Mostecká malířka Helena Ambrosová s jedním z vystavených obrazů.

Mostecká malířka Helena Ambrosová s jedním z vystavených obrazů. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Knihovna v Mostě shromáždila obrazy „malované na uhlí“ a vystavuje je

  • 0
Těžní věže byly před nástupem dnešních velkorypadel nedílnou součástí krajiny Mostecka. Horníky i prostředí, v němž tehdy pracovali, teď připomíná nová výstava obrazů Malováno na uhlí, která je k vidění v mostecké knihovně.

Výstava představuje díla od téměř padesátky autorů, která vznikala v letech 1947 až 2007. „Sešlo se nám na 150 obrazů, většinou vysoké kvality. Ale všechny jsme vystavit nemohli, nevešly by se sem,“ říká ředitel knihovny Tomáš Ondrášek.

Hlavními iniciátory expozice jsou město Most a těžařská společnost Vršanská uhelná, která také přispěla exponáty ze svých fondů.

„V souvislosti s hornictvím vznikla i řada uměleckých děl. Podle nás stojí za to si je připomenout, podívat se na ně a sdílet jejich poselství, které může něco říci i mladé generaci,“ podotkl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Jak významné hornictví pro region bylo, dokládá Roučkova informace o počtu horníků – kolem roku 1980 pracovalo v Severočeských hnědouhelných dolech 45 tisíc lidí.

Kolekce od města, těžařů i sběratelů

Na přípravě výstavy se významně podílela i akademická malířka Helena Ambrosová z Mostu. S ředitelem Ondráškem sestavila výstavní kolekci z obrazů, jež knihovna získala od města, těžařů, havířů, ze soukromých sbírek či z Podkrušnohorského technického muzea.

Zároveň některá díla i upravovala. „Často obraz stačí jen lehce otřít, aby se zbavil jemného nánosu, a barvy jsou jasnější. Rámy z velké části upravovali pracovníci knihovny,“ přiblížila malířka, která na výstavu dodala i některá díla ze svého domova.

Její manžel Karel Bořecký byl jedním z významných autorů, malování šachet pro něj bylo celoživotním koníčkem vedle toho, že pracoval v grafickém oddělení dolů. „Měl hornictví v krvi, jeho tatínek pracoval jako havíř ve Francii,“ zmínila Ambrosová.

Na výstavě jsou k vidění i další významní malíři. „Jsou tu autoři jako Bohdan Kopecký, který tvořil třeba černobílé portréty horníků, nebo Vladimír Šavel, který měl blízký vztah k bývalým Ervěnicím,“ uvádí několik příkladů malířka.

Výstavu Malováno na uhlí lze vidět až do 30. října. Její součástí je i doprovodná expozice 50 snímků s tematikou dobývání uhlí, kde mezi autory je i slavný český fotograf Josef Sudek.