Detail ornátu s bohatě vyšívaným motivem kříže a ukřižovaného Ježíše Krista. Tento typ ornátu se nazývá kasule. Fialová barva značí, že byl používán v době postní a adventní. | foto: Klára Mágrová, Loreta Rumburk

Loreta v Rumburku vystavuje vzácná roucha nevyčíslitelné hodnoty

  • 0
Návštěvníci rumburské Lorety si mohou v ambitech zblízka prohlédnout osmnáct vzácných ručně i strojově vyšívaných liturgických rouch, z nichž některá jsou památkově chráněná. Vystavené ornáty, pluviály, štoly a manipuly jsou přitom pouze zlomkem rouch, která v depozitáři Lorety jsou. Výstava potrvá do 24. listopadu.

"Roucha patřila hlavně kapucínům z přilehlého kláštera. Používali je při mších na Svatých schodech, v kostele i ambitu Lorety a potřebovali jich opravdu hodně," říká Klára Mágrová z Lorety.

Historická bohatě zdobená roucha jsou z doby od 19. století do první republiky. Zdobí je precizní výšivky, často ze zlata nebo z různých neobvyklých materiálů. Mnoho ornamentů je třeba vyšitých z knoflíků.

"Na některých jsme našli ještě výrobní štítky, takže víme, že část jich zhotovila třeba firma Florian Holfeld z Jiříkova," poznamenala Mágrová.

Nejkrásnější a nejvíce zdobená jsou roucha používaná při vánočních, velikonočních nebo postních mších. Liší se přitom barvou, která daná období symbolizuje.

"Vánoce jsou spojeny s bílou barvou, liturgické mezidobí zase se zelenou," přibližuje páter Jozef Kujan.

Nejcennější roucho zdobí zlato

Nejcennější je bílé roucho bohatě vyšívané zlatem. Vyčíslit jeho hodnotu ale podle pracovníků Lorety nelze, stejně jako dalších rouch.

"Dnes se používají jednodušší, méně zdobená a pohodlnější roucha, která nejsou tak náročná na údržbu. Pořídit je lze od 3 do 5 tisíc. Cena těch historických se podle toho ale odvodit nedá," říká Mágrová.

Výstava je přístupná v říjnu od 10 do 17 a v listopadu od 9 do 16 hodin. Vstupné je 30 a 15 korun.