Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnice v Duchcově čeká na platy. Podle majitelů problém neexistuje

  8:24aktualizováno  8:24
Sotva duchcovská nemocnice překonala existenční potíže, které se týkaly smluv s pojišťovnami, už musí řešit další problém. Týká se mezd. Lékaři a sestry dostávají výplaty se zpožděním, někteří, jak zjistila MF DNES, čekají na peníze marně. Vedení nemocnice slibuje, že do března vše vyřeší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika TomáškováMAFRA

"Místo patnáctého dostávám peníze až čtvrtého následující měsíc," říká jedna ze sester oddělení následné péče. Někteří jsou na tom ještě hůř. "Já stále čekám i na prosincovou výplatu," zmínila její kolegyně. Na dotaz, co bude dělat bez peněz, reaguje bezradně: "Nevím. Já tady už s ničím nepočítám."

Loni v duchcovské nemocnici podalo jen na chirurgii výpověď osm zdravotníků. "Lidé už toho mají plné zuby," poznamenal další zdravotník s prosbou o zachování anonymity.

O potížích v soukromé duchcovské nemocnici ví i vedení města.

"Loni před Vánocemi jsme jako každý rok vezli na oddělení následné péče vánočky, džusy, mandarinky a další ovoce. Všechno jsme předali sestrám, protože my je dávat pacientům nemůžeme, neboť nevíme, kdo má jakou dietu. Když jsme se od sester dozvěděli, že nedostaly listopadovou mzdu, bylo nám jich líto. Mrzelo nás, že jsme nemohli dát něco i jim," říká starostka Jitka Bártová.

Měli jsme jen jeden případ, tvrdí spolumajitel

Sestry nakonec výplaty za listopad dostaly po Vánocích, svátky musely přečkat bez peněz. Vedení nemocnice přitom na rozdíl od zdravotníků a radnice tvrdí, že o žádných potížích neví.

"Měli jsme jeden konkrétní případ, kdy došlo ke zpoždění. My jsme měli určité spory o placení jistého segmentu péče, ale tak, jak to líčíte, to vypadá, že je to o něčem jiném," uvedl Nikolaos Komatselis, spolumajitel společnosti Vita, která nemocnici provozuje. Slíbil, že příští týden přijede do nemocnice a bude výplaty se zaměstnanci řešit.

O tom, že zpoždění výplat napraví, přitom Komatselis mluvil už v pondělí při setkání s obyvateli Duchcova v místním kulturním domě.

"Slíbil, že se situace do března zlepší. Nezbývá, než poděkovat především sestřičkám za obrovskou profesionalitu, díky níž se tato situace neodráží na jejich přístupu k pacientům," podotkla starostka Bártová.

Nemocnice nedávno odvrátila hrozbu zániku

Duchcovská nemocnice byla jednou z dvanácti v Česku, ve kterých letos měla skončit akutní lůžková péče. Nakonec ale podepsala s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou pětiletou smlouvu.

"Lůžka akutní péče chirurgie jsme nahradili novým oddělením nazvaným Centrum plánované chirurgie, kde jsme zachovali celé spektrum výkonů," přibližuje Komatselis. Jde o takzvanou jednodenní chirurgii pro naplánované operace. Zbylá lůžka nyní slouží oddělení následné péče.

"Pro interní oddělení máme smlouvu na 18 měsíců a pracujeme jako doposud. Doufáme, že se nám podaří smlouvu prodloužit, a už o tom vyjednáváme s vedením Ústeckého kraje, které zodpovídá za rozsah poskytované péče," doplnil Komatselis.

Nyní vedení nemocnice jedná také s ostatními zdravotními pojišťovnami.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

PROFI CREDIT Czech, a.s.
Regionální manažer/-ka (Teplice)

PROFI CREDIT Czech, a.s.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz