Šperk z pravěku se od současného moc neliší, ukazuje výstava v Žatci

  • 0
Regionální muzeum v Žatci zahájilo neobvyklou výstavu šperků. Ve vitrínách jsou vystavené stovky skvostů z pravěku i současnosti. Návštěvníci je od sebe někdy rozeznají jen díky popiskům s letopočty.

"V jedné vitrině lze vidět šperky staré tisíce let i ty, které vznikly před pěti lety. Návštěvník si možná někdy ani nebude jistý, který kus je pravěký a který moderní," říká žatecký kurátor a místní archeolog Petr Holodňák.

Výstavu tvoří 170 kusů pravěkých šperků zapůjčených z teplického muzea a dvě stovky moderních šperků z Liberce. Smyslem výstavy je podle Holodňáka ukázat, že šperky se během staletí výrazně neměnily.

"Náramek je pořád náramek a spona je spona. Jen výběr materiálů byl tehdy omezený. Šlo vyrábět z kostí, zvířecích zubů, bronzu či železa, zatímco z moderní doby jsou tu i šperky ze stavební pěny, PET lahve nebo asfaltu," upozornil Holodňák.

Přestože má žatecké muzeum výstavu jen zapůjčenou, oživilo ji vlastním přístupem. Například keltské šperky představuje na figurínách keltské rodiny, která se chystá na oslavu letního slunovratu. Další zajímavostí je ukázka části keltského pokladu, jenž byl objeven roku 1882 v Lahošti u Duchcova.

Na vernisáži byly i vzácné šperky germánské ženy

Největší zajímavost mohli vidět jen návštěvníci čtvrteční vernisáže. Byla jí vitrina se šperky z hrobu bohaté germánské ženy.

"Objev pochází z výzkumu pískovny Soběsuky v roce 1986. Hrob je z doby kolem roku 300 a je to nejbohatší nález z mladší doby římské na území Čech," zmínil Holodňák.

Ozdoby germánské ženy hlídal během vernisáže městský strážník. Večer se pak soubor vzácných nálezů vrátil zpět do trezoru.

Výstava šperků v hlavní budově žateckého muzea potrvá do 13. října.