Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z bombardování Záluží se nevrátila čtyři letadla, Američany ubil dav

  14:47aktualizováno  14:47
Před sedmdesáti lety, 21. července 1944, vzlétlo z jihoitalské vojenské základny Stornara několik desítek amerických bombardovacích letadel s úkolem zničit rafinerii Sudetenländische Treibstoff-werke AG v Záluží u Mostu. Čtyři bombardéry se z mise nad územím Teplicka a Mostecka nevrátily.

Největší a nejúspěšnější strategická bombardovací ofenziva spojeneckého letectva byla zahájena 12. května 1944. | foto: archiv AV ČR

"Mělo jít o velký nálet, ale řada osádek kvůli špatné viditelnosti při přeletu Alp bombardovala raději náhradní cíle v severní Itálii. Z toho důvodu se nad rafinerii v Záluží tehdy dostalo jen 143 bombardovacích letadel," říká Jaroslav Žampach ze Severočeského leteckého archivu.

Fotogalerie

Němečtí stíhači kvůli špatnému počasí vůbec neodstartovali. Čtyři bombardovací letadla 15. letecké armády USAAF však podle doložených pramenů padla nad územím Teplicka a Mostecka za oběť protiletadlovému dělostřelectvu.

Nejhůře dopadly osádky dvou bombardérů B-24 Liberator, které se po zásahu jednoho z nich srazily nad Teplicemi.

"I když se velké části obou osádek podařilo vyskákat na padácích, přežili jen čtyři muži, kteří skončili v zajetí. Některé zraněné na místě dopadu ubil zfanatizovaný dav. Jednoho muže zastřelili příslušníci Reichsarbeitdienstu a jednoho příslušníci Schutzpolizei přivázali k vozu, který ho v ulicích Teplic doslova usmýkal k smrti," přibližuje Žampach osud letců.

Sestřelení dalšího Liberatoru mezi Mukovem a později zrušenou obcí Radovesice nedaleko Bíliny zaplatili životy poručík Leomm H. Polinski a seržanti Tunis Gaalswyk a Robert O. Finley. "Dalších sedm členů posádky Němci zajali," popisuje Žampach.

Pumy většinou dopadly na přilehlé tábory dělníků

Čtvrtý bombardér padl u obce Křižatky na Mostecku. Části jeho desetičlenné posádky se rovněž podařilo vyskočit. Zadní střelec Seržant William D. Riber později podlehl zraněním v teplické nemocnici.

"Podle jiné verze tam byl ovšem možná zavražděn. Radistu Roberta W. Buchholze po dopadu u Oseka zastřelil ranou do týla příslušník Schutzpolizei Anton Albert. Tentýž osud pravděpodobně potkal i navigátora Geralda W. Milburna a bočního střelce Casimera E. Milaszewskeho, jenž dopadl u obce Souš," doplnil Žampach. Celkem z této posádky zahynulo pět mužů včetně pilota J.J. Cunninghama.

Pravděpodobně nervově nevydržel pekelnou palbu flaku spodní střelec letounu 772. squadrony 463th Bomb Group William S. Telfer, který vyskočil padákem a snesl se u Velemína na Litoměřicku.

"Tam ho místní četníci dopadli a předali litoměřickému gestapu. To jej podle některých zpráv ještě téhož dne zavraždilo. Oficiálně však oznámili, že zemřel na následky zranění. Zbylá osádka se vrátila nezraněna na svou italskou základnu," poznamenal Žampach.

Samotné rafinerii v Záluží, kde se vyráběl syntetický benzin z hnědého uhlí, tehdy nálet příliš neublížil. Pumy totiž většinou dopadly na přilehlé tábory zahraničních dělníků a válečných zajatců, přičemž připravily o život 195 lidí. Nálet ale způsobil paniku a chaos, kterého řada dělníků a zajatců využila k útěku.

Věnec k památníku poslal i Zeman

Zatímco za komunistického režimu se o mrtvých Američanech nemluvilo, od devadesátých let se jejich památka každoročně připomíná a dočkali se také památníků v Teplicích na Písečném vrchu a v Mukově u kostela svatého Prokopa.

Při letošním pietním aktu u nich v sobotu nechyběl ani věnec od prezidenta Miloše Zemana, který u obou pomníků položili členové Hradní stráže.

"Před několika dny jsme při tragické události v Afghánistánu, při níž přišlo o život pět českých vojáků, poznali, že mír a svoboda, za něž padlí Američané bojovali, nejsou ani dnes samozřejmostí," připomenula Jana Syslová, starostka Hrobčic, pod které Mukov spadá.

Že je momentálně ve válečném stavu nejen Afghánistán, ale i další lokality včetně Ukrajiny, zdůraznil komunistický hejtman Oldřich Bubeníček. "Mladí Američané, kteří v našem kraji položili životy, si určitě přáli, aby jejich válka byla ta poslední," řekl hejtman.

Odkrývání postavení německého protiletadlového dělostřelectva u Litvínova:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz