Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přeli se o úmrtí v rumburské nemocnici. Lékař ve volbách uspěl, ředitel ne

  14:40aktualizováno  14:40
Radnici v Rumburku po 16 letech opustí vlivný místostarosta Darek Šváb. Jako ředitel tamní nemocnice před volbami obvinil lékaře Petra Vondráčka z krytí sestry obviněné z vraždy pacientky. Lidé se ve volbách postavili za Vondráčka, zatímco Švába nezvolili, doktor dostal nejvíc hlasů ze všech.

Rumburský lékař Petr Vondráček | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Vondráček kandidoval za ČSSD na sedmém místě kandidátky. Voliči ho posunuli na první místo, dostal 2 205 hlasů. „Je to nejvíc v dějinách města,“ komentoval to šéf rumburské ČSSD Ladislav Pokorný (podrobné výsledky zde).

Mandáty v Rumburku

ČSSD - 8

ODS - 5

Město lidem - 4

ANO 2011 - 3

KSČM - 2

Rumburáci.cz - 1

Podrobné výsledky zde

Vondráček říká, že ho podpora lidí těší, ale starostou města být nechce.

„Jsem lékař, a tak to taky zůstane. Jediné politické angažmá, které přijmu, je post radního,“ řekl Vondráček.

Místostarosta Šváb dostal hlasů 205. Kandidoval za sdružení Rumburáci.cz, které dal před volbami dohromady po svém nuceném odchodu právě z ČSSD. Švábovo sdružení získalo jediný mandát, který připadl lídrovi kandidátky, šéfovi domu kultury Miloslavu Kucerovi.

Šváb by se do zastupitelstva dostal jen v případě, že by se mandátu postupně vzdali všichni lidé na jeho kandidátce. Kandidoval totiž až na posledním místě, protože čelí obžalobě z útisku, podněcování k trestnému činu a vydírání strážníků. Soud měl začít právě ve volebním týdnu, Šváb se ale omluvil „ze zdravotních důvodů“.

ČSSD zvažuje přizvat do rady všechny velké strany

Darek Šváb nezvedal telefon. Dosluhujícího starostu Jaroslava Trégra, který za Rumburáky.cz kandidoval na třetím místě, zisk jediného mandátu zklamal.

Ředitel Lužické nemocnice v Rumburku Darek Šváb

Místostarosta Rumburku a ředitel Lužické nemocnice Darek Šváb

„Pro nás to dopadlo špatně, pro lidi zřejmě dobře. Přeji těm, co to po nás převezmou, aby se jim a městu dařilo. Teď je čeká práce, na rozdíl od nekonkrétního kritizování,“ řekl Trégr.

Volby v Rumburku vyhrála ČSSD, druhá je ODS a třetí sdružení Město lidem. To je také nejpravděpodobnější koalice s pohodlným počtem 17 zastupitelů z 23. „Lidé chtěli změnu a naši stranu vnímali, že ji může přinést,“ řekl šéf rumburské ČSSD Ladislav Pokorný.

Místostarosta Šváb přitom podle všeho neztratí jen kontrolu nad radnicí, ale i nad nemocnicí. „Budeme řešit fungování nemocnice. Je to priorita,“ sdělil Pokorný. Dodal, že jedním z prvních kroků, které nové vedení města provede, budou audity na radnici i v nemocnici.

Vyjednávací tým ČSSD se už v pondělí sešel s ODS a na úterý plánuje schůzku se sdružením Město lidem. Lídr ČSSD Jaroslav Sykáček nevylučuje ani jednání s hnutím ANO, které skončilo čtvrté.

„Je to pro nás sice velká neznámá, protože za sebou nic nemají a nic o nich nevíme, ale dostali dost hlasů, tak by se na rozhodování o chodu města podílet měli. Naše představa je, že zastoupení na radnici by měla mít každá z velkých stran, pokud o to bude mít zájem,“ řekl Sykáček.

Švába se marně snažila sesadit i jeho vlastní strana

Letošní komunální volby pro rumburskou radnici znamenají malou revoluci. Místostarosta Šváb byl ve městě dlouho hlavním hybatelem politického dění. Ustál několik pokusů o své odvolání a postupně se zbavil starostů Jana Sembdnera a Jaroslava Sykáčka (o rezignaci Sykáčka zde).

Ve funkci se udržel i poté, co ho loni policie obvinila a dokonce skončil na měsíc ve vazbě (obvinění zde). Protože byl dlouho členem ČSSD, za kterou se do zastupitelstva jako nestraník dostal i dosavadní starosta Trégr, byla strana oficiálně v koalici se SNK-ED a komunisty. Vedení místní ČSSD včetně svých zastupitelů však bylo v opozici a Švába s Trégrem se snažili zbavit. Šváb nakonec přestal platit příspěvky a nechal se vyloučit.

To byl také důvod, proč se do politiky vrátil lékař Vondráček, který byl za sociální demokracii v radě města už mezi lety 1994 a 2010, pak ale znovu kandidovat odmítl právě kvůli Švábovi.

Do nemocnice bych se chtěl vrátit, říká Vondráček

Letos v červnu měl Vondráček shodou okolností službu v rumburské nemocnici právě tu noc, kdy jedna ze sester podle obvinění píchla pacientce do žíly draslík a zastavila jí tím srdce (o kauze zde).

Vondráčkovi bylo úmrtí podezřelé, zajistil důkazy v podobě laboratorních testů a prázdné infuze a informoval primáře oddělení, jeho zástupce a hlavní sestru. Šváb ho přesto z pozice ředitele nemocnice obvinil, že chtěl sestru krýt, protože se hned neobrátil na policii a vedení nemocnice. V té době již oba kandidovali, navzájem pak na sebe podali trestní oznámení, která zatím policie neuzavřela (o sporu zde).

Vondráček s nemocnicí kvůli sporům ukončil spolupráci. Nyní by se do ní rád vrátil. 

„Po volbách se změní vedení a já věřím, že i primář na interně. Poté bych tam rád pracoval,“ poznamenal Vondráček. Tvrdí totiž, že laboratorní výsledky, které tehdy primáři předal, pak našel v koši.

Vondráček zároveň vyloučil, že by chtěl nemocnici převzít po řediteli Švábovi, kterého s největší pravděpodobností nová rada odvolá. „Chci léčit, interna je moje srdeční záležitost,“ řekl lékař.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz