Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí omezí hazard až příští rok, úplný zákaz ale nejspíš nenavrhne

  18:27aktualizováno  18:27
Ústecká koalice ANO a PRO! Ústí se bude muset dohodnout, jak se postaví k regulaci hazardu, který byl jedním z hlavních předvolebních témat. Už nyní je ale zřejmé, že k nulové toleranci nejspíš nepřikročí. Zatímco PRO! Ústí chtělo úplný zákaz heren, ANO mluví pouze o jejich omezení.
Při úplném zákazu heren by koalice musela najít v rozpočtu 50 milionů pro obvody.

Při úplném zákazu heren by koalice musela najít v rozpočtu 50 milionů pro obvody. | foto: Petr NovotnýMAFRA

„Zcela jistě dojde k razantnímu omezení hazardu, zároveň však musíme sledovat výpadek příjmů s omezením spojený,“ říká primátor ANO Josef Zikmund. Roční výnos pro město z hazardu je totiž kolem 50 milionů korun, z nichž se platí městské obvody.

Ústí bylo jedním z pěti měst, kde se současně s volbami konalo referendum o plošném zákazu hazardu. Tak jako jinde, i v Ústí nakonec ztroskotalo na přísné podmínce účasti 35 procent voličů. V ústí jich hlasovalo jen 18 procent, tedy přes 13 tisíc, z toho přes 12 tisíc jich bylo pro zrušení heren (o referendu zde).

„Jsou to vysoká čísla a pro nás závazná. Velký argument pro to, abychom hned na prvním jednání zastupitelstva za PRO! Ústí předložili vyhlášku, která by herny ve městě zakázala,“ reagoval tehdy Václav Pištora, který referendum inicioval a formuloval i protihazardní část programu PRO! Ústí.

Při ustavujícím zasedání zastupitelstva se ale nakonec žádná vyhláška neprojednávala, hazard nebyl vůbec na programu.

„Obě nová vládnoucí hnutí měla, a nevyčítám jim to, plné ruce práce s vyjednáním a sepsáním koaliční smlouvy. Drtivá většina programu prvního zastupitelstva byla ustavující,“ říká nyní Pištora. Ujišťuje ale, že ve svém tažení proti hazardu bude pokračovat.

Příprava začne v lednu

„Můj postoj je neměnný. Jsem jasně pro nulovou toleranci heren v Ústí nad Labem,“ podotkl Pištora. Dodal, že bude obě vládnoucí hnutí ANO a PRO! Ústí k plošnému zákazu heren tlačit.

Už teď je ale jisté, že otázka regulace hazardu není v tuto chvíli pro čerstvou koalici prioritou číslo jedna. „Na příští jednání zastupitelstva ještě návrh vyhlášky předkládat nebudeme, protože je řada zásadních věcí, které nesnesou odkladu,“ sdělila mluvčí města Romana Macová.

Jak tvrdou regulaci hazardu nakonec koalice zvolí, se ukáže až příští rok. „Vedení města se vyhlášce začne systematicky věnovat v lednu,“ řekl první náměstek primátora Martin Hausenblas.

Koalice nicméně avizuje, že vyhlášku bude chtít mít hotovou brzy. „Mohla by být schválena nejpozději v průběhu prvního čtvrtletí roku 2015,“ uvedla mluvčí Macová. V Ústí je v současnosti 109 míst, na nichž městská vyhláška povoluje provozovat herny. Nejvíce, téměř polovina, jich je v centrálním městském obvodu.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz