Nově zvolená senátorka za Louny Zdeňka Hamousová při tiskové konferenci hnutí...

Nově zvolená senátorka za Louny Zdeňka Hamousová při tiskové konferenci hnutí ANO v Praze. (18. října 2014) | foto: David Neff, MAFRA

Ministr Chládek neobhájil křeslo senátora, porazila ho starostka Žatce

  • 3
Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD neobhájil mandát senátora za Rakovnicko a Lounsko. Ve druhém kole senátních voleb ho porazila starostka Žatce Zdeňka Hamousová, která kandidovala za hnutí ANO.

Vítězství Hamousové bylo těsné. Dostala přes 52 procent hlasů. Podobně těsné bylo už první kolo, ve kterém však vedl Chládek. V závěrečném duelu pak Hamousová získala o tisíc hlasů víc než její protivník.

Výsledky 2. kola senátních voleb v Ústeckém kraji

„Jsem velmi ráda. V posledních dnech mi velké množství lidí vyjadřovalo podporu, a to nejenom z regionu, ale i ze širokého okolí, psali mi třeba lidé z Liberce. Tolik ohlasů jsem nečekala. Podpory si velmi vážím a budu pracovat pro celý region.“ řekla Hamousová.

Hamousová je starostkou Žatce od roku 2010. Před tím byla ředitelkou Základní školy praktické v Žatci.

Ministr Chládek poznamenal, že měl nevýhodu, protože pochází z Rakovnicka, které tvoří v žateckém volebním obvodu menšinu. „Proti mně navíc stála velmi populární starostka,“ konstatoval.

Marcel Chládek

Chládek byl senátorem jedno volební období. Byl místopředsedou senátorského klubu ČSSD, členem Výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a předsedou Stálé komise senátu pro krajany žijící v zahraničí.

V roce 2008 se stal náměstkem středočeského hejtmana Davida Ratha, ve funkci zůstal do začátku letošního roku, kdy byl jmenován ministrem školství.

V druhém kole senátních voleb na Lounsku přišlo k urnám 17,73 procent voličů (výsledky zde).

Senátora ČSSD na Děčínsku porazil starosta Krásné Lípy

Na Děčínsku bude novým senátorem starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (STAN). Porazil dosavadního senátora ČSSD Jaroslava Sykáčka, který se už do druhého kola dostal jen těsně. Od třetí Marcely Dvořáčkové z ANO ho dělilo pouhých 107 hlasů. Starosta Linhart v závěrečném duelu svou roli favorita potvrdil. Získal přes 70 procent hlasů, o šest a půl tisíce víc než Sykáček.

Zbyněk Linhart, STAN

„Rozdíl hlasů mě mile překvapil. Myslím, že je největší v republice,“ byla první Linhartova reakce.

Linhart je ve vedení Krásné Lípy od roku 1990. Nejprve jako radní, poté místostarosta a od roku 2002 je starostou. Stál u zrodu Národního parku České Švýcarsko a spoluzaložil stejnojmennou obecně prospěšnou společnost, jejímž posláním je šetrný rozvoj regionu. To mu nejspíš nyní pomohlo.

„Všiml jsem si toho už při kampani. Když jsem přišel do hospody a chtěl s lidmi mluvit jako kandidát do Senátu, poslali mě slušně řečeno někam. Jakmile jsem ale řekl, že jsem starostou Krásné Lípy, která je srdcem Českého Švýcarska, byli ochotni se mnou diskutovat,“ řekl Linhart.

V Krásné Lípě vyhrál i v komunálních volbách, do křesla starosty však neusedne, chce se naplno věnovat senátorské práci. Přestože kandidoval na kandidátce STAN a TOP 09, v Senátu chce být členem nezávislých. Rád by pracoval ve výboru, jenž bude prosazovat regionální zájmy. 

Sykáček se pravděpodobně vrátí na rumburskou radnici

Jaroslav Sykáček, v letech 2002 až 2012 starosta Rumburku, byl senátorem jedno volební období. Byl členem senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

Jaroslav Sykáček

Vzhledem k tomu, že ČSSD vyhrála v Rumburku komunální volby, nyní bude pravděpodobně pracovat ve vedení města.

„Myslím, že tím řadu obyvatel potěším, protože už při setkáních mi lidé v Rumburku říkali, že by mě raději viděli na radnici než v Senátu,“ říká Jaroslav Sykáček.

Že v senátních volbách neuspěl, přičítá tomu, že jeho protivník měl velkou podporu starostů a také veřejnou podporu Andreje Babiše. „A já jsem taky zřejmě málo prezentoval svoji práci v Senátu pro tento region,“ dodal Sykáček.

Volební účast na Děčínsku ve druhém kole senátních voleb byla 14,76 procenta (výsledky zde).

.
, ,