Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Žalobci se přou, jestli měl útok na manžele v Duchcově rasový podtext

  14:57aktualizováno  14:57
Půl roku od přepadení manželského páru v Duchcově, které ve městě odstartovalo protiromské demonstrace, není jasné, jestli budou útočníci obžalovaní také z rasismu. Neshodnou se ani odborníci. Vrchní státní zastupitelství rasový podtext útoku nevylučuje, krajské zastupitelství nesouhlasí.

Napadení zachytila bezpečnostní kamera městské policie. | foto: Repro MF DNES

"Z průběhu činu nevyplývá, že by obvinění chtěli napadnout poškozené proto, že jsou bílí," říká krajský státní zástupce Jan Jakovec.

Ke krajským žalobcům se případ dostal z Teplic a cesta to nebyla jednoduchá.

Aby případ převzalo krajské státní zastupitelství, navrhl teplický státní zástupce Pavel Norek, který chtěl pro čtyři hlavní útočníky vazbu, ale teplický soud mu to zamítl. Norek argumentoval tím, že útočníci způsobili těžkou újmu na zdraví, takže případ náleží do kompetence krajských žalobců.

Ti si ale nebyli jisti, že lze zranění manželů skutečně vyhodnotit jako těžkou újmu. Spor, kdo má útok z Duchcova dozorovat, tak muselo rozhodnout Vrchní státní zastupitelství. Při tom zkoumalo i to, jestli měl případ rasový motiv, čímž by na krajské žalobce přešel automaticky.

"Vrchní státní zastupitelství konstatovalo, že není vyloučen. Připustilo, že varianta rasového podtextu tam může být," poznamenal Jakovec.

Samotné výroky nestačí, říká žalobce

Spis tak dostali jeho lidé. Kvalifikace činu, výtržnictví a pokus o ublížení na zdraví, se přesto zatím nezměnila. Jakovec sice zdůraznil, že vyšetřování není u konce, příliš ale nepředpokládá, že by nakonec byla o rasový podtext rozšířena.

"Byly tam výroky, oboustranné, ale útok nebyl motivovaný rasovou nenávistí. Argumentovat pouze oslovením 'bílí gadžové' je problematické," sdělil.

Případ vyšetřovatel brzy uzavře. Čeká už jen na znalecký posudek, jak vážné zranění manželský pár utrpěl.

Incident se odehrál v noci na 18. května. Manželé se právě vraceli z diskotéky, když potkali dva mladé Romy. Ti krátce předtím zkopali muže, jemuž se pokusili ukrást motokolo. Když se obě dvojice míjely, Romové prohodili: "Bílí gadžové jsou tu."

Muž se zastavil, otočil a přestože ho manželka tahala za ruku pryč, došlo k hádce, která přerostla ve rvačku. K ní se seběhli další Romové a manžele surově zbili.

Ve vazbě je jen nejmladší útočník

Teprve šestnáctiletý Rom, který vše rozpoutal, bil muže větví a dupl na ženu, když bezmocně ležela na zemi. Další Romky ji bily pěstmi do hlavy a tloukly jí hlavou o zem. Nejmladší útočník nadával zraněným i ve chvíli, kdy je lékaři ošetřovali.

"Pokud jsem jim nadával, že jsou gadžovské mrd..., tak jsem narážel na to, že jsou bílí," vypověděl později.

Policie zadržela pět útočníků. Všichni se hájili tím, že byli opilí. Pro čtyři hlavní navrhoval státní zástupce vazbu, teplický soud to ale odmítl. Tři z nich nakonec v červenci poslal za mříže až krajský soud. V září pustil dva na svobodu, třetí, nejmladší v cele zůstává.

Incident vyvolal rasové nepokoje. Městem prošlo několik pochodů. Rozvášnění demonstranti se ostře střetli s těžkooděnci, kteří jim bránili dostat se k Romům, s nimiž si chtěli vyřídit účty.

Duchcov mezitím nastolil takzvanou nulovou toleranci. Na pořádek v ulicích dohlížejí kromě strážníků i dvě dvoučlenné hlídky asistentů prevence kriminality. Úředníci při podrobných kontrolách odhalili krádeže elektřiny, vody, zneužívání sociálních dávek, v domech našli nepořádek, štěnice, nehlášené osoby i děti, které měly být ve škole.

Jeden z útočníků se v květnu před kamerami za útok omlouval:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz