Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V bývalém plynojemu na návštěvníky padne hrůza vybombardovaných Drážďan

  8:21aktualizováno  8:21
V drážďanském Panometru o víkendu začala unikátní výstava. V kruhové budově starého plynojemu berlínský umělec Yadegar Asisi vystavuje obří plátno, které zachycuje zkázu Drážďan po bombardování spojeneckými letouny v noci z 13. na 14. února 1945, při němž zahynulo 25 až 35 tisíc lidí.

Obří obraz je koláží historických fotografií. | foto: Tom Schulze (c) Asisi

Obří obraz je koláží historických fotografií, ze kterých Asisi speciální technikou vytvořil trojrozměrný obraz zničeného města v poměru 1:1. Trosky hořících domů pozorovatel sleduje jakoby z věže drážďanské radnice, která po náletech zůstala zachována.

Fotogalerie

„Fotografie mi pomáhali najít pracovníci vojenského muzea a také jsem loni zveřejnil výzvu, aby mi lidé půjčili ty své z archívu,“ přiblížil Asisi, který místa nedochovaná na fotografiích dokreslil.

Obří plátno je dlouhé 107 a vysoké 27 metrů, váží 750 kilogramů. Fotografické a kreslené leporelo bylo rozděleno na několik částí a na polyesterovou tkaninu vytištěno ve speciální tiskárně. Diváci si jej mohou prohlédnout z 15 metrů vysoké věže uvnitř Panometru.

Nejprve se při hudbě Erica Babaka setmí a návštěvníci nad sebou uslyší děsivý zvuk desítek letadel. Pak se rudě, žlutě i černě plátno rozzáří. Na konci při úsvitu nového dne pak je vidět, co z města za pár hodin po nejničivějším náletu z 13. na 14. února zbylo.

„Podtitul výstavy je Tragika a naděje evropského města. Jde tady o Drážďany, ale chtěl jsem ukázat, co se během války stalo. Nejen zde, ale v dalších evropských městech, která Německo bombardovalo. Cílem je vyvolat v lidech otázku, co lidstvo vede k takovému ničení. Všichni ví, že válka není řešení, přesto se válčí neustále,“ řekl Asisi.

Výstava připomíná i další města a také to, co předcházelo

Výstava nepřipomíná jen 70. výročí zničení „Florencie na Labi“, jak se hlavnímu městu Saska říká, ale na panelech fotografie připomínají zničená města a oběti ve Varšavě, Stalingradu, Coventry, Rotterdamu, Guernice, Wieluni a jinde.

Doplňková výstava v Panometru začíná fotografiemi Drážďan v roce 1935, kdy nacisté ve městě pálili knihy a obrazy nepohodlných autorů, bořili synagogy a lidé vítali vůdce na náměstí Adolf Hitler Platz, dnešním Divadelním náměstí. Pak přichází napadení Polska a začátek války, kterou vyvolalo Německo. A připomínka, jak lid nadšeně řval ano, když se Adolf Hitler ptal, zda chtějí totální válku.

„Proč jsem udělal právě tento obraz? Protože jsem musel. Nejsem historik, ale umělec, svůj apel říkám takto - chci, aby nejen Německo, ale všichni lidé nezapomněli, jaké následky války mají,“ vysvětlil Yadegar Asisi, který se narodil v roce 1955, v Drážďanech vystudoval architekturu a v Berlíně malířství.

Na plátně je kromě trosek, ohně a kouře vidět z oken viset nacistické vlajky, na nebi papoušky letící ze zničené zoologické zahrady, na ulicích mrtvoly a otrhané a vyděšené děti. Cesta Panometrem, což je kruhový plynojem postavený v letech 1908 až 1908, končí rokem 1955. Na plátně tak jsou i záběry, jak Drážďany začaly znovu vstávat z trosek.

Výstava Drážďany 1945 - Tragika a naděje evropského města potrvá do 31. května.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz