Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Duchcov zakázal vysedávat na ulici. S Romy to nesouvisí, tvrdí radnice

  • 716
Duchcov zakázal vyhláškou grilování na veřejných prostranstvích, posedávání na betonových zídkách a palisádách nebo vytahování křesel na ulice. Kritici poukazují na to, že radnice, v jejímž čele je i Dělnická strana sociální spravedlnosti, vyhlášku vydala cíleně proti Romům.

„Vyhláška přinese pořádek. Nevidím důvod, proč by lidé měli dělat na ulicích pikniky a podobné věci. To je špatně, to by se nelíbilo asi nikomu v žádném městě,“ říká duchcovský starosta Zbyněk Šimbera.

Vyhlášku schválilo zastupitelstvo minulý čtvrtek, platit začne, až ji podepíše starosta a bude 15 dní viset na úřední desce. Vyhláška přesně stanoví místa, na která se zákaz vztahuje. Zasáhnout má velkou část města včetně problémových lokalit.

„Nedá se to udělat celoplošně, ale snažili jsme se tam zahrnout co nejvíc ulic,“ řekl Šimbera.

Podle Miroslava Brože z hnutí Konexe je vyhláška jednoznačně zaměřená proti místním Romům.

„Podobné vyhlášky byly přijímané už za první republiky. Není to nic nového ani v současné době. Můj názor je, že takováto vyhláška je v rozporu s ústavou,“ říká Brož.

Za porušení zákazu hrozí pokuta až tisíc korun

Starosta Šimbera takový názor odmítá. „Vyhláška je zaměřená proti těm, kteří dělají nepořádek. Nedá se to vnímat tak, že by to byli jen Romové. Konzultovali jsme ji navíc ještě před schválením s ministerstvem vnitra, podle kterého je v pořádku,“ doplnil starosta.

Podobně mluví radní Jindřich Svoboda z DSSS, která v minulosti uspořádala ve městě sérii protiromských pochodů. „Vyhláška nesouvisí s barvou pleti. Platí pro všechny. Pro mě, starostu i pro ostatní občany,“ argumentuje Svoboda.

„Vyhlášku jsme vydali, protože si lidé často stěžovali, že skupinky hlavně v letních měsících vysedávají na ulicích, hlučí dlouho do noci a budí ostatní. Maminka s kočárkem nemůže projít po chodníku a musí zajet do silnice. Po konzultaci s městskou policií jsme vybrali místa, kde je to nejhorší a kde má vyhláška platit,“ doplnil Svoboda.

Na dodržování vyhlášky bude dohlížet městská policie, která může za její porušení ukládat až tisícikorunové pokuty.

Podobné vyhlášky platí i v dalších městech

Obdobné vyhlášky platí i v dalších městech. Jako první s ní už v roce 2010 přišel Litvínov, od poloviny dubna 2011 platí v Postoloprtech a od 10. července 2012 v Krupce. I tam si lidé stěžovali na nepořádek a rušení nočního klidu.

Radnice v Krupce zakázala sedět na zídkách, palisádách a odpadkových koších, vytahovat na veřejná prostranství lavičky, židle, křesla, sedačky, stoly, ale také grily, vařiče a udírny na sídlišti Maršov, v lokalitě Hamry, Nad Plovárnou, na Mariánském náměstí a před paneláky mezi ulicí Dolní a Teplickou.

„Máme s tím jen pozitivní zkušenosti, je teď větší klid. Zprvu jsme lidem domlouvali, pak padly i pokuty. Některým lidem se to ze začátku nelíbilo, ale zvykli si,“ říká strážník z Krupky Jiří Ptáček.