Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za koalici s komunisty vyloučili Svobodní starostu Žatce ze strany

  14:20aktualizováno  14:20
Rozhodčí komise Svobodných vyloučila ze strany nového starostu Žatce Aleše Jelínka. Jeho vyloučení strana zdůvodnila poškozováním dobrého jména. Jelínek totiž nečekaně uzavřel koaliční spolupráci s ČSSD a KSČM. Porušil tak svůj předchozí veřejný slib, že koalici s komunisty neuzavře.

Nový starosta Žatce Aleš Jelínek hlasuje pro, aby se členem rady stal Karel Krčmárik z KSČM. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Jednal také proti vůli členů Svobodných v Žatci a bez vědomí předsednictva krajského sdružení. V koaliční spolupráci s KSČM pokračoval i přes odsuzující stanovisko republikového předsednictva a obdobné stanovisko předsednictva ústeckého krajského sdružení,“ uvedla mluvčí Strany svobodných občanů Kateřina Kašparová.

Mandáty v Žatci

Koalice

  • KSČM - 5
  • ČSSD - 4
  • Svobodní - 2 (nejsou členy strany)

Opozice

  • Volba pro město - 5
  • Unie pro sport - 3
  • SNK-ED - 2

Podrobné výsledky zde

Starosta Jelínek v SMS zprávě sdělil, že o vyloučení ještě nic netuší a nemůže se k němu tedy vyjádřit. Zopakoval to i poté, kdy ho na středečním zastupitelstvu na vyloučení ze Svobodných upozornili i jeho bývalí spolustraníci.

Na zastupitelstvo přišlo vyjádřit odpor vůči novému starostovi zhruba sto lidí. Přinesli i petici za Jelínkovo odstoupení, kterou podepsalo více než 1 500 lidí.

„Do očí jste lhal kolegům a spolustraníkům ještě v den ustavujícího zastupitelstva. Váš mandát je sice právně v pořádku, ale ne morálně,“ prohlásil na zastupitelstvu Štěpán Beneš, kandidát za Stranu svobodných občanů, který se do zastupitelstva nedostal.

Mnozí přítomní hlasitě litovali, že jsou ve vedení města po 25 letech od sametové revoluce opět komunisté, a zlobili se, že nová koalice zasedání svolala do malého sálu, kam se řada protestujících nevešla.

Chceme vést město bez politikaření, argumentuje starosta

„Dejte nám čas prokázat, že chceme bez politikaření vést město. Chceme vedení napříč stranami,“ snažil se přítomné uklidnit Jelínek, který se stal starostou přesto, že dostal ze všech zvolených zastupitelů nejméně hlasů - 386 (o Jelínkovi čtěte více zde).

Fotogalerie

Jelínkovi odpůrci vesměs podporují bývalou starostku města Zdeňku Hamousovou z Volby pro město, která naopak získala hlasů nejvíc - 1 595 (povolební rozhovor s Hamousovou zde).

Zástupci koalice se snažili veřejnost přesvědčit, že uzavřená dohoda byla jedinou možností. Tvrdili, že to byly naopak pravicové strany, kdo nerespektoval výsledky komunálních voleb, protože odmítly vyjednávat s druhou KSČM a třetí ČSSD. Jejich slovům se ale přítomní lidé vysmáli.

Místa v radě opozice odmítla obsadit

Koalice se snažila ostatní naklonit tím, že opozici nabídla dvě místa v radě. Žádná ze stran ale svého kandidáta nenavrhla. „Jenom si s námi hrajete. Máte schválené programové prohlášení a od nás tam chcete jen šašky, kteří budou hlasovat, jak vy chcete,“ řekl Jaroslav Hladký z SNK-ED.

Koalice tak změnila své předchozí usnesení o počtu radních a ze sedmi jejich počet snížila na pět.

Zastupitelé se mají znovu sejít ještě před Vánocemi. Lze očekávat, že zasedání se ponese v podobně bouřlivé atmosféře. Odpůrci vedení města pořádají už v pátek v Piváriu Zlatý chmel protestní Koncert proti bolševismu. Na letácích píší, že „soudruzi“ mají vstup pět set korun, ostatní třicet.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz