Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústeckou ČSSD porazilo nejen ANO, ale i hnutí blízké Činoheráku

  21:17aktualizováno  21:17
Pro vládnoucí ČSSD v Ústí nad Labem skončily komunální volby debaklem. Porazilo ji nejen ANO 2011, ale i nové místní hnutí PRO! Ústí, které sdružuje představitele místních iniciativ. Nechybělo mnoho a sociální demokraté skončili dokonce až čtvrtí za komunisty.

Představitelé a příznivci hnutí PRO! Ústí dávají v ústecké restauraci U Vlka hobla lídrovi Martinu Hausenblasovi. Takový úspěch ve volbách nečekali. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Je vidět, že lidé chtěli změnu. Současný stav jim nevyhovoval, a hledali proto alternativu,“ zhodnotil výsledky komunálních voleb v Ústí nad Labem tamní lídr hnutí ANO Josef Zikmund.

Podrobné výsledky voleb v Ústí nad Labem zde

Vítězství ANO v Ústí nad Labem předpovídaly už předvolební průzkumy. Ve městě ostatně porazilo sociální demokracii už při parlamentních volbách. Nyní získalo přes 26 procent hlasů.

Naopak druhé místo nového hnutí PRO! Ústí je překvapením. Předvolební průzkumy mu dávaly mezi pěti a osmi procenty, nakonec jich má přes 17.

Fotogalerie

„Je to skvělé, výsledek předčil všechna moje čekávání. Máme tak mnohem větší šanci přispět k tomu, aby Ústí mělo lepší budoucnost a dalo se tu lépe žít,“ uvedl Jan Hrouda, který za hnutí kandidoval na třetím místě.

Hnutí PRO! Ústí se angažovalo například v referendu o hazardu a je blízké spolku Činoherák Ústí. Mnozí voliči tak jeho volbu brali i jako referendum o Činoherním studiu, které nynější koalice ČSSD s hnutím Ústečané a podporou komunistů odsoudila k zániku. Herce Činoheráku Jaroslava Achaba Haidlera voliči dokoce svými křížky přesunuli z osmého místa kandidátky na první.

„Lidé, kteří přišli k volbám, jsou lidé aktivní. Rozumí věcem a čtou mezi řádky. A tito lidé ve volbách jasně řekli, že chtějí změnu,“ řekl lídr hnutí a mecenáš spolku Činoherák Ústí Martin Hausenblas, který musel před volbami čelit nevybíravé anonymní antikampani (o antikampani zde).

Výsledek ukáže až koaliční vyjednávání, říká lídryně ČSSD

ČSSD si svůj neúspěch vysvětluje tím, že se stala obětí kampaně, kterou proti ní vedli úplně všichni. „Co probíhalo v médiích, hovoří za vše,“ uvedla bez bližších podrobností lídryně ČSSD Marie Čápová.

Sociální demokracie dostala necelých 12 procent hlasů, sotva o procentní bod víc než čtvrtí komunisté. Čápová to však nepovažuje za definitivní prohru. „Co se stane, ukážou následující hodiny a koaliční vyjednávání. Ta ukážou celý výsledek,“ řekla Čápová.

Mandáty v Ústí

ANO 2011 - 12

PRO! Ústí - 8

ČSSD - 5

KSČM - 5

ODS - 3

UFO - 2

TOP 09 - 2

Lídr vítězné ANO Zikmund nechtěl dopředu říkat, s kým by koalici chtěl utvořit. Už před volbami ale řekl, že s ČSSD by vládl nerad. I nyní to alespoň naznačil.

„V koalici budeme s lidmi, kteří nejsou negativně vnímáni a nemají za sebou nějaký škraloup,“ řekl. Na otázku, jestli je takovým škraloupem například obvinění nynějšího primátora ČSSD Víta Mandíka a radního ČSSD Josefa Macíka za zakázku na vítání občánků (o obvinění zde), přitakal. „Ano, je to tento druh problému,“ řekl.

Hnutí PRO! Ústí uvedlo, že dává přednost trojkoalici s hnutím ANO a TOP 09, která získala necelých šest procent hlasů.

„S hnutím PRO! Ústí si spolupráci umím představit velmi dobře, máme velký průnik v programech. K hnutí ANO zatím nic říct neumím. Neznám je, nevím, co chtějí prosazovat. Ale vyjednávací týmy zasednou a budeme jednat,“ řekl lídr TOP 09 Radim Bzura.

Z vedení magistrátu naopak zcela jistě odejdou představitelé hnutí Ústečané, kteří byli v minulých volbách zvoleni právě za TOP 09. Po tlaku krajského vedení ale stranu opustili poté, co se přidali k vládnoucí ČSSD podporované komunisty. I přes mohutnou billboardovou kampaň nyní hnutí Ústečané dostalo necelá tři procenta hlasů a nezískalo tak ani jeden mandát.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Najdete na iDNES.cz