Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stáhněte své výpovědi proti místostarostovi, hrozil anonym strážníkům

  13:31aktualizováno  13:31
Strážníci v Rumburku našli ve schránce důvěry výhrůžný anonymní dopis. Stálo v něm, že jim někdo zlikviduje děti, pokud neodvolají své výpovědi proti místostarostovi Darku Švábovi obviněnému právě z vyhrožování strážníkům. Kdo dopis napsal, se nyní snaží zjistit státní policie.

Místostarostovi Rumburku Darku Švábovi hrozí až osm let vězení. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Kriminalisté v těchto dnech všechno prověřují, zatím ale nevydali žádné rozhodnutí," uvedla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.

Strážníci o kauze kvůli probíhajícímu vyšetřování mluvit nesmějí. Místostarosta Šváb uvedl, že s anonymem nemá nic společného. Poznamenal, že dopis je buď výplod chorého mozku, nebo provokace.

Darek Šváb je obžalovaný z útisku, podněcování k trestnému činu a vydírání. Hrozí mu až osmileté vězení.

"Během pracovní porady strážníků měl pobízet své podřízené k nekalým praktikám při výkonu jejich povolání," uvedla před časem Trypesová.

Šváb podle policie strážníky zastrašoval vyhazovem z práce, pokud nebudou například pokutovat vybrané lidi. Stěžovali si na něj sami strážníci.

Neplnili si povinnosti, hájí se místostarosta

"Nepopírám, že jsem strážníky několikrát vyzýval, a dost pádně, k plnění povinností. Rozhodně jsem je ale nezastrašoval," řekl k tomu Šváb. Uvedl, že strážníci během služby spali, pokuty dávali podle toho, kdo s kým je jaký kamarád, stejně tak řešili další přestupky.

Místostarostu Švába policie obvinila na konci listopadu, v prosinci ho pak náhle zadržela a kvůli obavě z ovlivňování svědků ho soud poslal na několik týdnů do vazby. Vyšetřování policie ukončila v únoru a státní zástupce už Švába obžaloval, první soudní jednání je nařízeno na začátek října. Šváb bude požadovat zproštění viny.

Ve funkci místostarosty Šváb zůstal i přesto, že je trestně stíhaný. Zastupitelé Rumburku sice 13. ledna hlasovali o jeho odvolání, návrh však neprošel.

Šváb byl členem sociální demokracie a na Šluknovsku byl považovaný za velmi vlivného muže. V souvislosti s kauzou mu ale spolustraníci pozastavili členství.

Šváb se chystá znovu kandidovat

On sám říká, že chtěl ze strany už na konci loňského roku odejít. "Měl jsem připravený rezignační dopis. Dlouhodobě totiž nesouhlasím s tím, jak sociální demokracie tady v Rumburku neplní volební program," tvrdil.

Dopis prý ale kvůli svému zadržení nestihl odeslat, proto vystoupení ze strany vyřešil neplacením členských příspěvků. Sociální demokraté ho pak vyloučili.

"Nebylo to kvůli kauze, ale protože za rok 2013 nezaplatil členské příspěvky. My jsme ho vyzvali, on nereagoval, takže podle stanov nám ani nic jiného nezbývalo," potvrdil předseda sociálních demokratů na Děčínsku a poslanec Jaroslav Foldyna.

Švába zatím nechce odsuzovat. "Ruku do ohně za něj samozřejmě dát nemůžu, ale nemůžu ho ani odsoudit. Další rozhodnutí jsou na státním zastupitelství a soudech," dodal Foldyna.

V nadcházejících komunálních volbách ale Šváb kandidovat chce. "Vzhledem k tomu, že nejsem odsouzen, a pevně věřím, že ani nebudu, nic mi v tom nemůže zabránit. Můj trestní rejstřík je čistý," poznamenal místostarosta. Za jakou stranu půjde do voleb, ale neřekl.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz