Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústeckou ČSSD porazilo nejen ANO, ale i hnutí blízké Činoheráku

  21:17aktualizováno  21:17
Pro vládnoucí ČSSD v Ústí nad Labem skončily komunální volby debaklem. Porazilo ji nejen ANO 2011, ale i nové místní hnutí PRO! Ústí, které sdružuje představitele místních iniciativ. Nechybělo mnoho a sociální demokraté skončili dokonce až čtvrtí za komunisty.

Představitelé a příznivci hnutí PRO! Ústí dávají v ústecké restauraci U Vlka hobla lídrovi Martinu Hausenblasovi. Takový úspěch ve volbách nečekali. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Je vidět, že lidé chtěli změnu. Současný stav jim nevyhovoval, a hledali proto alternativu,“ zhodnotil výsledky komunálních voleb v Ústí nad Labem tamní lídr hnutí ANO Josef Zikmund.

Podrobné výsledky voleb v Ústí nad Labem zde

Vítězství ANO v Ústí nad Labem předpovídaly už předvolební průzkumy. Ve městě ostatně porazilo sociální demokracii už při parlamentních volbách. Nyní získalo přes 26 procent hlasů.

Naopak druhé místo nového hnutí PRO! Ústí je překvapením. Předvolební průzkumy mu dávaly mezi pěti a osmi procenty, nakonec jich má přes 17.

Fotogalerie

„Je to skvělé, výsledek předčil všechna moje čekávání. Máme tak mnohem větší šanci přispět k tomu, aby Ústí mělo lepší budoucnost a dalo se tu lépe žít,“ uvedl Jan Hrouda, který za hnutí kandidoval na třetím místě.

Hnutí PRO! Ústí se angažovalo například v referendu o hazardu a je blízké spolku Činoherák Ústí. Mnozí voliči tak jeho volbu brali i jako referendum o Činoherním studiu, které nynější koalice ČSSD s hnutím Ústečané a podporou komunistů odsoudila k zániku. Herce Činoheráku Jaroslava Achaba Haidlera voliči dokoce svými křížky přesunuli z osmého místa kandidátky na první.

„Lidé, kteří přišli k volbám, jsou lidé aktivní. Rozumí věcem a čtou mezi řádky. A tito lidé ve volbách jasně řekli, že chtějí změnu,“ řekl lídr hnutí a mecenáš spolku Činoherák Ústí Martin Hausenblas, který musel před volbami čelit nevybíravé anonymní antikampani (o antikampani zde).

Výsledek ukáže až koaliční vyjednávání, říká lídryně ČSSD

ČSSD si svůj neúspěch vysvětluje tím, že se stala obětí kampaně, kterou proti ní vedli úplně všichni. „Co probíhalo v médiích, hovoří za vše,“ uvedla bez bližších podrobností lídryně ČSSD Marie Čápová.

Sociální demokracie dostala necelých 12 procent hlasů, sotva o procentní bod víc než čtvrtí komunisté. Čápová to však nepovažuje za definitivní prohru. „Co se stane, ukážou následující hodiny a koaliční vyjednávání. Ta ukážou celý výsledek,“ řekla Čápová.

Mandáty v Ústí

ANO 2011 - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

Lídr vítězné ANO Zikmund nechtěl dopředu říkat, s kým by koalici chtěl utvořit. Už před volbami ale řekl, že s ČSSD by vládl nerad. I nyní to alespoň naznačil.

„V koalici budeme s lidmi, kteří nejsou negativně vnímáni a nemají za sebou nějaký škraloup,“ řekl. Na otázku, jestli je takovým škraloupem například obvinění nynějšího primátora ČSSD Víta Mandíka a radního ČSSD Josefa Macíka za zakázku na vítání občánků (o obvinění zde), přitakal. „Ano, je to tento druh problému,“ řekl.

Hnutí PRO! Ústí uvedlo, že dává přednost trojkoalici s hnutím ANO a TOP 09, která získala necelých šest procent hlasů.

„S hnutím PRO! Ústí si spolupráci umím představit velmi dobře, máme velký průnik v programech. K hnutí ANO zatím nic říct neumím. Neznám je, nevím, co chtějí prosazovat. Ale vyjednávací týmy zasednou a budeme jednat,“ řekl lídr TOP 09 Radim Bzura.

Z vedení magistrátu naopak zcela jistě odejdou představitelé hnutí Ústečané, kteří byli v minulých volbách zvoleni právě za TOP 09. Po tlaku krajského vedení ale stranu opustili poté, co se přidali k vládnoucí ČSSD podporované komunisty. I přes mohutnou billboardovou kampaň nyní hnutí Ústečané dostalo necelá tři procenta hlasů a nezískalo tak ani jeden mandát.

Autoři: , ,Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz