Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava o rekultivacích hledala cestu na Hrad léta, ohrozili ji zloději

  13:05aktualizováno  13:05
Výstava fotografií rekultivovaných dolů pod Krušnými horami Země znovuzrozená mosteckého odborníka na obnovu krajiny Stanislava Štýse na Pražském hradě hledala cestu do těchto prestižních prostor čtrnáct let. Povedlo se to až na třetí pokus. Mezi tím ji ohrozili zloději.

Těžba uhlí na místě starého Mostu v roce 1972 | foto: Stanislav Štýs

Poprvé se měla expozice v Tereziánském křídle hradu představit už v roce 2001, kdy to Štýsovi slíbil prezident Václav Havel, když spolu projížděli severočeskými doly.

Fotogalerie

„Václav Havel přijel s významně zkreslenými názory na těžbu a rekultivaci. Věnoval jsem mu i jednu ze svých publikací. Odezvou z jeho strany byl významný názorový posun v pohledu na rekultivaci, začal ji hodnotit kladně. A když měl pak novoroční projev, tak jsem zaznamenal, že si rekultivační publikaci umístil do své knihovny,“ vzpomíná Štýs na debaty s prvním českým prezidentem.

Právě Václav Havel výstavu v Praze mosteckému odborníkovi na obnovu krajiny slíbil. Dokonce se začaly se Správou Pražského hradu projednávat i podrobnosti. „Všechno se vyvíjelo kladně, ale výsledkem byla nakonec stručná informace, že výstava schválena nebyla,“ poznamenává Štýs.

O několik let později před návštěvou druhého českého prezidenta v Ústí nad Labem narychlo připravil výstavu o rekultivacích na krajském úřadě. Václavu Klausovi se líbila, dokonce to uvedl do pamětní knihy. Štýs se proto připomněl a požádal znovu o instalaci expozice v Praze. Postup s řadou jednání i zamítavým výsledkem byl ale stejný jako poprvé.

Zloději ze skladu ukradli hliníkové rámy

Štýs, který své fotografie z rekultivací vystavoval na desítkách míst v Česku i Evropě, na expozici na Pražském hradě rezignoval. Loni mu ale pomohla náhoda: konzultacemi ohledně obnovy krajiny se prezidentské kanceláři připomněl, a když pak na Hradě jedna chystaná výstava odpadla, našel se prostor i pro Zemi znovuzrozenou.

Nebylo to však bez komplikací. Před třemi lety totiž Štýsovi neznámí zloději ze skladu ukradli hliníkové rámy pro velkoformátové fotografie, které mapují 60 let těžby a také nové využití krajiny. Zloděje policie nedopadla, na nové rámy nebyly peníze (o krádeži zde).

„Museli jsme náročným způsobem upravit výstavní prostor a vyrobit panely, neboť nebylo možné obrazy instalovat přímo na historické zdivo,“ dodal Štýs.

Ukázky toho, jak lze znovu oživit severočeskou krajinu, mají v Praze úspěch. Po týdnu fungování výstavy už se objevili zájemci, kteří by ji chtěli ukazovat v Česku i Německu, zájem je ze strany univerzit i měst. „Těším se hlavně na diskuse se studenty,“ dodal Štýs (rozhovor se Štýsem zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz