Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Louny zvažují, zda dál vymáhat miliony za odbytou práci na knihovně

  8:14aktualizováno  8:14
Radnice v Lounech zvažuje, zda pokračovat ve vymáhání milionů korun od firmy, která podle města odvedla nekvalitní práci při rekonstrukci knihovny. Spor se totiž táhne už několik let a firma mezitím přestala vykazovat činnost, takže radnici stojí vymáhání jen další peníze.

Městská knihovna v Lounech se v roce 2010 přestěhovala do budovy městského soudu na Mírovém náměstí zrenovované za 40 milionů korun. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Městská knihovna se do zrenovované budovy městského soudu na Mírovém náměstí přestěhovala v roce 2010. Stavební práce, jež byly z valné části hrazeny z evropské dotace, přišly na 40 milionů korun.

Radnice následně reklamovala nekvalitní podlahy, omítky a dlažbu či nefunkční zabezpečovací systém. Na stavební firmě Hanzl uplatnila dvě smluvní pokuty, a to ve výši 2,34 a 12,7 milionu korun. Firma je nezaplatila a město na ni podalo kvůli první z pokut žalobu.

Městský soud v Praze radnici v první žalobě vyhověl, firma ale nezaplatila ani poté. Peníze by město mohlo získat z nařízeného prodeje nemovitosti ve vlastnictví firmy, ovšem je otázkou kdy.

„Kdy prodej proběhne a jak bude úspěšný, nevíme. Společnost s námi nekomunikuje, prakticky už nemá žádné zaměstnance,“ uvedl starosta Loun Radovan Šabata.

Telefon firmy je odpojený

Telefon společnosti je odpojený, z obchodního rejstříku je zřejmé, že nemá žádné představenstvo ani dozorčí radu. I proto vedení města zkoumá, zda se má pustit do vymáhání vyšší, 12milionové pokuty. Zda nakonec radnice tuto druhou žalobu podá, rozhodne zastupitelstvo.

„Společnost na naše výzvy nijak nereaguje. V případě podání další žaloby by bylo nutné uhradit poplatek ve výši pět procent z vymáhané částky. Přitom není jisté, že bychom peníze skutečně získali. Je otázkou, zda má firma ještě vůbec nějaký majetek, a zda je tak vůbec šance pohledávku získat. Jak pokračovat, proto posoudí finanční výbor a poté zastupitelstvo,“ poznamenal starosta.

Projekt s názvem Multifunkční vzdělávací a informační centrum - městská knihovna provázely potíže od počátku. Zakázku vyhrála stavební společnost, která si na práce najala řadu subdodavatelů. Firma ale najatým řemeslníkům za práci nezaplatila. Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad kvůli tomu na několik týdnů v roce 2010 odložila vyplacení 37milionové dotace.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz