Ladislav Benda při stěhování hrotnice do ústeckého muzea. | foto: Jiří Preclík

Ztracená špička ústecké Větruše se po letech našla, bude vystavena v muzeu

  • 0
Ústecké muzeum získá do svých sbírek původní hrotnici, tedy historickou špičku, ze střechy věže výletní restaurace Větruše. Při požáru budovy, která tehdy byla chátrající ruinou, se hrotnice před 19 lety zřítila k zemi a byla považována za zničenou.

Zhruba pět metrů vysoká a 200 kilogramů těžká hrotnice, nesoucí různé kované a tepané ozdoby, spadla při ničivém požáru z třiceti metrů na zem. Odtamtud ji z hromady ohořelých trámů vytáhl Ladislav Benda, aby ji zloději kovů neodvezli do šrotu. 

„Rozlomila se na dva kusy. Snažil jsem se vyhrabat i drobnější části, které se také ulámaly. Asi jsem nenašel všechno,“ řekl nálezce, který hrotnici odvezl malotraktorem na zahradu a nabídl ji městu.

To ji ale nechtělo, a tak mu tam ležela, dokud nedávno nepotkal ředitele muzea a nenabídl ji přímo jemu.

Z původní hrotnice se v kuse dochovaly čtyři metry se zbytky růžice určující světové strany a také ozdobné špice, jež růžici zakončovaly.

„Další ozdobou byla korouhev. Podle fotky z doby kolem roku 1900 ji původně tvořil kovaný prapor a plechová silueta ústeckého lva,“ zmínil historik ústeckého muzea Martin Krsek.