Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vyměňte vedení Krajské zdravotní, žádají hejtmanku primátoři na severu

  • 6
Primátorům Ústeckého kraje došla trpělivost s Krajskou zdravotní, která spravuje nemocnice v jejich městech. Vyzvali společně hejtmanku, aby vyměnila vedení. Krajské zdravotní vyčítají, že špatně hospodaří, klesá kvalita její péče a že kvůli její personální politice odcházejí odborníci.

"Jednání primátorů inicioval děčínský primátor František Pelant. Podnětem byla nespokojenost občanů s řízením nemocnice," uvedla mluvčí Děčína Markéta Lakomá.

Krajská zdravotní

Vznikla 1. září 2007 transformací pěti samostatných nemocnic do jednoho celku.

Pět největších nemocnic, spadajících do té doby pod kompetenci krajského úřadu, se tak z příspěvkových organizací stalo odštěpnými závody.

Konkrétně se jedná o Nemocnici Děčín, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, Nemocnici Teplice, Nemocnici Most a Nemocnici Chomutov.

Děčínská nemocnice se proti Krajské zdravotní bouří už dlouho. Loni v prosinci tam zaměstnanci sepsali petici Zastavme systematickou likvidaci děčínské nemocnice (více čtěte zde).

Ukázalo se, že spokojení nejsou ani představitelé ostatních měst, kde Krajská zdravotní nemocnice spravuje. "Jednotlivá města se potýkají s podobnými problémy. Budoucnost nemocnic našich měst je přitom důležitá pro obyvatele regionu," poznamenal primátor Děčína František Pelant.

Primátoři Děčína, Teplic, Ústí nad Labem, Mostu a Chomutova po schůzce poslali společné prohlášení hejtmance Janě Vaňhové a krajskému zastupitelstvu. Krajské zdravotní v něm výslovně vytýkají, že vinou špatného ekonomického řízení je ohroženo fungování jednotlivých nemocnic v Ústeckém kraji.

Odborníci odcházejí, kvalita péče se snižuje, tvrdí primátoři

"Omezování nebo dokonce rušení některých specializovaných pracovišť snižuje kvalitu poskytované péče pacientům. Špatná personální politika má za následek odchod kvalitního zdravotnického personálu do jiných zařízení," stojí v prohlášení.

Krajská zdravotní například vyhodila primáře chirurgie v Mostě Sašu Štemberu jen za to, že poskytl MF DNES rozhovor o lékařském protestu Děkujeme, odcházíme (více čtěte zde).

Primátoři také považují za alibistické, že Krajská zdravotní najímá pro všechna výběrová řízení externí firmy. Efektivnější by podle nich bylo provádět některé veřejné zakázky samotnou Krajskou zdravotní, případně jednotlivými nemocnicemi. Centralizaci rozhodování a omezování pravomocí jednotlivých nemocnic, která s Krajskou zdravotní přišla, označili za nekoncepční a nepružnou.

Audit ministerstva financí letos odhalil, že Krajská zdravotní nakupovala předražené přístroje (více čtěte zde).

"Žádáme o jmenování takového vedení (představenstva, dozorčí rady) Krajské zdravotní, které zajistí vypracování nové koncepce fungování této akciové společnosti tak, aby došlo ke zlepšení v oblasti ekonomické i zdravotnické a jednotlivé nemocnice poskytovaly pacientům kvalitní péči. Chceme zvýšení kompetence a odpovědnosti za hospodaření a poskytování zdravotní péče jednotlivých odštěpných závodů," požadují primátoři.

Krajská zdravotní už letos jednu zásadní změnu ve vedení prodělala. Na konci června rezignoval na funkci předsedy představenstva bývalý krajský šéf ČSSD Petr Benda, protože ho chtěli sesadit vlastní spolustraníci (více čtěte zde).

Hospodaříme se ziskem, zveřejnila Krajská zdravotní

Hejtmanka Jana Vaňhová uvedla, že podnětem primátorů se bude zabývat Rada kraje ve středu 24. srpna.

"V současnosti dochází ke změnám ve složení orgánů Krajské zdravotní a nové orgány by měly dostat čas na vypracování koncepce a měly by pracovat na dalším zlepšení řízení a komunikace," řekla Vaňhová.

Představenstvo Krajské zdravotní v úterý odpoledne zveřejnilo výsledky hospodaření za první pololetí letošního roku. Vyplývá z nich, že společnost skončila se ziskem přes pět milionů korun, přestože původně počítala se ztrátou přes 47 milionů.

"Hlavním důvodem lepšího hospodářského výsledku oproti plánu je úspora nákladů především na energie, opravy, služby a odpisy," sdělil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Výsledek hospodaření mohl být podle vedení Krajské zdravotní ještě lepší. 

"Bohužel v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme měsíčně přicházíme přibližně o 1,3 milionu korun na mzdách lékařům, protože od zdravotních pojišťoven nedostáváme na úhrady zdravotních výkonů tolik peněz, kolik ministerstvo zdravotnictví lékařům slíbilo," uvedl nový předseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.