Martin Vostřel, kurátor výstavy o historii lounského Sokola, ukazuje prapor...

Martin Vostřel, kurátor výstavy o historii lounského Sokola, ukazuje prapor vyrobený ke 110. výročí Sladkovského župy v roce 2009, mužský cvičební úbor z první republiky a ženský úbor Libuše. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Výstava přibližuje historii Sokola, mezi exponáty je i stoletý kroj

  • 0
V muzeu v Lounech je k vidění výstava o stopadesátileté historii Sokola. Návštěvníci mohou spatřit kroj z roku 1912, kozu, přes kterou se kdysi skákalo, nebo skoro sto let starý prapor. Výstava potrvá do 14. října.

"Představuje nejen 150 let Sokola jako takového, ale také připomíná, že lounská jednota je dvacátá nejstarší na světě vůbec," zdůraznil kurátor výstavy Martin Vostřel z lounského muzea, kde jsou věci spojené se Sokolem k vidění.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i exponáty, které ještě nikdy nebyly vystavené, protože nepocházejí jen z majetku lounského Sokola, ale i jeho členů.

Nejdůležitější funkcí Sokola byl vždy sport, ale podle Vostřela byla významná i jeho společenská funkce.

"Když se Čechům dařilo, vzkvétal i Sokol. A naopak v historicky těžkém období Sokol málem zanikl za první světové války nebo zcela zanikl za druhé světové války," dodal kurátor.

Součástí výstavy jsou vzpomínky, textové či obrázkové, například na všesokolské slety. Připomínají ale i jinou společenskou tradici, každoroční šibřinky. Ty byly vždy zaměřené na jedno téma, takže návštěvníci uvidí na fotkách třeba sokolky převlečené za japonské gejši.