Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Výrobce ledniček Candy v Podbořanech končí, o práci přijde stovka lidí

  • 9
Výroba chladniček Candy ve společnosti Conta v Podbořanech na Lounsku končí. O práci přijde stovka lidí. Pro region s téměř jedenáctiprocentní nezaměstnaností znamená konec významného zaměstnavatele citelnou ztrátu. Odbory jsou proto ve stávkové pohotovosti.

„Všichni jsme naštvaní. Příliš pracovních možností tu není. Co budu dělat, zatím nevím,“ krčí rameny jeden ze zaměstnanců.

Nezaměstnanost na Podbořansku

Úřad práce na Podbořansku eviduje téměř 1 200 uchazečů o zaměstnání, což představuje 10,94 % nezaměstnaných z ekonomicky aktivních obyvatel.

Nejvyšší počet, přes 500, tvoří lidé se základním vzděláním, vyučeno je 479 žadatelů.

Volných pracovních míst je ve městě málo, úřad jich má v nabídce jen 43.

Výroba má skončit už v březnu. Podle informací, které má k dispozici úřad práce, přijde o práci 99 lidí a většina pracovních poměrů skončí výpovědí k 31. květnu. Další dvacítku zaměstnanců pak tvoří agenturní pracovníci.

„Jako hlavní důvod zaměstnavatel uvedl dopad globální hospodářské krize, pokles obchodní poptávky i snížení konkurenceschopnosti výrobků na trhu,“ uvedl ředitel lounského úřadu práce Vratislav Pražák.

Společnost Conta otevřela továrnu na výrobu chladniček a mrazniček značky Candy v roce 2002, a to i díky tehdejším investičním pobídkám. Z hodnoty investice za 1,5 miliardy mohla čerpat až 50 procent.

V posledních letech se ale firmě přestalo dařit. Zatímco v roce 2007 vyrobila 500 tisíc chladniček, v krizovém roce 2008 to už bylo jen 180 tisíc kusů a loni 60 tisíc. Jak klesala produkce, snižoval podnik i počet zaměstnanců ze šesti stovek na stovku kmenových zaměstnanců.

Těm nyní firma nabídla odstupné v rámci zákona: kdo ve firmě pracoval déle než dva roky, má právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného platu, lidé s jedno a dvouletou smlouvou mají odejít s dvojnásobkem mzdy. Odboráři se pro zaměstnance snaží s firmou vyjednat vyšší odstupné, hrozí stávkou.

Co bude s areálem firmy dál, není jasné

„Chceme, aby lidé dostali lepší dohodu. Vedení firmy jsme navrhli šestinásobek mzdy, k čemuž se nevyjádřili. Vyhlásili jsme stávkovou pohotovost,“ uvedl předseda odborové organizace Pavel Horáček.

Vedení společnosti se odmítlo vyjádřit i k dotazům MF DNES. Firma ale nekomunikuje ani s městem, kde působí 13 let.

„Pro region je to velká rána. Neznám důvody, proč se k tomu majitelé rozhodli. Snad se zaměstnavatel k pracovníkům postaví vstřícněji a nabídne jim aspoň dobré odstupné, nad rámec zákona. Někteří tam pracují od úplného začátku,“ uvedl starosta Podbořan Radek Reindl.

Co bude s areálem firmy dál, není jasné. „Doufám, že nenechají továrnu zchátrat a nabídnou ji k prodeji jiným potencionálním investorům,“ poznamenal Reindl.

Město se bude snažit nové zaměstnavatele přilákat. „Jednáme s potenciálním investorem, ale je to zatím na úplném počátku s nejistým výsledkem,“ zmínil Reindl.