(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Výrobci autodílů a turbín zaměstnají v Žatci tisíc lidí, 300 už letos

  • 0
V průmyslové zóně Triangle u Žatce dokončují své továrny dva výrobci autodílů a firma repasující turbíny. Budou nabírat lidi z odborných i dělnických profesí. Ještě letos zaměstnají 300 lidí a do roku 2013 by tu práci mělo najít dalších 700 zájemců.

Své provozy v průmyslové zóně dokončují společnosti Solar Turbines, patřící k americkému koncernu Caterpillar, španělský výrobce autodílů Gestamp a firma Panattoni, která rovněž vyrábí plastové díly do automobilů.

Zóna Triangle

Leží v areálu bývalého vojenského letiště u Žatce, které kraj získal bezplatně od armády v roce 2002. Do její přípravy investoval spolu se státem asi 2,5 miliardy korun.

V současnosti tu působí společnosti IPS Alpha a Panasonic, své závody staví firmy Solar Turbines, Panattoni a Gestamp, jež dají během dvou let práci až 1 000 lidí. Prvních 300 míst má být již letos.

"V současné době investoři stále upřesňují profesní skladbu svých budoucích zaměstnanců. Víme už nicméně, že budou požadovat odborné znalosti z několika různých odvětví, ale nabídnou pracovní příležitosti i pro dělnické profese. Jedná se především o výrobu ve strojírenství, o zpracování plastů ve výrobě autodílů a jeden výrobce se bude zabývat repasí turbín," sdělil ředitel lounského pracoviště Úřadu práce Vratislav Pražák.

Úřad práce je s firmami v kontaktu už delší dobu a nabídl jim například pomoc při orientaci v českých zákonech nebo pracovně právních vztazích a samozřejmě také při náboru zaměstnanců.

"Pro odborné pozice budou nutné rekvalifikace a vzdělávací programy. V tomto směru jim nabídneme využití projektu Vzdělávejte se pro růst, který umožní rekvalifikovat i stávající zaměstnance," řekl ředitel krajské pobočky Úřadu práce Oldřich Malý.

Sestry a pečovatelky mají možnost najít práci v Německu

Šanci na práci mají i zdravotní sestry a lidé pracující v pečovatelských službách. Podmínkou je ale znalost němčiny. Úřad práce totiž začal spolupracovat s německou neziskovou organizací Stiftung Münch, která může zprostředkovat desítkám zájemců práci v Německu.

"Jedná se o práci v příhraniční oblasti, je tedy vhodná pro dojíždění i pro zájemce o dočasné ubytování a organizace nabízí plat 1 500 euro. Zájemci se mohou obracet na naše zprostředkovatelky i přímo na ředitelku kontaktního pracoviště v Litvínově," uvedla mluvčí úřadu Eva Maříková.