Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrobčice přijaly vyhlášku, která zabrání opakování obří technoparty

  8:32aktualizováno  8:32
Hrobčice na Teplicku přijaly vyhlášku, která omezí nebo úplně znemožní konání podobných hudebních festivalů, jaký obyvatele potrápil letos v srpnu. Do bývalého uprchlického tábora se sjelo pět tisíc milovníků techna a jejich hlučná party trvala tři dny. Další obec vyhlášku přijme příští týden.

Technoparty v areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu na Teplicku. (2. 8. 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Kdyby tato vyhláška platila už v létě, taková akce by se konat nemohla,“ řekl místostarosta Hrobčic Richard Vrána.

Technoparty se rozduněla 31. července v areálu bývalého uprchlického tábora u Červeného Újezdu, části obce Hrobčice. Akce byla ohlášená, ale jen pro maximálně 400 lidí. Nakonec se tam ale sjelo více než desetkrát tolik tanečníků z celé Evropy. Kvůli stovkám aut zaparkovaných u úzkých silnic, panoval v Červeném Újezdu i blízkém okolí dopravní chaos, rámus se rozléhal po okolí (o akci zde).

Fotogalerie

Po technařích navíc zbyly kupy odpadků. „Organizátoři sice slíbili, že je uklidí, museli jsme to ale nakonec udělat sami,“ poznamenal Vrána.

Vyhlášku Hrobčic již předběžně posvětil odbor veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Vyhláška nejprve musela vymezit, co je to technoparty.

„Akcí typu technoparty se rozumí veřejnosti přístupná hudební produkce vyznačující se hlasitou hudbou, včetně hudby reprodukované, jejímž účelem je zejména poslech hudby a tanec,“ říká starostka Hrobčic Jana Syslová. Vyhláška dál upřesňuje, že technoparty je akce pro nejméně 50 lidí, která trvá včetně přestávek a přerušení minimálně 24 hodin.

„A může při ní docházet k obtěžování jiných osob nad míru přiměřenou poměrům, zejména hlukem, prachem, světlem, nebo vibracemi,“ dodává starostka.

Vyhláška nařizuje noční klid a vzdálenost od domů

Vyhláška nařizuje pořadateli oznámit na radnici konání akce nejméně 30 dní předem a produkci přerušovat vždy od 22 do 7 hodin. Nejdůležitější je ovšem ustanovení, které určuje, kde se akce může konat podle toho, kolik lidí se jí účastní.

Technoparty pro 50 až 249 lidí se nesmí pořádat v zastavěném území obce. Akce pro 250 až 699 lidí nesmí být blíž než 350 metrů od nejbližšího obydleného domu a pro více než 700 lidí je vzdálenost 700 metrů.

Pokud akce podmínkám nevyhovuje, musí pořadatel požádat o svolení vedení obce a lze předpokládat, že radnice ho technařům nedá.

Vyhlášku přijmou i Měrunice, pod které tábor spadá

Bývalý utečenecký tábor sice leží u Červeného Újezdu, ale sám je na katastru obce Měrunice. „My schválíme stejnou vyhlášku příští týden ve středu,“ sdělila starostka Měrunic Jitka Nová.

Protože tábor leží v zastavěném území Měrunic, nebude tam možné pořádat technoparty ani pro 50 lidí. Akce pro menší skupinu vyhláška neřeší.

„Pokud si někdo bude chtít uspořádat oslavu narozenin pro pár přátel, mohly by vznikat pochybnosti, jestli může, nebo nás musí požádat o svolení,“ zdůvodnila starostka Nová.

Letní technoparty se zabývala i policie. Člen stráže ochrany přírody při CHKO České středohoří Daniel Pitek podal stížnost na práci policie.

„Celou akci trestuhodně podcenila. Není možné, aby docházelo k masivnímu porušování zákona za nečinnosti státních orgánů,“ řekl Pitek. Dodal, že technaři parkovali na soukromých pozemcích, rozdělávali ohně v lese či ničili porosty. Odbor vnitřní kontroly ale rozhodl, že policie nepochybila.

Technoparty v táboře Červený Újezd:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Najdete na iDNES.cz