecké výstavy je zmenšený model obydlí neandertálců. Jejich chatu v poměru 1:3 vyrobila podle nákresů Jana Fridricha restaurátorka Linda Pulkertová ze společnosti Prospecto, která se na přípravě výstavy rovněž podílela. Původní neandertálské obydlí, z něhož se při výrobě repliky vycházelo, stávalo kdysi pod převisem Písečného vrchu u Bečova.

V obydlí narazil Jan Fridrich i na plochý kámen, který podle umístění a okolních nálezů jednoznačně sloužil jako sedátko. Návštěvníci výstavy tak mohou vidět i vůbec nejstarší dochovanou "židli" na světě.

Výstava Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) bude v mosteckém muzeu až do 3. dubna 2011. Ve zmenšené podobě by pak měla navštívit i další muzea v Česku.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Postupová matematika. Kdo má v baráži jaké šance na extraligu?

Litvínovští hokejisté se radují z gólu proti Jihlavě.

Dvě kola před koncem hokejové baráže jsou jisté dvě věci: 1. Karlovým Varům stačí k návratu do extraligy získat jediný...Litvínov se udržel mezi elitou, Jihlava se po roce vrací do první ligy

Litvínovský Jakub Černý (vlevo) se raduje z gólu do sítě Kladna.

Závěrečné 12. kolo baráže určilo druhého účastníka hokejové extraligy pro příští sezonu. Litvínov porazil Kladno...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Další z rubriky

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

Zlodějku zradila podprsenka, v rozčílení jí z ní vypadl kradený mobil

Ilustrační snímek

Před ústeckým nádražím využila sedmačtyřicetiletá žena nepozornosti kolemjdoucího a vytáhla mu z kapsy mikiny mobil....

Spor o náhradu za Kamencové jezero skončil, nájemce na miliony kývl

Písčitá pláž na Kamencovém jezeře.

Po dvou letech končí přetahovaná o finanční vyrovnání mezi bývalým nájemcem Kamencového jezera a městem Chomutov....

Najdete na iDNES.cz