Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Křížová cesta oddálila řezbářovi válku. Dílo je vystaveno v Chomutově

  8:34aktualizováno  8:34
V chomutovském kostele sv. Kateřiny je k vidění až do 19. května výstava Křížová cesta Ernsta Hollitzera. Představuje největší dílo někdejšího skvělého kadaňského řezbáře, které vytvořil jako součást výzdoby zaniklého kostela v krušnohorské Rusové. Záhy po dokončení díla rukoval na frontu.

Řezbář Ernst Hollitzer s jedním z výjevů své křížové cesty. Vytvořil ji pro kostel v Rusové. | foto: Muzeum Chomutov

"Před časem jsme jezdili po kostelech v kraji a dokumentovali jejich betlémy. V kostele Panny Marie Utěšitelky v Klášterci jsme narazili na nádhernou vyřezávanou křížovou cestu. Od té chvíle jsme chtěli na dílo řezbáře Hollitzera upozornit," popsal vznik výstavy Stanislav Děd, ředitel chomutovského muzea, které kostel sv. Kateřiny spravuje.

"Jeho křížovou cestu představujeme na velkoformátových fotografiích. A získali jsme od jeho rodiny i ukázky dalších prací, z nichž se většina bohužel nedochovala," dodal.

Hollitzer se narodil roku 1906 v rodině malíře porcelánu. Vyrůstal ve Vernéřově u Klášterce. Později tu měl i svou první dílnu. Odmala ho zajímalo vyřezávání ze dřeva a v této profesi se vzdělával a stále zdokonaloval. Pracoval třeba na zdobení oltáře v kostele Povýšení sv. Kříže v Kadani. Tvořil sošky svatých, ale i svícny či doplňky pro domácnost.

Betlém, který vytvořil řezbář Ernst Hollitzer pro kostel v Rusové.

Betlém, který vytvořil řezbář Ernst Hollitzer pro kostel v Rusové.

Když byl v roce 1935 položen základní kámen kostela sv. Martina v Rusové, požádali o výzdobu právě jeho. Kostel měl být velmi jednoduchý a měly tomu odpovídat i doplňky. Hollitzer pro něj udělal betlém, který později shořel v kostele v Hoře sv. Šebestiána, pamětní sochu a křížovou cestu, tedy zobrazení Ježíšova utrpení od jeho odsouzení až po uložení do hrobu.

Než ale stihl dodělat všech 14 zastavení, měl narukovat do armády.

"Do té doby byla hotova asi polovina reliéfů. Louchovskému faráři Karlu Mühldorfovi se pak podařila nevídaná věc - po mnohém vyběhávání a orodování získal pro Hollitzera několikaměsíční odklad nástupu na frontu, aby mohl křížovou cestu dodělat," poznamenal Děd.

Reliéfy křížové cesty byly nakonec posledním Hollitzerovým řezbářským dílem.

Na bojištích sice ještě kreslil, aby si připomněl tváře příbuzných a přátel, z války se ale nevrátil. Ačkoli utrpěl řadu zranění, musel ještě roku 1945 na východní frontu. Dělal sanitáře. Zmizel v dubnu po bombardování lodi s lazaretem.

Rodina se až roku 1997 dozvěděla od Červeného kříže, že zraněním podlehl 1. července 1945 v zajateckém táboře Krasnyj Luč.

"Výstava přibližuje nejen jeho stěžejní dílo, ale i zajímavý osud. Právě takové příběhy vytvářejí paměť místa a stojí za to si je připomínat," dodal Děd.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Najdete na iDNES.cz