Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov chce pokutovat už odbočení s kárkou železa či papíru ke sběrně

  8:24aktualizováno  8:24
Chomutov chce kvůli zlodějům zakázat obyvatelům města odvážet do sběren kovy a papír. Nadále by je směli odevzdávat jen živnostníci a firmy. Příslušnou vyhlášku, která má podle představ magistrátu platit od ledna, už projednali chomutovští radní a chystají se ji předložit zastupitelstvu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pokud zastupitelé vyhlášku schválí, bude přestupkem už to, když někdo s papírem či železem na kárce zabočí ke sběrně. Za to může dostat na místě pokutu tisíc korun, ve správním řízení až třicet tisíc.

"Přestože vláda připravuje úpravy zákonů, než budou v platnosti, přicházíme s dalším krokem v boji proti šroťákům. Častými krádežemi slušným občanům způsobují nejen škodu, navíc ohrožují jejich životy," říká primátor Chomutova Jan Mareš.

Škody páchané zloději kovů

Chomutov kvůli zlodějům kovů vydává ročně desítky tisíc korun, aby nahradil ukradené okapy, poklopy od kanálů, ploty či opravil pietní místa.

V celém Česku zloději loni ukradli kovy za 500 milionů korun, což je navíc jen součet krádeží se škodou přesahující pět tisíc korun.

Lidé, kteří například opravují dům a chtějí do sběrny odvézt kovy, jež při rekonstrukci získali, by podle magistrátu škodu utrpět neměli.

"Většinou to stejně likviduje firma, která opravu provádí. Lidé se s ní mohou dohodnout, že o zisk z prodeje kovu se sníží cena za opravu," podotkl náměstek chomutovského primátora Jan Řehák.

Vyhláška postihne i sběr papíru

Chomutovská vyhláška má být namířená i proti lidem, kteří vybírají papír z nádob na třídění odpadu. "Udělají navíc kolem nepořádek a je z toho víc škody než užitku," řekl primátor Mareš.

Vyhláška však omezí i lidi, kteří papír shromažďovali, aby jej pak ve sběrně prodali. "Bereme to v úvahu. Ale je to podle nás menší zlo," poznamenal Mareš.

Lidé budou moci papír házet do nádob na třídění odpadu nebo jej vozit zdarma do sběrných dvorů, které jsou v Chomutově čtyři. Navíc mohou využít mobilní svozy nebo akce, které často pořádají školy.

Podobná vyhláška zatím jinde neplatí. "Pokud to v Chomutově přijmou a osvědčí se to, pak podle mne přijde lavina a budou vyhlášku dělat všichni. Uvažovali bychom o tom také. Teď jdeme hlavně tou cestou, že se snažíme co nejvíc dohlížet na sběrny," řekl místostarosta Litvínova Karel Linhart.

Podobné vyhlášky připravují také obce na Karvinsku. Ministerstvo vnitra však už uvedlo, že obce nemohou ve vyhlášce zakázat fyzickým osobám prodávat kovy do sběren, ani nemohou sběrnám přikázat, aby kovový odpad nevykupovaly (o problému zde).Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz