Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Housku nezabil profesionál, ti pracují jinak, uvažují vyšetřovatelé

  9:58aktualizováno  9:58
Vrah kontroverzního partnera ústecké vicehejtmanky Romana Housky nejspíš nebyl profesionál. S takovou verzí aspoň operují kriminalisté, kteří vraždu vyšetřují. Nájemní zabijáci totiž podle jejich zkušeností pracují jiným způsobem, než o jakém vypovídají zajištěné důkazy.

U vily, kde byl zavražděný Roman Houska, se objevily svíčky. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nájemný vrah se obvykle nezdržuje na místě činu. Odvede svou práci a zmizí," řekl MF DNES jeden z kriminalistů.

Houskův vrah se zdržoval tím, že mrtvé tělo po střelbě zakryl plachtou. Ani zakrytí těla není pro nájemné vrahy typické.

"Profesionálovi by na tom nezáleželo. To spíše odkazuje na to, že oběť se s vrahem znala. Proč by ji jinak přikrýval," dodal policista.

Vyšetřování je na počátku a úvaha policistů zatím vychází jen z jejich zkušeností. K tomu, že Housku nezastřelil profesionál, se však přiklánějí i policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Fotogalerie

"Proto také na případu zatím nepracujeme," řekl jeden z nich.

Oficiálně ale vyšetřovatelé případ komentovat nechtějí. "Zatím nebyla stanovena žádná vyšetřovací verze," řekl dozorující státní zástupce Vladimír Jan.

Motiv zatím policie nezná

Housku vrah zastřelil v pondělí večer u garáže jeho vily v Chomutově. "Podle toho, co slyšeli sousedé, byla víc než jedna rána. Stopy krve byly v garáži i před ní," řekl právní zástupce Michael Kis, který byl krátce po vraždě na místě.

Houskovo tělo našel majitel chomutovské stavební firmy RRR Vlastimil Rindoš, který s ním měl v domě domluvenou schůzku. "Přišel jsem tam kolem půl sedmé, venku jsem viděl plachtu a něco pod ní a zavolal jsem policii," uvedl.

Bezprostředně poté se o vraždě dozvěděla Houskova partnerka, vicehejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která právě seděla na jednání chomutovské městské rady. Z jednání hned odjela, posléze se zhroutila a zůstává v pracovní neschopnosti.

Houska, bývalý vekslák souzený v minulosti i za vydírání, měl v severočeské ČSSD velký vliv. Zároveň zasvěcení mluvili o tom, že se pohyboval kolem dotací z EU i krajského úřadu a zakázek ve městě.

Motiv vraždy policie zatím nezná. Kriminalisté zatím nevyloučili ani to, že by vražda mohla souviset s Houskovým politickým angažmá.

Prohledávání okolí vily pokračuje

Policie pokračuje i ve středu v prohledávání okolí Houskovy vily. Prohlížela například túje v sousední zahradě, jestli na nich nejsou stopy po střele. Přístup do ulice však už obnovila.

"Propátrávají širší okolí místa činu tak, aby byly zajištěny veškeré možné stopy, které by mohly vést k pachateli," řekl státní zástupce Vladimír Jan. Odmítl ale potvrdit neoficiální informace, že policisté zatím neobjevili vražednou zbraň.

Podle policejních zdrojů kriminalisté několik hodin mluvili s Houskovou partnerkou Vaňhovou i s podnikatelem Rindošem, který tělo našel.

Stopy v okolí Houskova domu policisté hledali také v úterý dopoledne:

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz