Komunální volby v Ústí opět vyhrálo ANO, v Mostě uspělo nové hnutí

  23:07aktualizováno  23:07
Komunální volby v Ústeckém kraji se letos nesly především ve znamení nízké účasti, nejméně lidí přišlo k urnám v Chomutově. V krajské metropoli zvítězilo stejně jako v předešlých volbách ANO, které však paradoxně doposud žádná křesla v ústeckém zastupitelstvu nemělo.

Lídr vítězného hnutí ANO v Ústí nad Labem Petr Nedvědický. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

V Ústí nad Labem se celkem volilo 37 zastupitelů. Zvítězilo ANO s devíti mandáty. Druhou pozici zaujala koalice PRO! Ústí s osmi mandáty. Třetí je Ústecké fórum občanů (UFO), bude mít pět zastupitelů.

Čtvrtá ODS má čtyři mandáty. Tři zastupitele budou mít shodně Vaše Ústí, KSČM a SPD. Hnutí Pro Zdraví a Sport bude mít dva mandáty. Voleb se zúčastnilo 32,63 procenta voličů. 

ANO přitom v Ústí nad Labem nyní žádné zastupitele nemá, přestože komunální volby vyhrálo i před čtyřmi lety a získalo tehdy dvanáct mandátů. Vnitrostranický boj v zastupitelském klubu ale osm měsíců po volbách vedl k pádu koalice s hnutím PRO! Ústí, předsednictvo ANO pak ústeckou buňku rozpustilo a její zastupitelé přešli do sdružení UFO a Vaše Ústí, nebo zůstali nezařazení.

Lídra vítězného ANO Petra Nedvědického překvapilo, kolik získali procent. „Výsledek je skvělý. Tolik jsme nečekali, odhadovali jsme tak deset procent,“ přiznal.    

Jednička hnutí PRO!Ústí Karolina Žákovská považuje druhé místo za velký úspěch. „Zvláště po čtyřech letech v opozici. Takový výsledek jsem nečekala, jsem z něj nadšená,“ řekla. 

Výsledky voleb v Ústeckém kraji najdete zde

Dosavadní ústecká primátorka Věra Nechybová, která je jedničkou UFO, výsledek předpokládala a očekávala. „Vždy je těžší obhajovat,“ míní.      

Lídryně Vaše Ústí Yveta Tomková je s nynějším volebním výsledkem svého hnutí spokojena. „Jsem velmi překvapená. Je vidět, že každodenní práci s lidmi na úřadě i v terénu voliči ocenili,“ řekla. 

ANO vyhrálo komunální volby i v Děčíně, které v 27členném zastupitelstvu získalo devět mandátů. S větším odstupem je za ním Volba pro Děčín, která má čtyři křesla.

Stejný počet mandátů obdrželo i sdružení Náš Děčín. Po dvou křeslech mají Piráti, změna pro Děčín, ODS a KSČM, po jednom ČSSD a SPD. Volební účast tu byla 34,65 procenta.  

Zastupitelstvo v Teplicích má 27 členů. Devět křesel v něm získala ODS dosavadního primátora Jaroslava Kubery, druhé místo obsadila Volba pro! Teplice s osmi mandáty. Třetí je ANO, které bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá SPD obdržela dva mandáty, stejně jako KSČM na pátém místě. Jedno křeslo v zastupitelstvu získalo hnutí Pro Zdraví a Sport Teplice. K urnám se dostavilo 33,75 procenta voličů.  

Volby 2018

V Mostě ve 45členném zastupitelstvu uspělo nové hnutí ProMOST, které reprezentuje stávající vedení statutárního města, jako je primátor Jan Paparega nebo jeho náměstek Marek Hrvol a senátorka Alena Dernerová. Získalo nejvíc mandátů, šestnáct. V zastupitelstvu znovu usedne hnutí ANO s devíti mandáty, dále Sdružení Mostečané Mostu s osmi křesly, se čtyřmi mandáty Piráti a Zelení pro Most,  KSČM a ODS. K urnám tady přišlo 31,57 procenta voličů. 

Litoměřice mají 27členné zastupitelstvo, v němž získala devět mandátů ODS, sedm ANO, čtyři Zelení a Piráti, tři Severočeši Litoměřice a po dvou křeslech KSČM a Sport a Zdraví Litoměřice. Volební účast tu byla 42,63 procenta.

Ve 29členném zastupitelstvu Loun usedne ANO s 5 mandáty, po 4 křeslech získaly sdružení Louny spolu, ODS, Pro lepší Louny - TOP 09, nezávislí a hnutí PRO Zdraví a Sport a také ČSSD. Unie pro sport a zdraví má 3 mandáty, KSČM a Volba pro město po 2 křeslech a SPD 1 mandát. Volit sem přišlo 39,32 procenta občanů.

V Chomutově se volilo 35 zastupitelů. Nejvíce mandátů získalo ANO (10), PRO Chomutov (9) a hnutí Nový Sever (7). KSČM má 3 křesla, po 2 mandátech ODS, SPD a ČSSD. Tady volilo jen 30,50 procenta lidí.   

Autoři: ,

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

Další z rubriky

Neprávem zabavené počítačové hry expolicisté vrátili, stíhání je zastaveno

Ilustrační snímek

Státní zástupce podmíněně zastavil trestní stíhání dvou dnes už bývalých kriminalistů z Mostu, kteří podvodně zabavili...

VIDEO: Muž ukradl vystavený mobil, jeho nejisté počínání zachytily kamery

Muž odcizil v ústecké prodejně mobilní telefon

Policie pátrá po neznámém muži, který v prodejně v Ústí nad Labem odcizil vystavený mobilní telefon v hodnotě devět...

Evropská unie hledá způsob, jak po útlumu těžby podpořit uhelné kraje

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín

Vůbec poprvé v historii se sešli zástupci tří českých regionů postižených uhelnou těžbou s představiteli Poradní komise...

Najdete na iDNES.cz