Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava v Mostě ukazuje, jak žili „Severočeši“ v pravěku

  8:20aktualizováno  8:20
Jak vypadala nejstarší židle na světě či jak bydleli neandertálští „Severočeši“ před 750 tisíci lety, ukazuje právě zpřístupněná výstava v mosteckém oblastním muzeu. Návštěvníci se na ní také mohou dozvědět o osídlení zdejší krajiny ve starší době kamenné a prohlédnout si archeologické nálezy z této doby.

Rekonstrukce neandertálské chaty objevené v 60. letech u Bečova archeologem Janem Fridrichem. | foto: Autor rekonstrukce: Jan Fridrich

Výstava s názvem Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) představuje naleziště v okolí Bečova na Mostecku, které v 60. letech minulého století objevil a zkoumal archeolog Jan Fridrich a které patří mezi nejvýznamnější lokality starší doby kamenné na světě.

"Janu Fridrichovi se podařilo odkrýt a zachránit nálezy z unikátní krajiny poseté pěstními klíny. S trochou nadsázky lze říct, že naleziště kolem Bečova je kouskem střední Afriky v Evropě. Podobná naleziště se totiž nacházejí už jen právě tam," upozornila Ivana Fridrichová - Sýkorová, vedoucí Laboratoře pro výzkum paleolitu při Archeologickém ústavu Akademie věd a jedna ze spoluautorek výstavy.

Expozice představuje téměř padesátiletý výzkum v Bečově, který veřejnost dosud v takto rozsáhlé podobě neměla možnost vidět.

Název výstavy Krajinou pěstních klínů může napovědět i to, co je na ní nejvíc k vidění - nejrozsáhlejší sbírka pěstních klínů v Česku. Je tu i vůbec největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě, který váží čtyřiačtyřicet kilo.

Hned vedle jsou i originální barviva a třecí palety (samozřejmě kamenné), které neandertálci používali zřejmě k barvení obličeje nebo rituální výzdobě.

K čemu pěstní klíny sloužily, není dodnes jisté

"Do současnosti není zcela vyřešena otázka, k čemu se vlastně pěstní klíny, tedy oboustranně plošně opracované kamenné nástroje víceméně kapkovitého tvaru, používaly. Jsou velmi univerzální, sloužit mohly k řezání, škrábání i sekání, ale mohly mít i symbolický a rituální význam, hlavně ty velké. Například ten, který je na výstavě, mohl podle jedné z teorií sloužit k výuce opracování kamene," líčí Kateřina Semrádová z České společnosti archeologické, která je rovněž spoluautorkou výstavy.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Dosud největší nalezený pěstní klín ve střední Evropě. Váha okolo 44 kg, stáří 750 000 let, vyroben z křemence typu Skršín.

Další zajímavostí mostecké výstavy je zmenšený model obydlí neandertálců. Jejich chatu v poměru 1:3 vyrobila podle nákresů Jana Fridricha restaurátorka Linda Pulkertová ze společnosti Prospecto, která se na přípravě výstavy rovněž podílela. Původní neandertálské obydlí, z něhož se při výrobě repliky vycházelo, stávalo kdysi pod převisem Písečného vrchu u Bečova.

V obydlí narazil Jan Fridrich i na plochý kámen, který podle umístění a okolních nálezů jednoznačně sloužil jako sedátko. Návštěvníci výstavy tak mohou vidět i vůbec nejstarší dochovanou "židli" na světě.

Výstava Krajinou pěstních klínů (ve stopách Jana Fridricha) bude v mosteckém muzeu až do 3. dubna 2011. Ve zmenšené podobě by pak měla navštívit i další muzea v Česku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Najdete na iDNES.cz