Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Výstava: Žižka musel odtáhnout, Litoměřice se přidaly k husitské Praze

  13:05aktualizováno  13:05
Někdejší litoměřickou radnici po téměř šesti stoletích zaplnily husitské předměty. Jsou součástí výstavy mapující období, kdy Litoměřičané přijímali podobojí. Trvalo od roku 1421 až do třicetileté války a výstava tuto éru přibližuje z hlediska církevního, politického, vojenského i běžného života.

Mezi exponáty na výstavě Litoměřice - Ve znamení kalicha je i kachel z pálené hlíny z 15. století s vyobrazením Jana Žižky. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Výstavu jsme připravovali téměř rok a půl a podařilo se nám nashromáždit skutečné skvosty husitské doby nejen z Litoměřicka,“ říká historička a kurátorka výstavy Kristína Sedláčková.

Při přípravě expozice využila i toho, že se muzeum nachází v budově původně gotického rathausu, tehdejší radnice.

Fotogalerie

„Výstavou jsem obsadila i spodní parto, kde jinak sídlí stálá expozice. Sál z 16. století, kterým prošli králové a zasedala tu městská rada, se tak sám stal exponátem,“ podotýká kurátorka.

Město se připojilo k Praze, aby uniklo radikálním táboritům

Litoměřice coby velmi významné královské město stranily za husitských válek dlouho katolíkům. V květnu 1421 však před jejich hradbami stanul Jan Žižka se svým vojskem s cílem zahrnout město do vlivu táboritů.

„Šlo o klíčové město na hranicích Čech, které velmi čile obchodovalo se Saskem. Litoměřičtí se však radikálních táboritů zalekli a poslali poselstvo do Prahy, že přistoupí k umírněnějším pražským artikulům,“ přibližuje Sedláčková.

O svém záměru přidat se k utrakvismu zpravili měšťané i Žižku, který však na výsledek jednání nečekal a pokusil se Litoměřice dobýt. Město však odolalo.

„Žižka odtáhl s nepořízenou k Roudnici, kterou vyplenil, ač už v té době byla také kališnická,“ připomíná historička. K Litoměřicím mezitím dorazili pražané a město se připojilo na stranu kalicha.

Život měšťanů se příliš nezměnil

Právě proměna katolického královského města v utrakvistické je základním motivem celé výstavy. Podle Kristíny Sedláčkové se však zásadní změna odehrála v kostelích a na radnici, běžný život měšťanů se příliš nezměnil.

„Litoměřice musely poskytovat část vojska do husitských bitev včetně bitvy u Ústí nad Labem v roce 1426. Jinak se však místní měšťané neprojevovali nijak radikálně. Jedním z hlavních zdrojů obživy pro ně přece jen byl obchod s katolickým Saskem,“ upozorňuje Sedláčková.

Přestože na území města žili utrakvisté spolu s katolíky, a zřejmě dokonce i vyznavači tehdy nepovoleného luteránství, historické prameny se o žádných šarvátkách či nepokojích nezmiňují. Hovoří však o utrpení kališníků ještě z dob, kdy byli ve městě pronásledováni.

Kališnického kněze zachránily od utopení opilecké písně

„Dochoval se příběh o utopení 17 až 24 litoměřických měšťanů, kteří přijímali podobojí. Zatkli je o Vánocích roku 1420 a následující květen je utopili v Labi,“ líčí historička.

Smrti se tehdy vyhnul kališnický švec. „Když zjistil, že jeho dům je obklíčený, začal nadávat a zpívat oplzlé písně. Tím vojáky zmátl, měli ho za obyčejného katolického měšťana,“ dodala Sedláčková.

Podobných příběhů se váže k Litoměřicím v době kalicha celá řada a zájemci si je mohou přijít přímo do muzea vyslechnout v úterý 16. června od 17 hodin, kdy se zde uskuteční komentovaná prohlídka pod vedením kurátorky výstavy. Stovky předmětů s husitskou tematikou si návštěvníci mohou prohlédnout do 30. srpna.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz