Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Křížová cesta oddálila řezbářovi válku. Dílo je vystaveno v Chomutově

  8:34aktualizováno  8:34
V chomutovském kostele sv. Kateřiny je k vidění až do 19. května výstava Křížová cesta Ernsta Hollitzera. Představuje největší dílo někdejšího skvělého kadaňského řezbáře, které vytvořil jako součást výzdoby zaniklého kostela v krušnohorské Rusové. Záhy po dokončení díla rukoval na frontu.

Řezbář Ernst Hollitzer s jedním z výjevů své křížové cesty. Vytvořil ji pro kostel v Rusové. | foto: Muzeum Chomutov

"Před časem jsme jezdili po kostelech v kraji a dokumentovali jejich betlémy. V kostele Panny Marie Utěšitelky v Klášterci jsme narazili na nádhernou vyřezávanou křížovou cestu. Od té chvíle jsme chtěli na dílo řezbáře Hollitzera upozornit," popsal vznik výstavy Stanislav Děd, ředitel chomutovského muzea, které kostel sv. Kateřiny spravuje.

"Jeho křížovou cestu představujeme na velkoformátových fotografiích. A získali jsme od jeho rodiny i ukázky dalších prací, z nichž se většina bohužel nedochovala," dodal.

Hollitzer se narodil roku 1906 v rodině malíře porcelánu. Vyrůstal ve Vernéřově u Klášterce. Později tu měl i svou první dílnu. Odmala ho zajímalo vyřezávání ze dřeva a v této profesi se vzdělával a stále zdokonaloval. Pracoval třeba na zdobení oltáře v kostele Povýšení sv. Kříže v Kadani. Tvořil sošky svatých, ale i svícny či doplňky pro domácnost.

Betlém, který vytvořil řezbář Ernst Hollitzer pro kostel v Rusové.

Betlém, který vytvořil řezbář Ernst Hollitzer pro kostel v Rusové.

Když byl v roce 1935 položen základní kámen kostela sv. Martina v Rusové, požádali o výzdobu právě jeho. Kostel měl být velmi jednoduchý a měly tomu odpovídat i doplňky. Hollitzer pro něj udělal betlém, který později shořel v kostele v Hoře sv. Šebestiána, pamětní sochu a křížovou cestu, tedy zobrazení Ježíšova utrpení od jeho odsouzení až po uložení do hrobu.

Než ale stihl dodělat všech 14 zastavení, měl narukovat do armády.

"Do té doby byla hotova asi polovina reliéfů. Louchovskému faráři Karlu Mühldorfovi se pak podařila nevídaná věc - po mnohém vyběhávání a orodování získal pro Hollitzera několikaměsíční odklad nástupu na frontu, aby mohl křížovou cestu dodělat," poznamenal Děd.

Reliéfy křížové cesty byly nakonec posledním Hollitzerovým řezbářským dílem.

Na bojištích sice ještě kreslil, aby si připomněl tváře příbuzných a přátel, z války se ale nevrátil. Ačkoli utrpěl řadu zranění, musel ještě roku 1945 na východní frontu. Dělal sanitáře. Zmizel v dubnu po bombardování lodi s lazaretem.

Rodina se až roku 1997 dozvěděla od Červeného kříže, že zraněním podlehl 1. července 1945 v zajateckém táboře Krasnyj Luč.

"Výstava přibližuje nejen jeho stěžejní dílo, ale i zajímavý osud. Právě takové příběhy vytvářejí paměť místa a stojí za to si je připomínat," dodal Děd.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

V areálu skládky Celio v Litvínově stále hoří. Na místě zůstává asi třicet hasičů, kteří zvenku ochlazují halu s linkou...

Městu chceme dát vizi, zaměříme se na bezpečí či školství, říká Ševcovic

Michal Ševcovic - kandidát na ústeckého primátora za stranu PRO Zdraví a Sport...

Získat přízeň voličů a usednout do křesla ústeckého primátora se pokusí ředitel základní školy Stříbrnická a jednička...

Mladí a rodiny Ústí nad Labem opouští, to chceme zvrátit, říká Skálová

Irena Skálová - kandidátka na ústeckou primátorku za koalici TOP 09, KDU-ČSL a...

O tom, s kým půjde v Ústí nad Labem strana TOP 09 do komunálních voleb, se členové rozhodovali několik měsíců. Nakonec...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz