Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Sezení na zídce či kašně trestá Bílina pokutou. Ostatní to prý obtěžuje

  • 70
Bílina na Teplicku se zařadila k městům, která vyhláškou zakazují sezení mimo lavičky. Lidé se tak už nemohou posadit na zídku, kašnu či sloupek na Teplickém Předměstí, Sídlišti SDH, sídlišti Za Chlumem, centrálním Mírovém náměstí a dalších místech ve středu města.

„Vyhláškou reagujeme na problémy, které se v těchto částech města objevovaly hlavně v letním období. Lidé vytahovali ven gauče, křesílka, plastové židle a grilovali nebo pořádali pikniky. Ostatní si stěžovali na hluk a nepořádek. Vysedávání venku se často protáhne dlouho do noci a občany, kteří chodí do práce, to rušilo,“ zdůvodňuje místostarostka Bíliny Veronika Horová.

Co vyhláška zakazuje

Umísťování předmětů sloužících k odpočinku, rekreaci a stravování (lavice, lavičky, židle, křesla, sedací soupravy, stoly a podobný nábytek), k přípravě pokrmů (grily, udírny, vařiče a podobná zařízení), jakož i používání těchto předmětů na některých veřejných prostranstvích.

Sezení na stavebních částech a zařízeních, která k takovému účelu nejsou určena (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, schodiště, odpadkové koše, zábradlí a podobně).

Za porušení vyhlášky může městská policie uložit až tisícikorunovou pokutu. Miroslav Brož ze sdružení Konexe upozorňuje na to, že podobné vyhlášky jsou namířené proti Romům.

„Často se týkají lokalit s vysokou romskou populací, v Bílině jde například o Teplické Předměstí. V Krupce zase vydání vyhlášky provázelo odstranění laviček na sídlišti, takže lidé opravdu neměli kde sedět,“ připomíná (o vyhlášce v Krupce zde).

Právě nedávnými vyhláškami v Krupce a také v Duchcově se bílinská radnice inspirovala. Do chráněných lokalit ale zahrnula i střed města.

„Lidé by neměli posedávat na zídkách nebo na kašně, od toho jsou lavičky. Kazí to vzhled města, zvlášť v historickém centru. Připomínám ale, že to není namířené proti turistům, kteří se u kašny budou chtít osvěžit. Trápí nás hlavně bezdomovci popíjející na zídkách alkohol,“ vysvětluje místostarostka Horová.

Dřív lidé na ulicích posedávali a klábosili běžně, říká Brož

Podle Brože ze sdružení Konexe jsou podobné vyhlášky zbytečné. „Pokud někdo narušoval pořádek nebo například nebezpečně griloval, mohla to policie řešit už existujícími právními předpisy. Vyhláška je tak jen další kontrolou veřejného prostoru,“ dodává Brož.

Upozorňuje také na skutečnost, že kdysi běžné činnosti se v poslední době stávají nežádoucími.

„Co ti lidé dělali? Stáli na ulici a povídali si. To dnes ostatní ruší, protože chtějí koukat na televizi. Ale dokud nebyly televize, tak lidé na ulicích posedávali a klábosili běžně. Dnes je to nežádoucí a musí se to regulovat vyhláškami,“ podotýká Brož.

Velitel duchcovských strážníků Josef Hulín však tamní vyhlášku obhajuje (o duchcovské vyhlášce zde).

„Vyhláška pomohla, ulehčuje nám práci. Nemusíme přemýšlet nad tím, co zrovna člověk porušil, vyhláška hovoří jednoznačně,“ říká Hulín. Dodává, že je na uvážení každého strážníka, zda bude prohřešek řešit domluvou nebo zda uloží pokutu.