Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina nařídila, jak značit domy. Na podobu čísel dohlédnou strážníci

  8:04aktualizováno  8:04
Radnice v Bílině začne vymáhat, aby majitelé domů přešli na jednotné číslování budov. Okrasné číslice už nestačí, od tohoto týdne musí v předepsané výšce viset cedulky, jejichž rozměr i podobu vedení města přesně stanovilo. Do vyhlášky přidalo i číslo, jehož smysl nechápe ani ministerstvo vnitra, které jinak veškeré značení řeší.

Vedle tradiční modré a červené cedulky radnice určila i podobu žluté tabulky pro číslo evidenční. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Bílinská radnice dokonce vyšle strážníky, aby majitele domů na novou vyhlášku upozornili.

"Dostanou namnožené dokumenty s potřebnými informacemi, aby lidem mohli sdělit, jak přesně má číslo vypadat, kde ho mohou koupit, kam a v jaké výšce ho mají na dům umístit," přibližuje starosta Bíliny Josef Horáček.

Modrá cedulka s číslem orientačním a červená s popisným musí viset u hlavních vchodů z ulice, u vrat či branek vpravo ve výšce maximálně do 2,5 metru.

Mnozí lidé vydání nové vyhlášky nechápou.

"Taková věc může napadnout snad jen radnici v Bílině. Starost o čísla je to nejdůležitější ve městě?" zlobí se exposlanec Vlastimil Aubrecht, který v Bílině bydlí.

Sám má na domě místo normované tabulky zlaté číslice. "Vyhlášce se podrobit musím, ale podívám se do vyhlášky a zákona, jestli se to dá ještě nějak napadnout," poznamenal Aubrecht.

Pokuty zatím dávat nebudeme, ujišťuje starosta

Okrasná značení si lidé mohou na svých domech nechat. "Některá jsou opravdu hezká. Ale k nim musejí přidat i cedulky, které jsou přesně podle vyhlášky," upřesňuje starosta.

Přestože radnice vyšle do ulic strážníky, aby na změnu dohlíželi, tvrdí, že lidé, kteří nařízení nesplní, zatím pokuty nedostanou. "Dáme jim čas," říká Horáček.

Zároveň ale dodává, že za porušování kterékoli vyhlášky může následovat sankce. Za porušení této může padnout pokuta až do výše 10 tisíc korun.

"Žádný problém v tom není a cedulky stojí pár korun," říká starosta.

Přímo jeho se změna netýká, protože bydlí v městském bytě. Ovšem ani město nebylo na novou vyhlášku připravené a cedulky pro své budovy muselo nechat vyrobit.

Byli jsme na školení, zdůvodnil cedulky starosta

Bílina, stejně jako vedení dalších měst, dosud na domech tolerovala různá čísla. Nyní se odvolává na to, že jednotné značení určuje vyhláška ministerstva vnitra z roku 2000.

"Nedávno byl náš odbor na školení a tam se to probíralo. Řekli jsme si, že bychom to měli oprášit a značení ve městě sjednotit," říká starosta Horáček.

Ministerstvo vnitra však přesnou podobu značení nenařizuje.

"Naše vyhláška pouze stanoví, že cedule mají být jednotné a umístěny na viditelném místě. Provedení ale určuje sama obec. A že orientační číslo je modré a popisné červené je spíše úzus, na takové podoby si obce historicky zvykly," řekla Alena Pešková z odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Bílina k modré a červené tabulce přidala ještě žlutou pro číslo evidenční. "Vůbec nevím, co to může znamenat," nechápe to Pešková.

Podle vedoucí správního odboru bílinské radnice Petry Krejčové je evidenční číslo určené pro garáže, chatky a chalupy. "Každá budova má být označená. Můžete si tam třeba nechat posílat poštu," zdůvodňuje Krejčová.

Jiná města podobu značení nařizovat nebudou

Například sousední Teplice o podobné vyhlášce neuvažují.

"My nebudeme lidem nařizovat, jak mají čísla vypadat. Chceme jen, aby čísla byla vidět, aby se mohli pošťáci orientovat," říká teplický primátor Jaroslav Kubera.

Vyhlášku nechystá ani krajské Ústí nad Labem.

"Jiný kraj, jiný mrav. V Ústí nad Labem žádnou takovou vyhlášku nemáme a ani mít nebudeme," poznamenal ústecký primátor Vít Mandík.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz