Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrobčice přijaly vyhlášku, která zabrání opakování obří technoparty

  8:32aktualizováno  8:32
Hrobčice na Teplicku přijaly vyhlášku, která omezí nebo úplně znemožní konání podobných hudebních festivalů, jaký obyvatele potrápil letos v srpnu. Do bývalého uprchlického tábora se sjelo pět tisíc milovníků techna a jejich hlučná party trvala tři dny. Další obec vyhlášku přijme příští týden.

Technoparty v areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu na Teplicku. (2. 8. 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Kdyby tato vyhláška platila už v létě, taková akce by se konat nemohla,“ řekl místostarosta Hrobčic Richard Vrána.

Technoparty se rozduněla 31. července v areálu bývalého uprchlického tábora u Červeného Újezdu, části obce Hrobčice. Akce byla ohlášená, ale jen pro maximálně 400 lidí. Nakonec se tam ale sjelo více než desetkrát tolik tanečníků z celé Evropy. Kvůli stovkám aut zaparkovaných u úzkých silnic, panoval v Červeném Újezdu i blízkém okolí dopravní chaos, rámus se rozléhal po okolí (o akci zde).

Fotogalerie

Po technařích navíc zbyly kupy odpadků. „Organizátoři sice slíbili, že je uklidí, museli jsme to ale nakonec udělat sami,“ poznamenal Vrána.

Vyhlášku Hrobčic již předběžně posvětil odbor veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Vyhláška nejprve musela vymezit, co je to technoparty.

„Akcí typu technoparty se rozumí veřejnosti přístupná hudební produkce vyznačující se hlasitou hudbou, včetně hudby reprodukované, jejímž účelem je zejména poslech hudby a tanec,“ říká starostka Hrobčic Jana Syslová. Vyhláška dál upřesňuje, že technoparty je akce pro nejméně 50 lidí, která trvá včetně přestávek a přerušení minimálně 24 hodin.

„A může při ní docházet k obtěžování jiných osob nad míru přiměřenou poměrům, zejména hlukem, prachem, světlem, nebo vibracemi,“ dodává starostka.

Vyhláška nařizuje noční klid a vzdálenost od domů

Vyhláška nařizuje pořadateli oznámit na radnici konání akce nejméně 30 dní předem a produkci přerušovat vždy od 22 do 7 hodin. Nejdůležitější je ovšem ustanovení, které určuje, kde se akce může konat podle toho, kolik lidí se jí účastní.

Technoparty pro 50 až 249 lidí se nesmí pořádat v zastavěném území obce. Akce pro 250 až 699 lidí nesmí být blíž než 350 metrů od nejbližšího obydleného domu a pro více než 700 lidí je vzdálenost 700 metrů.

Pokud akce podmínkám nevyhovuje, musí pořadatel požádat o svolení vedení obce a lze předpokládat, že radnice ho technařům nedá.

Vyhlášku přijmou i Měrunice, pod které tábor spadá

Bývalý utečenecký tábor sice leží u Červeného Újezdu, ale sám je na katastru obce Měrunice. „My schválíme stejnou vyhlášku příští týden ve středu,“ sdělila starostka Měrunic Jitka Nová.

Protože tábor leží v zastavěném území Měrunic, nebude tam možné pořádat technoparty ani pro 50 lidí. Akce pro menší skupinu vyhláška neřeší.

„Pokud si někdo bude chtít uspořádat oslavu narozenin pro pár přátel, mohly by vznikat pochybnosti, jestli může, nebo nás musí požádat o svolení,“ zdůvodnila starostka Nová.

Letní technoparty se zabývala i policie. Člen stráže ochrany přírody při CHKO České středohoří Daniel Pitek podal stížnost na práci policie.

„Celou akci trestuhodně podcenila. Není možné, aby docházelo k masivnímu porušování zákona za nečinnosti státních orgánů,“ řekl Pitek. Dodal, že technaři parkovali na soukromých pozemcích, rozdělávali ohně v lese či ničili porosty. Odbor vnitřní kontroly ale rozhodl, že policie nepochybila.

Technoparty v táboře Červený Újezd:Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz