Výstava v Rumburku návštěvníky seznámí i s křížovou cestou v Jiřetíně pod Jedlovou, která vede na Křížovou horu. Postavena byla ve druhé polovině 18. století.

Výstava v Rumburku návštěvníky seznámí i s křížovou cestou v Jiřetíně pod Jedlovou, která vede na Křížovou horu. Postavena byla ve druhé polovině 18. století. | foto: Jiří Stejskal

Výstava odhaluje historii křížových cest na Šluknovsku

  • 0
Velký ohlas budí mezi návštěvníky právě probíhající výstava v rumburské loretě s názvem Křížové cesty. Lidé totiž některá zastavení poznávají a přinášejí starší fotografie, které doposud nebyly známé. Výstava zde potrvá do konce května.

"Právě takto jsme získali neznámé obrázky, jak vypadala křížová cesta v Brtníkách před a po rekonstrukci," řekla Klára Mágrová z rumburské lorety, která výstavu připravila.

Výstava o křížových cestách

příběhy 14 křížových cest na Šluknovsku vybudovaných v průběhu 18. až 20. století jsou k vidění v rumburské loretě

opožděná vernisáž s přednáškou proběhne v pátek 27. května

výstava je otevřena od úterý do soboty od 10 do 17 hodin a trvá do 31. května, vstupné je 30 a 15 korun

od června výstava poputuje postupně do Leutersdorfu, Dolní Poustevny, Šluknova a Ústí

Křížové cesty, vyprávějící příběh Ježíše Krista od odsouzení až po ukřižování, jsou fenoménem Šluknovska. Nikde v celé zemi jich není tolik, jako právě tady. Na pár kilometrech jich napočítáte hned čtrnáct a byly vybudovány německými obyvateli v průběhu 18. až 20. století.

Za výstavbou té nejstarší ve Šluknově stál slib Bohu, který roku 1736 dal pivovarnický tovaryš Anton Drösel. "Zavázal se, že pokud ve Šluknově nalezne práci a domov, postaví na skalnatém kopci křížovou cestu. Díky splněnému slibu vznikla nejstarší a nejvýpravnější křížová cesta Šluknovska," dodala Mágrová.

Drösel začal budovat cestu vlastníma rukama dokonce tak, aby se to nedozvěděla jeho manželka. Postupně se přidávali ostatní obyvatelé města.

"Je možné, že Drösel byl tím, kdo vymyslel celý koncept stavby, který poznal na své tovaryšské cestě světem. Jinde v regionu totiž na křížové cestě grotty, umělé jeskyně a kaple nejsou," přibližuje Mágrová.

O křížových cestách proběhne přednáška

Při přípravě výstavy se podařilo objevit nové fotografie křížové cesty ve Varnsdorfu a zjistit, kdy byla vysvěcena. Objeveno bylo i sedm původních obrazů z roku 1890 malovaných pro Krásnou Lípu.

Loretánská kaple Panny Marie v Rumburku

"Ty se díky náhodě podařilo najít zastrčené za trámy zdejší fary a nyní zjišťujeme jejich historii," řekla nadšeně Mágrová.

Mapky, plány a fotografie ze všech 14 cest si lidé mohou prohlédnout v loretě. V sousední městské knihovně mimořádně vystavují 14 původních dřevěných reliéfů ze starokřečanské křížové cesty z roku 1922.

Část křížových cest byla po roce 1945 zdevastována a čeká na opětovné probuzení k životu. Všechny novinky a příběhy křížových cest se lidé dozví na přednášce jedné z autorek výstavy Ivy Jabůrkové 27. května v loretě.