Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Knihovna v Mostě shromáždila obrazy „malované na uhlí“ a vystavuje je

  7:02aktualizováno  7:02
Těžní věže byly před nástupem dnešních velkorypadel nedílnou součástí krajiny Mostecka. Horníky i prostředí, v němž tehdy pracovali, teď připomíná nová výstava obrazů Malováno na uhlí, která je k vidění v mostecké knihovně.

Mostecká malířka Helena Ambrosová s jedním z vystavených obrazů. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Výstava představuje díla od téměř padesátky autorů, která vznikala v letech 1947 až 2007. „Sešlo se nám na 150 obrazů, většinou vysoké kvality. Ale všechny jsme vystavit nemohli, nevešly by se sem,“ říká ředitel knihovny Tomáš Ondrášek.

Hlavními iniciátory expozice jsou město Most a těžařská společnost Vršanská uhelná, která také přispěla exponáty ze svých fondů.

„V souvislosti s hornictvím vznikla i řada uměleckých děl. Podle nás stojí za to si je připomenout, podívat se na ně a sdílet jejich poselství, které může něco říci i mladé generaci,“ podotkl generální ředitel Vršanské uhelné Vladimír Rouček.

Jak významné hornictví pro region bylo, dokládá Roučkova informace o počtu horníků – kolem roku 1980 pracovalo v Severočeských hnědouhelných dolech 45 tisíc lidí.

Kolekce od města, těžařů i sběratelů

Na přípravě výstavy se významně podílela i akademická malířka Helena Ambrosová z Mostu. S ředitelem Ondráškem sestavila výstavní kolekci z obrazů, jež knihovna získala od města, těžařů, havířů, ze soukromých sbírek či z Podkrušnohorského technického muzea.

Zároveň některá díla i upravovala. „Často obraz stačí jen lehce otřít, aby se zbavil jemného nánosu, a barvy jsou jasnější. Rámy z velké části upravovali pracovníci knihovny,“ přiblížila malířka, která na výstavu dodala i některá díla ze svého domova.

Její manžel Karel Bořecký byl jedním z významných autorů, malování šachet pro něj bylo celoživotním koníčkem vedle toho, že pracoval v grafickém oddělení dolů. „Měl hornictví v krvi, jeho tatínek pracoval jako havíř ve Francii,“ zmínila Ambrosová.

Na výstavě jsou k vidění i další významní malíři. „Jsou tu autoři jako Bohdan Kopecký, který tvořil třeba černobílé portréty horníků, nebo Vladimír Šavel, který měl blízký vztah k bývalým Ervěnicím,“ uvádí několik příkladů malířka.

Výstavu Malováno na uhlí lze vidět až do 30. října. Její součástí je i doprovodná expozice 50 snímků s tematikou dobývání uhlí, kde mezi autory je i slavný český fotograf Josef Sudek.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz