Pracovnice oblastního archivu Sabina Dušková při přípravě výstavy.

Pracovnice oblastního archivu Sabina Dušková při přípravě výstavy. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Osudy účastníků pochodu smrti z Litoměřic do Velešína mapuje výstava

  • 0
S pochody smrti na konci druhé světové války chce seznámit výstava, která právě začala v litoměřickém oblastním archivu. Jejich prostřednictvím nacisté „evakuovali“ vězně koncentračních táborů likvidovaných před blížící se frontou.

Expozici nazvanou Transport smrti Litoměřice–Velešín připravil Vojenský historický ústav v Praze a KZ-Gedenkstätte Flossenbürg. Přibližuje vlakový transport s vězni, který v polovině dubna 1945 vypravili nacisté z koncentračního tábora v Litoměřicích. 

Výstava sleduje cestu tohoto transportu vedoucí přes Lovosice, Kralupy, Roztoky, Prahu a Olbramovice až do jihočeského Velešína, kde se vězni dočkali 8. května osvobození.

„Naše expozice zasazuje příběh transportu do širšího historického kontextu. Všímá si konkrétních aktérů událostí – vězňů, dozorců i civilních obyvatel – a jejich osudů,“ říká Sabina Dušková z litoměřického oblastního archivu. 

Fenomén pomoci vězňům

„Tematizuje fenomén pomoci transportovaným vězňům ze strany železničních zaměstnanců i civilistů, otázku poválečného vyrovnání se s pachateli trestných činů i obraz těchto událostí v naší kolektivní paměti,“ dodává.

Návštěvníci si mohou prohlédnout celkem 12 panelů, na nichž ústřední text doplňují mapy, fotografie a dobové dokumenty. 

Spoluautorka výstavy, historička Pavla Plachá ji podle svých slov koncipovala tak, aby „šla za divákem“. „Cílovou skupinou jsou vedle zájemců o historii a téma pochodů smrti i náhodní návštěvníci a lidé z příslušných lokalit, o nichž výstava pojednává,“ vysvětluje Plachá.

Výstava, která se koná v badatelně oblastního archivu a prohlédnout si ji lze od pondělí od čtvrtka, potrvá do 17. listopadu.