Kubera se dostal počtvrté do Senátu, bodoval i ředitel zoo Rabas

  15:27aktualizováno  17:44
Ani při letošních senátních volbách se nenašel soupeř, který by porazil dlouholetého senátora a primátora Teplic Jaroslava Kuberu. Do horní komory parlamentu se dostal i starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč a na Chomutovsku nynější šéf zoo ve Dvoře Králové Přemysl Rabas.

Jednasedmdesátiletému Jaroslavu Kuberovi, který je senátorem od roku 2000 a na Teplicku obhajoval senátorské křeslo tradičně v barvách ODS, přišlo dát hlas 55,60 procenta voličů. Vítězství to ale nebylo tak přesvědčivé jako před šesti lety, kdy ve druhém kole získal proti komunistickému kandidátovi Jaroslavu Dubskému 66,84 procenta hlasů.

Na tiskovce ODS pak první muž Teplic, který město vedl od roku 1994, oznámil, že se s koalicí dohodl a už nebude primátorem. Vzhledem k tomu, že ODS bude mít jeden z nejsilnějších senátních klubů, začalo se o Kuberovi mluvit jako o novém šéfovi Senátu.

V prvním kole senátních voleb hlasovalo pro Kuberu 41,81 procenta voličů, jeho protikandidát z hnutí Senátor 21, ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman, před týdnem získal 21,10 procenta hlasů.

Výsledky senátních voleb na Teplicku najdete zde

„Obvodu pomůžu tím, že nebudu vykládat, jak bude jednodušší stavební řízení, ale že se pokusím ten zákon vyškrtat. Nedávno jsem dostal otázku, kolik jsem v Senátu předložil zákonů. Já bych je naopak škrtal a škrtal. Nejsem odpůrcem regulací jako takových, ale jsem odpůrcem těch nesmyslných. Třeba regulace toho, kdy můžu jít nakupovat. Do toho přece státu nic není,“ nastínil Kubera svou vizi v Senátu.

Fotogalerie

Šestašedesátiletý Ladislav Chlupáč, starosta Litoměřic, který kandidoval na Litoměřicku za ODS, zvítězil nad lékařem Ondřejem Štěrbou, jenž hájil barvy ANO. Skóre tohoto souboje bylo  56,40 procenta ku 43,59 procenta hlasů.

Chlupáče volilo v prvním kole 24,50 procenta lidí, Štěrba tehdy obdržel 19,53 procenta hlasů. 

Výsledky senátních voleb na Litoměřicku najdete zde

„Jako prioritní a konkrétní vnímám hlavně zajištění zubní pohotovosti pro občany v regionu, chci se zasadit se o urychlenou dostavbu silnice R7. Chci pomáhat zdravotnickým zařízením na Litoměřicku, Slánsku i Roudnicku. Senátní pozice se zde musí projevit v rámci legislativní iniciativy a dozoru tak, aby byla omezena byrokracie a nemedicínská zátěž pro lékaře a sestry. Ať mají čas věnovat se svým pacientům,“ reagoval Chlupáč na otázku MF DNES, jak pomůže jako senátor svému obvodu. 

Nejpřesvědčivěji v Ústeckém kraji vyhrál pětapadesátiletý ředitel královédvorské zoologické zahrady Přemysl Rabas, který kandidoval za hnutí Senátor 21 na Chomutovsku, kde dříve žil. Svou protikandidátku, místní lékařku Martinu Chodackou kandidující za ANO, deklasoval v poměru 62,52 procenta ku 37,47 procenta hlasů.     

Výsledky senátních voleb na Chomutovsku najdete zde

V prvním kole Rabas získal od voličů 33,51 procenta hlasů, Chodacká minulou sobotu dostala 21,35 hlasů. 

Rabas je přesvědčen, že senátor má být nezávislý na stranických aparátech, zvláště pak těch stran, které mají většinu v Poslanecké sněmovně a ve vládě. „Jen tak Senát může plnit svou funkci pojistky  demokracie,“ míní někdejší ředitel chomutovského zooparku.

Také v Ústeckém kraji byla účast v senátních volbách velmi nízká, ani v jednom ze tří obvodů nedosáhla 17 procent.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

V regionu není voda drahá, říká šéf Severočeské vodárenské společnosti

Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák

Bronislav Špičák je šestým rokem generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. MF DNES s ním hovořila o...

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz