Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina nařídila, jak značit domy. Na podobu čísel dohlédnou strážníci

  8:04aktualizováno  8:04
Radnice v Bílině začne vymáhat, aby majitelé domů přešli na jednotné číslování budov. Okrasné číslice už nestačí, od tohoto týdne musí v předepsané výšce viset cedulky, jejichž rozměr i podobu vedení města přesně stanovilo. Do vyhlášky přidalo i číslo, jehož smysl nechápe ani ministerstvo vnitra, které jinak veškeré značení řeší.

Vedle tradiční modré a červené cedulky radnice určila i podobu žluté tabulky pro číslo evidenční. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Bílinská radnice dokonce vyšle strážníky, aby majitele domů na novou vyhlášku upozornili.

"Dostanou namnožené dokumenty s potřebnými informacemi, aby lidem mohli sdělit, jak přesně má číslo vypadat, kde ho mohou koupit, kam a v jaké výšce ho mají na dům umístit," přibližuje starosta Bíliny Josef Horáček.

Modrá cedulka s číslem orientačním a červená s popisným musí viset u hlavních vchodů z ulice, u vrat či branek vpravo ve výšce maximálně do 2,5 metru.

Mnozí lidé vydání nové vyhlášky nechápou.

"Taková věc může napadnout snad jen radnici v Bílině. Starost o čísla je to nejdůležitější ve městě?" zlobí se exposlanec Vlastimil Aubrecht, který v Bílině bydlí.

Sám má na domě místo normované tabulky zlaté číslice. "Vyhlášce se podrobit musím, ale podívám se do vyhlášky a zákona, jestli se to dá ještě nějak napadnout," poznamenal Aubrecht.

Pokuty zatím dávat nebudeme, ujišťuje starosta

Okrasná značení si lidé mohou na svých domech nechat. "Některá jsou opravdu hezká. Ale k nim musejí přidat i cedulky, které jsou přesně podle vyhlášky," upřesňuje starosta.

Přestože radnice vyšle do ulic strážníky, aby na změnu dohlíželi, tvrdí, že lidé, kteří nařízení nesplní, zatím pokuty nedostanou. "Dáme jim čas," říká Horáček.

Zároveň ale dodává, že za porušování kterékoli vyhlášky může následovat sankce. Za porušení této může padnout pokuta až do výše 10 tisíc korun.

"Žádný problém v tom není a cedulky stojí pár korun," říká starosta.

Přímo jeho se změna netýká, protože bydlí v městském bytě. Ovšem ani město nebylo na novou vyhlášku připravené a cedulky pro své budovy muselo nechat vyrobit.

Byli jsme na školení, zdůvodnil cedulky starosta

Bílina, stejně jako vedení dalších měst, dosud na domech tolerovala různá čísla. Nyní se odvolává na to, že jednotné značení určuje vyhláška ministerstva vnitra z roku 2000.

"Nedávno byl náš odbor na školení a tam se to probíralo. Řekli jsme si, že bychom to měli oprášit a značení ve městě sjednotit," říká starosta Horáček.

Ministerstvo vnitra však přesnou podobu značení nenařizuje.

"Naše vyhláška pouze stanoví, že cedule mají být jednotné a umístěny na viditelném místě. Provedení ale určuje sama obec. A že orientační číslo je modré a popisné červené je spíše úzus, na takové podoby si obce historicky zvykly," řekla Alena Pešková z odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Bílina k modré a červené tabulce přidala ještě žlutou pro číslo evidenční. "Vůbec nevím, co to může znamenat," nechápe to Pešková.

Podle vedoucí správního odboru bílinské radnice Petry Krejčové je evidenční číslo určené pro garáže, chatky a chalupy. "Každá budova má být označená. Můžete si tam třeba nechat posílat poštu," zdůvodňuje Krejčová.

Jiná města podobu značení nařizovat nebudou

Například sousední Teplice o podobné vyhlášce neuvažují.

"My nebudeme lidem nařizovat, jak mají čísla vypadat. Chceme jen, aby čísla byla vidět, aby se mohli pošťáci orientovat," říká teplický primátor Jaroslav Kubera.

Vyhlášku nechystá ani krajské Ústí nad Labem.

"Jiný kraj, jiný mrav. V Ústí nad Labem žádnou takovou vyhlášku nemáme a ani mít nebudeme," poznamenal ústecký primátor Vít Mandík.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz