Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za koalici s komunisty vyloučili Svobodní starostu Žatce ze strany

  14:20aktualizováno  14:20
Rozhodčí komise Svobodných vyloučila ze strany nového starostu Žatce Aleše Jelínka. Jeho vyloučení strana zdůvodnila poškozováním dobrého jména. Jelínek totiž nečekaně uzavřel koaliční spolupráci s ČSSD a KSČM. Porušil tak svůj předchozí veřejný slib, že koalici s komunisty neuzavře.

Nový starosta Žatce Aleš Jelínek hlasuje pro, aby se členem rady stal Karel Krčmárik z KSČM. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

„Jednal také proti vůli členů Svobodných v Žatci a bez vědomí předsednictva krajského sdružení. V koaliční spolupráci s KSČM pokračoval i přes odsuzující stanovisko republikového předsednictva a obdobné stanovisko předsednictva ústeckého krajského sdružení,“ uvedla mluvčí Strany svobodných občanů Kateřina Kašparová.

Mandáty v Žatci

Koalice

  • KSČM - 5
  • ČSSD - 4
  • Svobodní - 2 (nejsou členy strany)

Opozice

  • Volba pro město - 5
  • Unie pro sport - 3
  • SNK-ED - 2

Podrobné výsledky zde

Starosta Jelínek v SMS zprávě sdělil, že o vyloučení ještě nic netuší a nemůže se k němu tedy vyjádřit. Zopakoval to i poté, kdy ho na středečním zastupitelstvu na vyloučení ze Svobodných upozornili i jeho bývalí spolustraníci.

Na zastupitelstvo přišlo vyjádřit odpor vůči novému starostovi zhruba sto lidí. Přinesli i petici za Jelínkovo odstoupení, kterou podepsalo více než 1 500 lidí.

„Do očí jste lhal kolegům a spolustraníkům ještě v den ustavujícího zastupitelstva. Váš mandát je sice právně v pořádku, ale ne morálně,“ prohlásil na zastupitelstvu Štěpán Beneš, kandidát za Stranu svobodných občanů, který se do zastupitelstva nedostal.

Mnozí přítomní hlasitě litovali, že jsou ve vedení města po 25 letech od sametové revoluce opět komunisté, a zlobili se, že nová koalice zasedání svolala do malého sálu, kam se řada protestujících nevešla.

Chceme vést město bez politikaření, argumentuje starosta

„Dejte nám čas prokázat, že chceme bez politikaření vést město. Chceme vedení napříč stranami,“ snažil se přítomné uklidnit Jelínek, který se stal starostou přesto, že dostal ze všech zvolených zastupitelů nejméně hlasů - 386 (o Jelínkovi čtěte více zde).

Fotogalerie

Jelínkovi odpůrci vesměs podporují bývalou starostku města Zdeňku Hamousovou z Volby pro město, která naopak získala hlasů nejvíc - 1 595 (povolební rozhovor s Hamousovou zde).

Zástupci koalice se snažili veřejnost přesvědčit, že uzavřená dohoda byla jedinou možností. Tvrdili, že to byly naopak pravicové strany, kdo nerespektoval výsledky komunálních voleb, protože odmítly vyjednávat s druhou KSČM a třetí ČSSD. Jejich slovům se ale přítomní lidé vysmáli.

Místa v radě opozice odmítla obsadit

Koalice se snažila ostatní naklonit tím, že opozici nabídla dvě místa v radě. Žádná ze stran ale svého kandidáta nenavrhla. „Jenom si s námi hrajete. Máte schválené programové prohlášení a od nás tam chcete jen šašky, kteří budou hlasovat, jak vy chcete,“ řekl Jaroslav Hladký z SNK-ED.

Koalice tak změnila své předchozí usnesení o počtu radních a ze sedmi jejich počet snížila na pět.

Zastupitelé se mají znovu sejít ještě před Vánocemi. Lze očekávat, že zasedání se ponese v podobně bouřlivé atmosféře. Odpůrci vedení města pořádají už v pátek v Piváriu Zlatý chmel protestní Koncert proti bolševismu. Na letácích píší, že „soudruzi“ mají vstup pět set korun, ostatní třicet.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Najdete na iDNES.cz