Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov chce pokutovat už odbočení s kárkou železa či papíru ke sběrně

  8:24aktualizováno  8:24
Chomutov chce kvůli zlodějům zakázat obyvatelům města odvážet do sběren kovy a papír. Nadále by je směli odevzdávat jen živnostníci a firmy. Příslušnou vyhlášku, která má podle představ magistrátu platit od ledna, už projednali chomutovští radní a chystají se ji předložit zastupitelstvu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pokud zastupitelé vyhlášku schválí, bude přestupkem už to, když někdo s papírem či železem na kárce zabočí ke sběrně. Za to může dostat na místě pokutu tisíc korun, ve správním řízení až třicet tisíc.

"Přestože vláda připravuje úpravy zákonů, než budou v platnosti, přicházíme s dalším krokem v boji proti šroťákům. Častými krádežemi slušným občanům způsobují nejen škodu, navíc ohrožují jejich životy," říká primátor Chomutova Jan Mareš.

Škody páchané zloději kovů

Chomutov kvůli zlodějům kovů vydává ročně desítky tisíc korun, aby nahradil ukradené okapy, poklopy od kanálů, ploty či opravil pietní místa.

V celém Česku zloději loni ukradli kovy za 500 milionů korun, což je navíc jen součet krádeží se škodou přesahující pět tisíc korun.

Lidé, kteří například opravují dům a chtějí do sběrny odvézt kovy, jež při rekonstrukci získali, by podle magistrátu škodu utrpět neměli.

"Většinou to stejně likviduje firma, která opravu provádí. Lidé se s ní mohou dohodnout, že o zisk z prodeje kovu se sníží cena za opravu," podotkl náměstek chomutovského primátora Jan Řehák.

Vyhláška postihne i sběr papíru

Chomutovská vyhláška má být namířená i proti lidem, kteří vybírají papír z nádob na třídění odpadu. "Udělají navíc kolem nepořádek a je z toho víc škody než užitku," řekl primátor Mareš.

Vyhláška však omezí i lidi, kteří papír shromažďovali, aby jej pak ve sběrně prodali. "Bereme to v úvahu. Ale je to podle nás menší zlo," poznamenal Mareš.

Lidé budou moci papír házet do nádob na třídění odpadu nebo jej vozit zdarma do sběrných dvorů, které jsou v Chomutově čtyři. Navíc mohou využít mobilní svozy nebo akce, které často pořádají školy.

Podobná vyhláška zatím jinde neplatí. "Pokud to v Chomutově přijmou a osvědčí se to, pak podle mne přijde lavina a budou vyhlášku dělat všichni. Uvažovali bychom o tom také. Teď jdeme hlavně tou cestou, že se snažíme co nejvíc dohlížet na sběrny," řekl místostarosta Litvínova Karel Linhart.

Podobné vyhlášky připravují také obce na Karvinsku. Ministerstvo vnitra však už uvedlo, že obce nemohou ve vyhlášce zakázat fyzickým osobám prodávat kovy do sběren, ani nemohou sběrnám přikázat, aby kovový odpad nevykupovaly (o problému zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz