Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidé si v referendech přáli zákaz heren. Na to jich ale hlasovalo málo

  16:21aktualizováno  18:36
Referenda o hazardu ve Štětí a Lovosicích skončila na malé účasti. Většina lidí, kteří k nim přišli, se sice vyslovila pro jednoznační zákaz heren ve městě, protože se ale nezúčastnilo potřebných 35 procent voličů, výsledek není pro zastupitelstva závazný.

V Lovosicích byla hlasovací místnost referenda o hazardu například v Mateřské škole Resslova. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ve Štětí přišlo k referendu 19,1 procent voličů. Odevzdali 1 363 obálek a v nich 1 187 hlasů pro plošný zákaz hazardu.

„Z referenda ve Štětí se stalo politikum a představitelé města ho tím lidem znechutili. Proto jich přišlo tak málo,“ říká Milan Rygl, který inicioval petici za vyvolání referenda  a byl i členem hlasovací komise.

Radnice ve Štětí a Lovosicích referenda původně vyhlásily na víkendy před volbami. Argumentovaly tím, že to vyjde levněji, protože nebudou muset zařizovat volební místnosti navíc. A voliči by tak přišli na standardní místa.

Iniciátoři referenda se odvolali ke krajskému soudu, který konstatoval, že by tím utrpěla volební účast, která má přednost před náklady. Referenda nařídil na den voleb a jeho rozhodnutí posvětil i Nejvyšší správní soud, na který se Štětí i Lovosice obrátily kasační stížností (rozhodnutí soudu zde).

„Mrzí mě, že se téma heren takto účelově využilo. Účast u komunálnich voleb to nezvýšilo a my jsme vyhodili bezmála 250 tisíc korun. Chtěli jsme počkat na nový loterijní zákon, který je nyní pravě v jednání,“ řekl k výsledkům referenda místostarosta Štětí Miroslav Andrt.

V Lovosicích přišlo lidí víc, ale také to nestačilo

Už v pátek, krátce po otevření volebních místností, však bylo jasné, že účast u referend bude nízká. Mnozí lidé o nich totiž vůbec nevěděli (o malé účasti zde).

V Lovosicích k referendu nakonec přišlo 28,4 procenta voličů. Odevzdali 2 040 lístků, pro zákaz heren bylo 1 775 lidí.

Místostarostka Lovosic Vladimíra Nováková očekávala, že referendum nakonec nebude platit.

„Pokud nebude hazard zakázaný plošně v celé republice, tak je nesmysl ho zakazovat lokálně. Nic to neřeší,“ uvedla Nováková.

Referendum neplatí ani v Ústí nad Labem

Referendum o hazardu se v Ústeckém kraji konalo také v Ústí nad Labem. Voličů k němu přišlo jen 18 procent, tedy 13 417. Z toho by 93 procent pro zákaz heren.

„Ač nebyla splněna přísná podmínka 35 procent voličů nutných pro uznání referenda, jsem s výsledkem velmi spokojený. Není to pro nás žádná prohra, naopak nás překvapil velký počet občanů, kteří řekli hernám jasné ne. Na příštím zastupitelstvu určitě předložíme návrh nové vyhlášky pro regulaci hazardu,“ řekl iniciátor petice za vyvolání referenda Václav Pištora z hnutí Ústí BEZ hazardu.

Dodal, že při přípravě vyhlášky bude brát zřetel i na nový loterijní zákon, kterým se budou zabývat zákonodárci. „O vyhlášce ale budeme diskutovat i se samotnými občany, například formou ankety,“ dodal Pištora.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Najdete na iDNES.cz