Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyšetřovatelům Houskovy vraždy se na výzvu místo svědků hlásí policisté

  16:35aktualizováno  16:35
Na policejní výzvu, aby veřejnost pomohla s pátráním po vrahovi severočeského kmotra ČSSD Romana Housky, se vyšetřovatelům místo svědků ozvali jen policisté z jiných míst Česka. Mluvili o jeho aktivitách, vyšetřování to ale neposunulo. Policie tak ani po více než dvou týdnech od Houskovy smrti stále nemá žádnou horkou stopu.

Roman Houska při Plesu Ústeckého kraje v Děčíně (30. ledna 2011) | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Od veřejnosti jsme žádnou reakci nedostali. Reagovali jen policisté z různých koutů republiky, kteří se vyjadřovali k životu pana Housky a jeho obchodním aktivitám," řekl vyšetřovatel Martin Charvát.

Jaké informace o Houskově životě a podnikání policisté hlásili, Charvát nechtěl sdělit. Nicméně poznamenal, že nic nového ani zásadního v pátrání nepřinesly.

Fotogalerie

"Co se týká motivu, zatím jsme nepostoupili," dodal.

Policisté se obrátili na veřejnost minulý týden ve čtvrtek. Žádali o pomoc lidi, kteří byli 18. listopadu od 17 do 19 hodin v okolí ulice Kamenný vrch, kde Houska žil. Policii by pomohli zvláště ti, kteří byli v tamním lesoparku nebo projížděli ulicí Březový vrch směrem na Jirkov nebo od Jirkova.

"Lokalita sousedí s parkem, kam lidé chodí venčit psy a sportovat. Přes den je to frekventované místo. Proto prosíme občany Chomutova, kteří si všimli něčeho nestandardního, zaparkovaných vozidel, osob, které se v těch místech nacházely, aby se přihlásili," uvedl Charvát. Zdůraznil, že svědci se mohou hlásit třeba i anonymně.

Jako vyšetřovací verze zůstávají dotace a půjčka

Vyšetřovací verze podle Charváta zůstávají ty, o nichž MF DNES jako první informovala minulý týden. Policie zjišťuje, zda Houska bral předem provize za zprostředkování dotací, a to i v případě, kdy dotaci pro příjemce nezískal. Ten pak mohl chtít peníze zpět. Druhou verzí je, že půjčoval peníze a mohl se dostat do konfliktu s dlužníkem, který je nechtěl vrátit.

Už krátce po zločinu policisté opustili verzi, že Housku zastřelil nájemný vrah. Přiklánějí se k názoru, že střelec i oběť se znali a pohádali se. Vyšetřování se ale příliš nehýbe.

"Není nic nového," uvedl i dozorující státní zástupce Vladimír Jan.

Policie ví, že střelec vypálil čtyři rány. Jedna tělo jen škrtla, další dvě mířily do hrudi, jedna do hlavy. Čím střílel, se ale neví. "Vražednou zbraň nemáme," potvrdil kriminalista Martin Charvát.

Policisté prohledávají okolí Houskova domu

Podle zjištění MF DNES se policisté domnívají, že vrah střílel z revolveru, protože na místě nenašli nábojnice. Ty po vystřelení zůstávají v bubínku revolveru, zatímco z pistole vylétávají.

Zda byly kamery atrapy, nechce policie sdělovat

Na střeše garáže, u které leželo Houskovo tělo, jsou sice kamery, některá média ale spekulují, že to jsou atrapy. "K tomu nemůžu z taktických důvodů nic říct," reagoval Charvát. Podobně policisté odpovídají na většinu dotazů o okolnostech vraždy.

Houskovo tělo přikryté plachtou nalezl jeho známý Vlastimil Rindoš a zavolal Houskovu partnerku, náměstkyni hejtmana Janu Vaňhovou, která byla v tu dobu na jednání chomutovské městské rady. Následující dny policisté prohledávali okolí domu. Tvrdí, že zajistili spoustu stop, které nyní vyhodnocují.

Houska měl silný vliv na politické dění na severu Čech, ovlivňoval skládání volebních kandidátek a údajně i rozdělování evropských dotací.

Pohřeb Romana Housky byl v pátek
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz