Majitelka vychrtlých jezevčíků strážníkům řekla, že na žrádlo pro psy nemá...

Majitelka vychrtlých jezevčíků strážníkům řekla, že na žrádlo pro psy nemá peníze. | foto: Městská policie Most

Vyhublí jezevčíci z Mostu zůstanou u majitelky, město jim dalo granule

  • 26
Vyhublí jezevčíci, které objevili mostečtí strážníci v bytě sedmašedesátileté ženy, zůstanou u majitelky. Veterinářka po kontrole usoudila, že odebrání by neprospělo jim ani seniorce. Město psům poskytlo granule a bude kontrolovat, jak se žena o zvířata stará, další pomoc nabídlo sdružení ochránců zvířat.

"Těm psům je třináct a čtrnáct let a jeden z nich má nádor na mléčné žláze. Paní s ním teď jde k veterináři a kdo ví, jak to s ním dopadne. Kdybychom jí je sebrali, tak majitelce možná přivodíme infarkt a psům, kteří s ní strávili celý život, tím nijak nepomůžeme. Navzdory tomu, v jaké stavu jsme je našli, jsou u ní spokojení," říká vedoucí odboru životního prostředí mosteckého magistrátu Vladimír Pátek.

Na zbědované psy upozornil strážníky o víkendu soused. Majitelka pak řekla, že jí po zaplacení nájmu nezbývají peníze na jídlo ani pro ni, natož pro psy (o zjištění zde).

"Když jsme přišli na kontrolu, psi měli v jedné misce vařené maso s rýží a ve druhé granule. O žrádlo se jim postaral soused, který na jejich stav upozornil," poznamenal Pátek.

Poté, co veterinářka rozhodla, že odebrání psů není na místě, magistrát přistoupil k jinému řešení.

"Dali jsme paní granule na několik týdnů a v pátek půjdeme s veterinářkou znovu zkontrolovat, jak se o psy stará," přiblížil vedoucí.

Sdružení nabídlo pomoc, majitelka musí nejdřív souhlasit

S pomocí přispěchalo také neoficiální sdružení ochránců zvířat Mija. Nabídlo krmení, zajištění veterinární péče i případnou dočasnou péči o oba psy.

"Je to ale trochu komplikovanější, protože magistrát nám podle zákona nesmí říct, jak se žena jmenuje a kde bydlí. V pátek se jí proto při kontrole zeptají, jestli má o naši pomoc zájem. Pokud bude souhlasit, navštívíme ji a domluvíme se s ní na dalších krocích," řekla Věra Čechová ze sdružení Mija.

Rozhodující podle ní bude, jestli žena při kontrole ukáže potvrzení, že byla s nemocnou fenkou skutečně ve středu u veterináře.

"Pokud ne, bude muset magistrát přistoupit k odebrání obou jezevčíků, ke kterému by nás už přizval. Pak bychom pro psy mohli zajistit i náhradní péči," dodala Čechová.