Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava o rekultivacích hledala cestu na Hrad léta, ohrozili ji zloději

  13:05aktualizováno  13:05
Výstava fotografií rekultivovaných dolů pod Krušnými horami Země znovuzrozená mosteckého odborníka na obnovu krajiny Stanislava Štýse na Pražském hradě hledala cestu do těchto prestižních prostor čtrnáct let. Povedlo se to až na třetí pokus. Mezi tím ji ohrozili zloději.

Těžba uhlí na místě starého Mostu v roce 1972 | foto: Stanislav Štýs

Poprvé se měla expozice v Tereziánském křídle hradu představit už v roce 2001, kdy to Štýsovi slíbil prezident Václav Havel, když spolu projížděli severočeskými doly.

Fotogalerie

„Václav Havel přijel s významně zkreslenými názory na těžbu a rekultivaci. Věnoval jsem mu i jednu ze svých publikací. Odezvou z jeho strany byl významný názorový posun v pohledu na rekultivaci, začal ji hodnotit kladně. A když měl pak novoroční projev, tak jsem zaznamenal, že si rekultivační publikaci umístil do své knihovny,“ vzpomíná Štýs na debaty s prvním českým prezidentem.

Právě Václav Havel výstavu v Praze mosteckému odborníkovi na obnovu krajiny slíbil. Dokonce se začaly se Správou Pražského hradu projednávat i podrobnosti. „Všechno se vyvíjelo kladně, ale výsledkem byla nakonec stručná informace, že výstava schválena nebyla,“ poznamenává Štýs.

O několik let později před návštěvou druhého českého prezidenta v Ústí nad Labem narychlo připravil výstavu o rekultivacích na krajském úřadě. Václavu Klausovi se líbila, dokonce to uvedl do pamětní knihy. Štýs se proto připomněl a požádal znovu o instalaci expozice v Praze. Postup s řadou jednání i zamítavým výsledkem byl ale stejný jako poprvé.

Zloději ze skladu ukradli hliníkové rámy

Štýs, který své fotografie z rekultivací vystavoval na desítkách míst v Česku i Evropě, na expozici na Pražském hradě rezignoval. Loni mu ale pomohla náhoda: konzultacemi ohledně obnovy krajiny se prezidentské kanceláři připomněl, a když pak na Hradě jedna chystaná výstava odpadla, našel se prostor i pro Zemi znovuzrozenou.

Nebylo to však bez komplikací. Před třemi lety totiž Štýsovi neznámí zloději ze skladu ukradli hliníkové rámy pro velkoformátové fotografie, které mapují 60 let těžby a také nové využití krajiny. Zloděje policie nedopadla, na nové rámy nebyly peníze (o krádeži zde).

„Museli jsme náročným způsobem upravit výstavní prostor a vyrobit panely, neboť nebylo možné obrazy instalovat přímo na historické zdivo,“ dodal Štýs.

Ukázky toho, jak lze znovu oživit severočeskou krajinu, mají v Praze úspěch. Po týdnu fungování výstavy už se objevili zájemci, kteří by ji chtěli ukazovat v Česku i Německu, zájem je ze strany univerzit i měst. „Těším se hlavně na diskuse se studenty,“ dodal Štýs (rozhovor se Štýsem zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz