Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí odsunulo vyhlášku o hazardu, podpisy za referendum prověří soud

  8:25aktualizováno  8:25
Iniciativa Ústí BEZ hazardu si chce soudně vymoci referendum o zákazu heren ve městě. Magistrát jí z petice vyškrtal skoro třetinu hlasů. Sotva navíc bylo jasné, že petice neuspěla, odsunulo zastupitelstvo i navrženou vyhlášku, která měla hazard v Ústí zakázat bez ohledu na referendum.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel Pešek, MAFRA

„Zplnomocnili jsme právního zástupce, který za nás bude na soud podávat žalobu nebo žádost, ta forma se ještě upřesní. Stále bojujeme za to, aby referendum proběhlo spolu s podzimními komunálními volbami,“ uvedl lídr iniciativy Václav Pištora.

Magistrát ze zhruba 10 tisíc sebraných podpisů uznal jen 7 016, což k vyvolání referenda nestačí. „Chci všem připomenout, že posuzování o uznání či neuznání podpisu na podpisovém archu má striktní pravidla,“ sdělil tajemník magistrátu Jiří Javorčák.

Podíl vyškrtaných hlasů však organizátorům připadá podezřelý. „Přes třicet procent vyškrtání je podivně vysoké. Že by každý třetí Ústečan neuměl vyplnit pět políček?“ reagoval Pištora.

Zda je počet signatářů dostatečný, proto nyní rozhodne soud. Magistrát ale iniciativě dosud nevrátil petiční archy, aby mohla podpisy zkontrolovat a připojit k podnětu.

Aby se referendum mohlo konat souběžně s komunálními volbami, musel by soud chybějící hlasy uznat do 15. září. Podle zákona je totiž na přípravu referenda nutných nejméně 25 dní, přičemž komunální volby startují 10. října. „Soudy rozhodují ve zkráceném řízení. Je reálné to stihnout,“ míní Pištora.

Do vyhlášky o zákazu hazardu se zastupitelstvu moc nechce

Ústečtí zastupitelé mezitím na svém pondělním zasedání projednávali vlastní vyhlášku o zákazu hazardu, již předložila ČSSD. Po více než půlhodinové diskusi zastupitelé došli k tomu, že hazard je složité téma a o vyhlášce by se mělo jednat až po volbách.

„Tuhle otázku bychom neměli řešit my, to by měl centrálně řešit stát,“ poznamenal třeba zastupitel Marcel Běhounek z ČSSD, která město vede.

Od KSČM nakonec vzešel návrh, aby zastupitelstvo pověřilo tajemníka magistrátu zajištěním analýzy dopadu zákazu hazardu na městskou kasu. Herny totiž na poplatcích městu odvedou mezi 50 až 70 miliony korun ročně.

Současně s analýzou má rada případně předložit novou podobu vyhlášky, o níž by nové zastupitelstvo mělo hlasovat ještě do konce letošního roku.

„Jestli jít cestou plošného zákazu nebo formou co nejvhodnější regulace,“ naznačil zastupitel Viktor Malinkovič z KSČM.

Zpracovat analýzu bude obtížné

Zastupitelé návrh schválili, sám tajemník Javorčák ale poukázal na to, že dostal těžko splnitelný úkol. Spolu s analýzou dopadu možného zákazu hazardu totiž mají jeho lidé také prověřit dopad chystané novely loterijního zákona, kterou připravuje ministerstvo financí a jež je teprve v připomínkovém řízení.

„Je tam celá řada věcí, které si nedovedu představit, že by bylo vůbec možno připravit a zpracovat. Nějaká analýza v této oblasti je šílená věc,“ upozornil Javorčák.

Pištora z iniciativy Ústí BEZ hazardu postoj zastupitelů označil za alibismus. „Zastupitelé se vzdali odpovědnosti, kterou hodili na hlavu zastupitelům dalším,“ podotkl.

Dodal, že výpadek ve financování města by nebyl dramatický. „Příjmy z automatů se pohybují jen kolem tří procent rozpočtu,“ upozornil.

Zakázat hazard se snaží lidé ve více městech v Ústeckém kraji. Například v Chomutově k vyhlášení referenda chybí 111 podpisů. Iniciativa Nechceme žít v Palermu hodlá podpisy doplnit ještě do zářijového zasedání městského zastupitelstva.

Autor:


Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Napadení novináře při protestu v Dubí stíhá policie jako loupež

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Policie obvinila šest lidí, které v sobotu zadržela v souvislosti se shromážděním Dělnické strany sociální...

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Najdete na iDNES.cz