Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplická hvězdárna prochází přestavbou, proměnu dokumentuje výstava

  8:01aktualizováno  8:01
Největší přestavbou za dobu své existence momentálně prochází hvězdárna v Teplicích. Během rekonstrukce objektu už byla odstraněna celá hlavní budova spojující obě kopule.

Takto má hvězdárna vypadat po rekonstrukci. | foto: vizualizace Ateliér Vladimír Novák

„Na jejím místě už probíhá výstavba nové budovy, jsou hotové základy a rostou obvodové zdi. Termín dostavby je červen 2018. Otevření ale proběhne nejdříve v srpnu,“ řekl ředitel teplické hvězdárny Zdeněk Moravec.

Fotogalerie

Rekonstrukce bude stát 23 milionů korun. Zaplatí ji Ústecký kraj, který je zřizovatelem hvězdárny. Po jejím dokončení se výrazně zvětší půdorys a celkový objem budovy (psali jsme o tom zde). 

Silueta nové hvězdárny však zůstane podobná své předchůdkyni, neboť obě kopule budou zachovány a budou stále hvězdárně dominovat.

Přestože se veřejnost do nových prostor dostane až v příštím roce, už nyní si mohou zájemci prohlédnout výstavu s názvem Proměny teplické hvězdárny. Ta bude k vidění do konce října v teplickém nákupním centru Fontána. 

Vystavené jsou i modely raket

Návštěvníci zde mohou zhlédnout desítky fotografií, dalekohledů a dalších unikátních předmětů. „Vystaveny jsou i vizualizace, jak bude hvězdárna vypadat po rekonstrukci,“ dodal Moravec.

Výstava má celkem 16 panelů a její velká část je věnována i vzniku hvězdárny. Nechybějí fotografie, které mapují dopravu kopule z teplických strojíren Tesas. 

„Kvůli obtížnosti dopravy ji bylo nutno rozdělit na dvě poloviny, což mělo řadu let poté neblahý vliv na její funkčnost,“ poznamenal ředitel hvězdárny. Výstava se věnuje i původnímu a současnému vybavení. 

„Zapomenout nemůžeme ani na planetárium. To bylo v Teplicích otevřené v roce 1995. Nachází se v sousedství školy v Koperníkově ulici. Pomocí přístroje ZKP-2 a doprovodných technologií seznamuje návštěvníky s aktuálním děním na obloze a s novými poznatky z astronomie. Přednášky v planetáriu vhodně doplňují školní výuku na základních i středních školách,“ podotkl Moravec.

Na své si na výstavě přijdou i milovníci raket. „Jsme rádi, že jsme se domluvili na výstavě modelů s Raketomodelářským klubem z Krupky. Některé modely raket dosahují i výšky dvou metrů,“ přiblížil mediální zástupce teplického obchodního centra Fontána Karel Schön.

Autor:


Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Kůrovec se Ústeckému kraji vesměs vyhýbá, pomáhají tomu smíšené lesy

Smíšené lesy na Děčínsku.

Kůrovcová kalamita, která sužuje Česko, se vyhýbá Ústeckému kraji. Za příznivým stavem je mimo jiné pestrost složení...

Univerzita prodala bývalou kolej s podmínkou, že z ní nebudou sociální byty

Bývalá vysokoškolská kolej, kterou UJEP prodal soukromému vlastníkovi.

Bývalá vysokoškolská kolej K5 v ústecké čtvrti Klíše po čtyřech letech znovu ožije. Univerzita Jana Evangelisty Purkyně...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Najdete na iDNES.cz