Komunální volby v Ústí opět vyhrálo ANO, v Mostě uspělo nové hnutí

  23:07aktualizováno  23:07
Komunální volby v Ústeckém kraji se letos nesly především ve znamení nízké účasti, nejméně lidí přišlo k urnám v Chomutově. V krajské metropoli zvítězilo stejně jako v předešlých volbách ANO, které však paradoxně doposud žádná křesla v ústeckém zastupitelstvu nemělo.

Lídr vítězného hnutí ANO v Ústí nad Labem Petr Nedvědický. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

V Ústí nad Labem se celkem volilo 37 zastupitelů. Zvítězilo ANO s devíti mandáty. Druhou pozici zaujala koalice PRO! Ústí s osmi mandáty. Třetí je Ústecké fórum občanů (UFO), bude mít pět zastupitelů.

Čtvrtá ODS má čtyři mandáty. Tři zastupitele budou mít shodně Vaše Ústí, KSČM a SPD. Hnutí Pro Zdraví a Sport bude mít dva mandáty. Voleb se zúčastnilo 32,63 procenta voličů. 

ANO přitom v Ústí nad Labem nyní žádné zastupitele nemá, přestože komunální volby vyhrálo i před čtyřmi lety a získalo tehdy dvanáct mandátů. Vnitrostranický boj v zastupitelském klubu ale osm měsíců po volbách vedl k pádu koalice s hnutím PRO! Ústí, předsednictvo ANO pak ústeckou buňku rozpustilo a její zastupitelé přešli do sdružení UFO a Vaše Ústí, nebo zůstali nezařazení.

Lídra vítězného ANO Petra Nedvědického překvapilo, kolik získali procent. „Výsledek je skvělý. Tolik jsme nečekali, odhadovali jsme tak deset procent,“ přiznal.    

Jednička hnutí PRO!Ústí Karolina Žákovská považuje druhé místo za velký úspěch. „Zvláště po čtyřech letech v opozici. Takový výsledek jsem nečekala, jsem z něj nadšená,“ řekla. 

Výsledky voleb v Ústeckém kraji najdete zde

Dosavadní ústecká primátorka Věra Nechybová, která je jedničkou UFO, výsledek předpokládala a očekávala. „Vždy je těžší obhajovat,“ míní.      

Lídryně Vaše Ústí Yveta Tomková je s nynějším volebním výsledkem svého hnutí spokojena. „Jsem velmi překvapená. Je vidět, že každodenní práci s lidmi na úřadě i v terénu voliči ocenili,“ řekla. 

ANO vyhrálo komunální volby i v Děčíně, které v 27členném zastupitelstvu získalo devět mandátů. S větším odstupem je za ním Volba pro Děčín, která má čtyři křesla.

Stejný počet mandátů obdrželo i sdružení Náš Děčín. Po dvou křeslech mají Piráti, změna pro Děčín, ODS a KSČM, po jednom ČSSD a SPD. Volební účast tu byla 34,65 procenta.  

Zastupitelstvo v Teplicích má 27 členů. Devět křesel v něm získala ODS dosavadního primátora Jaroslava Kubery, druhé místo obsadila Volba pro! Teplice s osmi mandáty. Třetí je ANO, které bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá SPD obdržela dva mandáty, stejně jako KSČM na pátém místě. Jedno křeslo v zastupitelstvu získalo hnutí Pro Zdraví a Sport Teplice. K urnám se dostavilo 33,75 procenta voličů.  

Volby 2018

V Mostě ve 45členném zastupitelstvu uspělo nové hnutí ProMOST, které reprezentuje stávající vedení statutárního města, jako je primátor Jan Paparega nebo jeho náměstek Marek Hrvol a senátorka Alena Dernerová. Získalo nejvíc mandátů, šestnáct. V zastupitelstvu znovu usedne hnutí ANO s devíti mandáty, dále Sdružení Mostečané Mostu s osmi křesly, se čtyřmi mandáty Piráti a Zelení pro Most,  KSČM a ODS. K urnám tady přišlo 31,57 procenta voličů. 

Litoměřice mají 27členné zastupitelstvo, v němž získala devět mandátů ODS, sedm ANO, čtyři Zelení a Piráti, tři Severočeši Litoměřice a po dvou křeslech KSČM a Sport a Zdraví Litoměřice. Volební účast tu byla 42,63 procenta.

Ve 29členném zastupitelstvu Loun usedne ANO s 5 mandáty, po 4 křeslech získaly sdružení Louny spolu, ODS, Pro lepší Louny - TOP 09, nezávislí a hnutí PRO Zdraví a Sport a také ČSSD. Unie pro sport a zdraví má 3 mandáty, KSČM a Volba pro město po 2 křeslech a SPD 1 mandát. Volit sem přišlo 39,32 procenta občanů.

V Chomutově se volilo 35 zastupitelů. Nejvíce mandátů získalo ANO (10), PRO Chomutov (9) a hnutí Nový Sever (7). KSČM má 3 křesla, po 2 mandátech ODS, SPD a ČSSD. Tady volilo jen 30,50 procenta lidí.   

Autoři: ,


Nejčtenější

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....

Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Další z rubriky

Zapojit se do dění tam, kde žiju, je přirozené, říká nejmladší starosta

Budoucí starosta Jan Papajanovský.

Výrazné vítězství Koalice pro Kamenici v říjnových komunálních volbách vynese do starostovského křesla v České Kamenici...

Kraj i přes protesty odborné veřejnosti muzeum a galerii v Mostě sloučí

Zasedání brněnského zastupitelstva (17. června, 2014).

Galerie výtvarného umění v Mostě se od nového roku definitivně sloučí s mosteckým oblastním muzeem. Rozhodli o tom nyní...

V regionu není voda drahá, říká šéf Severočeské vodárenské společnosti

Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák

Bronislav Špičák je šestým rokem generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. MF DNES s ním hovořila o...

Najdete na iDNES.cz