Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava ukazuje umělce bojující proti diktatuře, exponátů jsou stovky

  8:36aktualizováno  8:36
V ústeckém muzeu je k vidění výstava o převážně německých umělcích první poloviny 20. století, kteří se postavili diktatuře. Expozice obsahuje stovky knih i obrazů, jde o největší zápůjčku exponátů v poválečné historii Ústí. Výstava nazvaná Svoboda a láska potrvá do 2. září.

Otto Pankok zvěčnil příběh romské ženy, která přežila koncentrační tábor. Kresba uhlem pojmenovaná Gaisa na zemi vznikla v roce 1948. | foto: Archiv

Umělci přijali za svůj expresionismus a stáli za zrodem tzv. Nové věcnosti - německého uměleckého stylu, jehož výrazné, barevné obrazy často tematizují sociální problémy a politiku.

Svoboda a láska

Vystavené obrazy pocházejí ze soukromé sbírky Gerharda Schneidera, knihy ze soukromé sbírky Jürgena Serkeho.

V německém Solingenu na základě Schneiderovy sbírky vznikla veřejná nadace zabývající se pronásledovaným uměním, takže díla je možné vidět v muzeu v Solingenu.

V Česku obrazy poprvé vystavilo Muzeum Montanelli v Praze. Některá díla mají v Ústí nad Labem českou premiéru. Collegium Bohemicum akci pozvalo do Ústí, protože jde o volné pokračování projektu o antifašistech.

"Co se týče obrazové části výstavy, ta přibližuje německé tvůrce, kteří v době, kdy nastoupil Adolf Hitler, byli ještě velmi mladí. Přesto zůstali jako jinak smýšlející lidé věrní modernímu umění. Část pak byla pro své myšlenky vězněna, část se dostala do emigrace, část musela na frontu jako řadoví vojáci," říká Jan Šícha z Collegia Bohemica.

Expozice věnovaná knihám nabídne pražské německy píšící literáty z doby mezi válkami, k nimž se řadí Franz Kafka či Max Brod, Čechy píšící německy (Jiří Gruša, Libuše Moníková) nebo překlady současných literátů do němčiny (Radka Denemarková, Jaroslav Rudiš).

Několik set exponátů bude k vidění v šesti místnostech, jejich pojistná cena je podle Jana Šíchy závratná. "Moc mě těší, že můžeme v Ústí nad Labem představit největší zápůjčku zahraničního umění v poválečné historii města. U obrazů návštěvníci najdou obsáhlé životopisné údaje, literární část ukazuje další souvislosti. Je to jedinečný pohled," dodává Blanka Mouralová, ředitelka Collegia Bohemica.

Celou jednu místnost zabírají obrazy německého malíře a sochaře Otto Pankoka. "Jsou to dojemné a velmi lidské obrazy romské ženy, která se dostala po válce z Osvětimi, ale neměla kam jít. Týral ji bývalý esesák, i po válce jí tak v malém pokračoval koncentrační tábor. Pankok jí pomohl, esesáka dostal za mříže, mladou ženu k základnímu hmotnému zajištění," popisuje část výstavy Mouralová.

Obraz měli nacisté spálit, ale přehlédli ho

Novou věcnost zastupuje například Eric Isenburger, portrét jeho manželky je velmi působivý. Má podivně zkroucené ruce, odkazuje totiž na ve své době velmi módní výrazový tanec, kterému se paní Isenburgerová věnovala.

Fotogalerie

"V další místnosti je představena válečná grafika, která přibližuje zánik a utrpení. Najdeme zde i alegorický obraz připomínající Prahu ovládanou Heydrichem. Také vypálení Lidic velmi oslovilo umělce, najdeme o nich i knihu od Heinricha Manna, který v Československu dostal politický azyl, pak šel dál, do Ameriky," líčí Mouralová.

Velmi pohnutý osud má za sebou obraz Oscara Zügela Ministr propagandy z roku 1933. Po dokončení byl zabaven a jako "degenerované" umění měl být spálen na dvoře stuttgartské státní galerie.

Když však Zügel po mnoha letech v exilu v roce 1951, po návštěvě ředitele stuttgartské státní galerie, potkává tamního domovníka, ten mu sděluje, že ve strojovně leží tři krabice s jeho obrazy, které nacisté při pálení přehlédli. Jednalo se o díla zkonfiskovaná v roce 1934, mimo jiné i obraz Ministr propagandy.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Dvakrát ho lékaři poslali z nemocnice domů s virózou, napotřetí zemřel

Ilustrační snímek

Dvakrát během jednoho dne poslali lékaři ústecké nemocnice 75letého Itala Maria Favu domů s tím, že jeho zdravotní stav...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

V Českém středohoří je zřejmě po letech vlk. Testy ukážou, zda napadl ovce

Vlci na podzim zadávili ovce Janu Tylšovi z Vlčic na Trutnovsku.

Na farmě ve Lbíně na Litoměřicku se našlo několik desítek stržených ovcí a jehňat. S největší pravděpodobností...

Soud uznal muže vinným, že po internetu zneužil desítky školaček

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký krajský soud uznal Jaroslava Pulpána vinným z útoků na dívky přes internet. Vyhlášení rozsudku kvůli rozsahu...

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

Najdete na iDNES.cz