Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stáhněte své výpovědi proti místostarostovi, hrozil anonym strážníkům

  13:31aktualizováno  13:31
Strážníci v Rumburku našli ve schránce důvěry výhrůžný anonymní dopis. Stálo v něm, že jim někdo zlikviduje děti, pokud neodvolají své výpovědi proti místostarostovi Darku Švábovi obviněnému právě z vyhrožování strážníkům. Kdo dopis napsal, se nyní snaží zjistit státní policie.

Místostarostovi Rumburku Darku Švábovi hrozí až osm let vězení. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Kriminalisté v těchto dnech všechno prověřují, zatím ale nevydali žádné rozhodnutí," uvedla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Strážníci o kauze kvůli probíhajícímu vyšetřování mluvit nesmějí. Místostarosta Šváb uvedl, že s anonymem nemá nic společného. Poznamenal, že dopis je buď výplod chorého mozku, nebo provokace.

Darek Šváb je obžalovaný z útisku, podněcování k trestnému činu a vydírání. Hrozí mu až osmileté vězení.

"Během pracovní porady strážníků měl pobízet své podřízené k nekalým praktikám při výkonu jejich povolání," uvedla před časem Trypesová.

Šváb podle policie strážníky zastrašoval vyhazovem z práce, pokud nebudou například pokutovat vybrané lidi. Stěžovali si na něj sami strážníci.

Neplnili si povinnosti, hájí se místostarosta

"Nepopírám, že jsem strážníky několikrát vyzýval, a dost pádně, k plnění povinností. Rozhodně jsem je ale nezastrašoval," řekl k tomu Šváb. Uvedl, že strážníci během služby spali, pokuty dávali podle toho, kdo s kým je jaký kamarád, stejně tak řešili další přestupky.

Místostarostu Švába policie obvinila na konci listopadu, v prosinci ho pak náhle zadržela a kvůli obavě z ovlivňování svědků ho soud poslal na několik týdnů do vazby. Vyšetřování policie ukončila v únoru a státní zástupce už Švába obžaloval, první soudní jednání je nařízeno na začátek října. Šváb bude požadovat zproštění viny.

Ve funkci místostarosty Šváb zůstal i přesto, že je trestně stíhaný. Zastupitelé Rumburku sice 13. ledna hlasovali o jeho odvolání, návrh však neprošel.

Šváb byl členem sociální demokracie a na Šluknovsku byl považovaný za velmi vlivného muže. V souvislosti s kauzou mu ale spolustraníci pozastavili členství.

Šváb se chystá znovu kandidovat

On sám říká, že chtěl ze strany už na konci loňského roku odejít. "Měl jsem připravený rezignační dopis. Dlouhodobě totiž nesouhlasím s tím, jak sociální demokracie tady v Rumburku neplní volební program," tvrdil.

Dopis prý ale kvůli svému zadržení nestihl odeslat, proto vystoupení ze strany vyřešil neplacením členských příspěvků. Sociální demokraté ho pak vyloučili.

"Nebylo to kvůli kauze, ale protože za rok 2013 nezaplatil členské příspěvky. My jsme ho vyzvali, on nereagoval, takže podle stanov nám ani nic jiného nezbývalo," potvrdil předseda sociálních demokratů na Děčínsku a poslanec Jaroslav Foldyna.

Švába zatím nechce odsuzovat. "Ruku do ohně za něj samozřejmě dát nemůžu, ale nemůžu ho ani odsoudit. Další rozhodnutí jsou na státním zastupitelství a soudech," dodal Foldyna.

V nadcházejících komunálních volbách ale Šváb kandidovat chce. "Vzhledem k tomu, že nejsem odsouzen, a pevně věřím, že ani nebudu, nic mi v tom nemůže zabránit. Můj trestní rejstřík je čistý," poznamenal místostarosta. Za jakou stranu půjde do voleb, ale neřekl.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz