Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nemocnice v Duchcově čeká na platy. Podle majitelů problém neexistuje

  8:24aktualizováno  8:24
Sotva duchcovská nemocnice překonala existenční potíže, které se týkaly smluv s pojišťovnami, už musí řešit další problém. Týká se mezd. Lékaři a sestry dostávají výplaty se zpožděním, někteří, jak zjistila MF DNES, čekají na peníze marně. Vedení nemocnice slibuje, že do března vše vyřeší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika TomáškováMAFRA

"Místo patnáctého dostávám peníze až čtvrtého následující měsíc," říká jedna ze sester oddělení následné péče. Někteří jsou na tom ještě hůř. "Já stále čekám i na prosincovou výplatu," zmínila její kolegyně. Na dotaz, co bude dělat bez peněz, reaguje bezradně: "Nevím. Já tady už s ničím nepočítám."

Loni v duchcovské nemocnici podalo jen na chirurgii výpověď osm zdravotníků. "Lidé už toho mají plné zuby," poznamenal další zdravotník s prosbou o zachování anonymity.

O potížích v soukromé duchcovské nemocnici ví i vedení města.

"Loni před Vánocemi jsme jako každý rok vezli na oddělení následné péče vánočky, džusy, mandarinky a další ovoce. Všechno jsme předali sestrám, protože my je dávat pacientům nemůžeme, neboť nevíme, kdo má jakou dietu. Když jsme se od sester dozvěděli, že nedostaly listopadovou mzdu, bylo nám jich líto. Mrzelo nás, že jsme nemohli dát něco i jim," říká starostka Jitka Bártová.

Měli jsme jen jeden případ, tvrdí spolumajitel

Sestry nakonec výplaty za listopad dostaly po Vánocích, svátky musely přečkat bez peněz. Vedení nemocnice přitom na rozdíl od zdravotníků a radnice tvrdí, že o žádných potížích neví.

"Měli jsme jeden konkrétní případ, kdy došlo ke zpoždění. My jsme měli určité spory o placení jistého segmentu péče, ale tak, jak to líčíte, to vypadá, že je to o něčem jiném," uvedl Nikolaos Komatselis, spolumajitel společnosti Vita, která nemocnici provozuje. Slíbil, že příští týden přijede do nemocnice a bude výplaty se zaměstnanci řešit.

O tom, že zpoždění výplat napraví, přitom Komatselis mluvil už v pondělí při setkání s obyvateli Duchcova v místním kulturním domě.

"Slíbil, že se situace do března zlepší. Nezbývá, než poděkovat především sestřičkám za obrovskou profesionalitu, díky níž se tato situace neodráží na jejich přístupu k pacientům," podotkla starostka Bártová.

Nemocnice nedávno odvrátila hrozbu zániku

Duchcovská nemocnice byla jednou z dvanácti v Česku, ve kterých letos měla skončit akutní lůžková péče. Nakonec ale podepsala s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou pětiletou smlouvu.

"Lůžka akutní péče chirurgie jsme nahradili novým oddělením nazvaným Centrum plánované chirurgie, kde jsme zachovali celé spektrum výkonů," přibližuje Komatselis. Jde o takzvanou jednodenní chirurgii pro naplánované operace. Zbylá lůžka nyní slouží oddělení následné péče.

"Pro interní oddělení máme smlouvu na 18 měsíců a pracujeme jako doposud. Doufáme, že se nám podaří smlouvu prodloužit, a už o tom vyjednáváme s vedením Ústeckého kraje, které zodpovídá za rozsah poskytované péče," doplnil Komatselis.

Nyní vedení nemocnice jedná také s ostatními zdravotními pojišťovnami.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz