Zloději kovů Chomutovu ročně způsobují statisícové škody. Ilustrační snímek

Zloději kovů Chomutovu ročně způsobují statisícové škody. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Chomutov předešel poslance, výkup kovů a papíru zakázal vyhláškou

  • 22
Chomutovské zastupitelstvo přijalo vyhlášku, která ve městě od ledna zakáže soukromým osobám prodávat kovy a papír ve sběrnách. Chomutov se tak přidal ke Karviné, kde stejný zákaz schválili v úterý. A to přesto, že zákon s podobným omezením má v nejbližších dnech schvalovat Poslanecká sněmovna.

„Vyhláškou města chceme pomoci řešit problémy s krádežemi kovů a papírů už v době, než vláda nové zákony připraví. Šroťáci totiž každoročně způsobí tisícové škody na majetku města i samotných občanů,“ říká primátor Chomutova Jan Mareš.

Sběrny v Chomutově proto budou smět papír a kovy vykupovat jen od firem a živnostníků. Nová vyhláška zároveň zařadila kovy vedle papíru do systému tříděného odpadu.

„Lidé je tak mohou odevzdávat do sběrných dvorů, do příslušných kontejnerů nebo při zvláštních svozových dnech,“ uvedla mluvčí magistrátu Šárka Schönová.

Všichni obyvatelé Chomutova tím ale přijdou o možnost získat peníze za to, že do sběru odvezou balíky papíru, které doma shromažďují, nebo třeba kovový odpad z přestavby domu. Město jim to chce kompenzovat tím, že od Nového roku sníží povinný roční poplatek za svoz odpadu. Ten byl dosud 456 korun za osobu, příští rok klesne na 250 korun.

Sněmovna by se zákonem o odpadech, který by podobné opatření mohl zavést v celém Česku, měla zabývat pravděpodobně příští týden. Pokud zákon schválí, musí ho pak ještě podepsat prezident.

Chomutov vyhlášku konzultoval s ministerstvem

Škody za krádeže kovů v Česku stále stoupají. Jen za minulý rok přesáhly půl miliardy korun, v Chomutově to jsou statisíce.

„Jen v loňském roce takto zloději papíru z kontejnerů připravili každého občana města o osm korun. Škody na majetku bývají i půl milionu ročně,“ uvedla mluvčí města Schönová. Další statisíce korun ročně podle ní vydává město za úklid nepořádku, který zloději kolem kontejnerů udělají.

Chomutov s Karvinou jsou dvě největší města v Česku, která podobnou vyhlášku přijala, podobná bude od příštího roku platit také například v Bohumíně. Provozovatelé sběren chtějí vyhlášky napadnout jako výrazné omezení jejich podnikatelské činnosti.

„Zákon o odpadech hovoří o sběrnách jako o prostředcích, které slouží k ukládání odpadu pro občany. Pokud mi zákon o odpadech toto dovoluje, tak mi to místní vyhláška přece nemůže zakázat,“ řekl například odpadový hospodář společnosti Trojek Pavel Konečný agentuře ČTK .

Chomutov ale věří, že vyhláška nenarazí. Úředníci města ji totiž předem projednali s dozorovým orgánem Ministerstva vnitra.