Samice zápřednice jedovaté

Samice zápřednice jedovaté | foto: Jan Dolanský

Žena z Ústí doma měla jedovatého pavouka, strážníci našli další tři

  • 3
Ústecké strážníky přivolala žena, která doma objevila jedovatého pavouka. Ukázalo se, že v okolí jsou další. Byl to druh, který se do Česka šíří nejspíš v důsledku oteplování klimatu.

"Žena telefonovala na tísňovou linku a operátorovi sdělila, že se v přístřešku jejího domu v ulici K Haldě nachází jedovatý pavouk. Obávala se, aby někomu neublížil," říká zástupce ředitele ústecké městské policie Jan Novotný.

Hlídka na místě našla centimetr a půl dlouhého světle žlutého pavouka. "Od hasiče, který byl na místě také a s tímto druhem pavouka už se v minulosti setkal, strážníci zjistili, že se jedná o zápřednici jedovatou. Po ohledání blízkého okolí nalezli strážníci ještě tři exempláře tohoto druhu," poznamenal Novotný.

Strážníci na místo přivezli pracovnici zoologické zahrady, která se odchytem jedovatých pavouků zabývá. "Odchytla je a odvezla do zoo," dodal Novotný.

Zápřednice je nejjedovatějším pavoukem, který v Česku volně žije. Nejnebezpečnější je v srpnu, kdy si staví na stéblech trav hnízda. Šíří se z jihu Evropy od 90. let, nyní se již hojně vyskytuje například v sousedním Litoměřicku (o zápřednicích na Litoměřicku zde).

Její kousnutí je hodně bolestivé a u citlivějších lidí může vyvolávat otoky a nevolnost. Lze ho srovnat s bodnutím včely nebo sršně. Následky většinou odezní do dvou dnů. Tento druh pavouka žije především ve vysoké trávě u vodních toků, jeho výskyt dále od řeky, navíc v budově, je proto nezvyklý.