Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


O Pravčickou bránu se nejbližší generace obávat nemusí, ukázal průzkum

  8:24aktualizováno  8:24
Pravčická brána v Českém Švýcarsku je natolik stabilní, že pokud ji nezničí lidé, nehrozí její zřícení ani vážnější poškození. K takovému závěru došli geologové, kteří stav největšího přírodního skalního mostu v Evropě prozkoumali.

Pravčická brána v zimě. | foto: Václav Sojka, České Švýcarsko

“Průzkum Pravčické brány pomohl odhalit některá její slabá místa. Zvýšeně namáhány jsou především její pilíře, avšak brána jako celek je stabilní. Lze v zásadě říci, že současné ani blízké příští generace se o ni příliš bát nemusí.” uvedl geolog Správy Národního parku České Švýcarsko Jakub Šafránek.

Fotogalerie

Vědcům do nitra brány umožnil nahlédnout georadar ve čtyřech hloubkových úrovních. Data z laserového skenování zachytila povrch Pravčické brány a umožnila přesné modelování jejího tvaru.

„Poslední měření navázala na ta z roku 2008. Ujistila nás o tom, že měření provádíme na správných místech,“ říká Šafránek.

Stav Pravčické brány však vědci nezkoumají jen jednou za několik let. Brána je pod neustálým dohledem.

„Pohyby Pravčické brány monitorujeme pravidelně, jednou za čtrnáct dní je měří ručně lidé ze skalní čety a na riziková místa neustále dohlížejí čidla, která by nás v kteroukoliv noční i denní hodinu upozornila na neobvyklý pohyb masivu,“ uvádí geolog.

Čidla se letos objeví i na levé straně

V současné době je pod dozorem jen část pravé strany skalního mostu, letos by se měla čidel dočkat i levá strana.

Geolog Jiří Zvelebil, který se pohyby skal v Českém Švýcarsku dlouhodobě zabýval, už před lety uvedl, že Pravčické bráně by pomohlo každoroční řádné omytí.

„To jistě kolega myslel s nadsázkou, ale samozřejmě že skálu čistíme od náletů. Zrovna loni jsme některé stromy odstranili. Další neinvazní tam necháváme, ty zatím masivu nevadí. Odstraňování dřevin postačí jednou za deset až patnáct let,“ říká Šafránek.

Šafránek nechtěl předjímat, jak by odborníci reagovali v případě, že by brána začala někde padat. „Pokud by odpadla jen malá část, nechali bychom to na přírodě, případně jen začistili další místa hrozící pádem. Jestliže by se zřítil nějaký velký blok, asi bychom zvažovali sanaci,“ řekl jen.

Na vrchol bude přístup i nadále zakázaný

Pravčická brána je podle Šafránka zřejmě nejsledovanějším skalním mostem na světě. Zkoumá ho řada odborníků. Průzkumy koordinují tak, aby data bylo možné v budoucnu vzájemně propojovat. Geologové si od toho slibují, že budou schopni vývoj Pravčické brány modelovat a do určité míry i předvídat. Tyto poznatky pak napomohou při rozhodování o nejvhodnějších způsobech péče o bránu v zájmu jejího zachování pro příští generace.

I když Pravčické bráně žádné akutní nebezpečí nehrozí, její horní části zůstane pro turisty i nadále uzavřena. Na vrchol mostu mohli naposledy v roce 1982.

„Areálem Pravčické brány projde ročně dvě stě tisíc lidí. Kdyby se jen polovina z nich prošla po skalním mostě, rozhodně by mu to nesvědčilo,“ poznamenal Šafránek.

Dodal, že zpřístupnění mostu by s sebou neslo i vybudování například zábradlí a stavební práce na Pravčické bráně nejsou možné. Jakýkoliv umělý zásah do pískovcového masivu by totiž mohl riziko zřícení zvýšit.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz