Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Primátor Mostu se vrací, souboj bývalých spojenců vyhráli Severočeši.cz

  22:43aktualizováno  22:43
Volby v Mostě zcela ovládl duel bývalých spojenců, kteří městu vládli pod hlavičkou Sdružení Mostečané Mostu a zároveň byli členy hnutí Severočeši.cz. Loni se rozkomotřili a nyní se utkali po často nevybíravé kampani. Volby na mandáty dopadly 18:10 pro Severočechy, další strany jen paběrkovaly.

Vlastimila Vozku Mostečané Mostu na jaře odvolali z funkce primátora, nyní je porazil ve volbách. | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Sice jsme očekávali dobrý výsledek, ale tak velký zase ne. Jsem rád, že nás voliči ocenili a dali nám svou důvěru,“ komentoval získaných skoro 33 procent hlasů bývalý primátor a lídr kandidátky Severočeši Most Vlastimil Vozka.

Podrobné výsledky voleb v Mostě zde

Ještě na jaře se přitom zdálo, že jeho kariéra v čele města skončila. Sdružení Mostečané Mostu, jehož byl členem, ho při štěpení obou uskupení odvolalo s odůvodněním, že si nechal platit studium z peněz města (o odvolání zde).

Sdružení Mostečané Mostu tehdy hrálo vabank. Některé jeho členy v čele s náměstkyní primátora Hanou Jeníčkovou vyloučilo po déletrvajících neshodách nové vedení Severočechů.cz v čele s poslancem Bronislavem Schwarzem a zakladatelem obou hnutí Jiřím Zelenkou. Sdružení Mostečané Mostu se na oplátku zbavovalo jejich spojenců, byť mezi ně patřil i Vozka, který byl jako primátor oblíbený.

Mandáty v Mostě

Severočeši - 18

SMM - 10

ANO 2011 - 6

KSČM - 5

ČSSD - 3

ODS - 3

Předvolební kampaň poté v Mostě provázely zesměšňující billboardy a letáky, ale také obstrukce, kvůli kterým se nakonec volby staly ještě nepřehlednější (o kampani zde). Mostečané Mostu totiž dosáhli toho, že kvůli probíhajícímu soudnímu sporu mezi vyhozenými členy a novým vedením zakázal okresní soud Severočechům.cz účast ve volbách.

Krajský soud sice později zákaz zrušil, Severočeši.cz ale na rozhodnutí nečekali a postavili mezitím kandidátku s názvem Severočeši Most, na níž se zapsali jako nestraníci. Naopak lidé na kandidátce Sdružení Mostečné Mostu na své kandidátce uváděli jako svou politickou příslušnost Severočeši.cz, protože svůj vyhazov z hnutí považují za nezákonný.

„Falešní“ Mostečané Mostu z Chanova dostali 0,02 procenta

Aby byl zmatek ještě větší, do voleb v Mostě šla i záhadná kandidátka Mostečané Mostu, na které byli převážně nezaměstnaní lidé z Chanova, kteří se stejnojmenným sdružením z magistrátu neměli nic společného.

„Napadla mě spousta názvů, ale pak jsem si řekl: Jsem Mostečan? Jsem! Tak proč ne Mostečané Mostu?“ zdůvodňoval to její zakladatel Peter Bažo.

Pak ale z kandidátky ještě před volbami s drtivou většinou ostatních odstoupil a zůstali na ní jen čtyři lidé. Ve volbách skončili na posledním místě se ziskem 0,02 procenta, dostali 139 hlasů.

„Pravé“ Sdružení Mostečané Mostu dostalo téměř 19 procent hlasů a bylo druhé. Nepomohlo ani to, že před volbami jako obvykle rozdávalo losem ceny včetně aut (o losování zde).

Říjnové volby ve fotografiích

Bohuslav Sobotka sleduje předběžné volební výsledky ve štábu ČSSD v Praze. (11....
Pražský primátor Tomáš Hudeček, senátor Jaromír Štětina a předseda TOP 09 Karel...
Volební komisaři v Aši začínají sčítat odevzdané hlasy v komunálních volbách....
Adriana Krnáčová přichází do volebního štábu hnutí ANO v Praze. (11. října 2014)

„Chtěl bych poděkovat všem voličům, kteří nás podpořili. Sdružení Mostečané Mostu vládlo v Mostě osm let a za tu dobu se podařilo udělat hodně dobrých věcí. Hlavní příčinu druhého místa vidíme v tom, že se nám nepodařilo vysvětlit voličům odvolání Vlastimila Vozky, které považujeme za jediné a správné řešení,“ vyjádřil se k výsledkům lídr Sdružení Mostečané Mostu Jan Syrový.

Zatímco v minulém volebním období mělo Sdružení Mostečané Mostu před rozchodem se Severočechy.cz nadopoloviční většinu mandátů a mohlo tak vládnout samo, nyní se Most bez koalice neobejde.

Kvůli vzájemné averzi obou hnutí se do vedení města nejspíš dostane někdo z dalších stran. Třetí skončilo hnutí ANO 2011, které získalo necelých dvanáct procent, čtvrtá KSČM s necelými 11 procenty, pak následovala ČSSD se sedmi a ODS s pěti procenty hlasů.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

O2 Czech Republic a.s.
Konzultant značkové prodejny - Teplice

O2 Czech Republic a.s.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz