Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011)

Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Houskova rodina požaduje, aby soud vraždu bosse ČSSD vrátil policii

  • 10
Pozůstalí po vlivném členovi ČSSD Romanu Houskovi chtějí, aby policie dál pokračovala ve vyšetřování jeho vraždy. Poté, co státní zástupce v pondělí z činu obžaloval bývalého vojáka Michala Krnáče, zmocněnci poškozených závěr vyšetřování zpochybnili.

Podle jednoho z právních zástupců Houskovy rodiny Michaela Kise je kauza nedořešená. „Je potřeba na ní znovu zapracovat tak, jak policii ukládá trestní řád,“ řekl Kis.

S požadavkem na doplnění důkazů se už dříve obrátil na policii. „Všechny důkazy mi před předáním státnímu zástupci policejním orgánem byly odmítnuty jako bezúčelné. Proto mi nezbývá než požádat soudce o předběžné projednání obžaloby, aby se s mým návrhem vypořádal,“ řekl Kis.

Z obžaloby vyplývá, že Krnáč si o Houskovi a jeho blízkých sháněl informace minimálně od loňského dubna. Po vraždě prohledal dům, který Houska obýval se svojí partnerkou, bývalou hejtmankou a současnou náměstkyní hejtmana Janou Vaňhovou z ČSSD. Mimo jiné podle spisu vyrazil dveře pracovny Vaňhové.

Kis loupežný motiv vraždy zpochybňuje. „Poškození tvrdí, že se jim z domu nic neztratilo,“ řekl Kis.

Nejasnosti jsou podle něj kolem znaleckých posudků. „Šest znaleckých posudků, všechny jsou z forenzních disciplín, žádný z nich nepotvrdil, že by pachatelem byl Michal Krnáč,“ dodal Kis.

Byly opatřeny veškeré dostupné důkazy, říká žalobce

Dozorující státní zástupce Vladimír Jan řekl, že spis k obžalobě považuje za kompletní.

„Obžalobu jsem podal z toho důvodu, že po přezkoumání spisového materiálu a shromážděných důkazů jsem dospěl k závěru, že vyšetřováním byly opatřeny veškeré dostupné důkazy. V opačném případě bych obžalobu nepodával a věc bych vrátil vyšetřovateli k doplnění,“ řekl Jan.

Podle žalobce se Krnáč na vraždu politika připravoval. Koupil si elektrický paralyzér, kterým Housku omráčil, a pak na něj čtyřikrát vystřelil.

„Přiložil svoji legálně drženou zbraň značky Glock k jeho břichu, vystřelil a zasáhl vnitřní orgány včetně břišní tepny. Poté třikrát ze vzdálenosti ne větší než deset centimetrů zamířil a vystřelil na jeho hlavu,“ píše v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan s tím, že pachatel prostřelil Houskovi oba spánky.

Obžalovaný pak podle spisu tělo odtáhl do garáže, sebral klíče a vnikl do domu Housky a Vaňhové.

Soud s Krnáčem začne 3. října

Krnáče zadržela policie letos 12. března. K činu se přiznal a odevzdal i vražednou zbraň. Tehdy řekl, že Housku zastřelil po vzájemné potyčce. Původní výpověď nezměnil. „Dál se nevyjadřoval,“ poznamenal Jan.

Podle stávající právní kvalifikace Krnáčovi hrozí za loupežnou vraždu až 20 let vězení (o obžalobě zde). Ústecký krajský soud už nařídil v kauze hlavní líčení, začne 3. října.

Houska byl zastřelen loni 18. listopadu. Jeho tělo našel podnikatel, spoluvlastník stavební společnosti RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl domluvenou schůzku. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní člověk, čelil i podezření z úplatkářství.

,