Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský soud v Ústí má vést soudce z Mělníku, výběr vyvolal dohady

  8:22aktualizováno  8:22
Mnohé severočeské soudce zaskočil výsledek konkurzu na nového předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Komise vybrala nynějšího předsedu Okresního soudu v Mělníku Jana Veselého, který byl jediným uchazečem mimo Ústecký kraj. Výběr vyvolal rozpaky.
Soudní budovu ze 70. let má nahradit nový justiční palác, jehož výstavbu bude mít na starosti nový předseda krajského soudu.

Soudní budovu ze 70. let má nahradit nový justiční palác, jehož výstavbu bude mít na starosti nový předseda krajského soudu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Nechci výsledek konkurzu zpochybňovat, ale všechny nás překvapil. Překvapilo nás, že vyhrál kandidát mimo krajský soud. Nebyl se ani zeptat, jak zdejší justice funguje, na personální věci a další detaily," reagovala místopředsedkyně krajského soudu pro správní úsek Jana Kurešová.

Do konkurzu se přihlásili čtyři soudci, kromě Veselého i soudce Miroslav Čapek z Teplic a dva místopředsedové ústeckého krajského soudu Ondřej Peřich a Iveta Hendrychová.

Mám vizi, říká Veselý

Proč jste se přihlásil do konkurzu?
Mám nějakou vizi, jak by justice měla fungovat, kterou jsem uplatnil u Okresního soudu v Mělníku, a chtěl bych ji uplatňovat dál.

Někteří tamní soudci namítají, že jste se ani nebyl zeptat, jak tento soud funguje.
No já si myslím, že na webu ministerstva spravedlnosti, ale i v rámci rozvrhu práce veřejně dostupných materiálů, jsem informací dostal dost, což ostatně výběrové řízení potvrdilo, protože to bylo o tom, jak to tam je.

Víte, proč jste vyhrál?
Jak to mám vědět, já jsem neseděl ve výběrové komisi. Komise vyhlásila výsledky, vyhlásila je přede všemi, najednou a tím to skončilo.

Už před konkurzem se objevily informace o tom, že nový předseda má zajistit, aby zakázku na stavbu justičního paláce získala jedna ústecká firma. Slyšel jste to?
Vůbec, vůbec.

A mohu vás požádat o komentář?
Žádný nemám, nevím o tom.

"Nezlobte se, ale nechci to komentovat právě proto, že jsem byl jedním z účastníků," řekl k výsledku konkurzu místopředseda pro trestní úsek Peřich.

Proč vyhrál právě Veselý, účastníci konkurzu netuší. "Vyhlášení bylo velmi strohé. Komise jen sdělila pořadí, na kterém jsme se umístili, a to bylo všechno," přiblížil Peřich.

"Neznáme rozdíly bodů ani to, jakým způsobem se ubíraly úvahy členů komise," potvrdila i místopředsedkyně pro obchodní úsek Hendrychová.

Marvanová Veselého ocenila

Soudce Čapek se nechtěl ke konkurzu vyjadřovat vůbec a důvody neznal ani vítěz. Upřesnila je až na dotaz MF DNES náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová, která byla předsedkyní výběrové komise.

"Pan Veselý prokázal na Okresním soudu v Mělníku manažerské schopnosti a je předpoklad, že organizačními metodami a opatřeními dokáže zlepšit a zrychlit práci také severočeské justice," uvedla. Jako přínosné zmínila Veselého metody - práce soudců v minitýmech či jejich finanční motivace.

V komisi seděl i další ministrynin náměstek Petr Jäger, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová a její zástupce Roman Fiala a předseda krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček. Někteří ústečtí soudci poukázali na to, že v komisi nebyl nikdo místní.

"Vypadalo to, jako kdyby byl konkurz předem připravený pro konkrétního vítěze," komentoval to jeden z ústeckých soudců důvěrně seznámený s průběhem konkurzu.

Podle Marvanové je ale naopak dobře, že v komisi zástupce severočeské justice nebyl. "Myslím, že by nebylo vhodné, aby o svém nástupci rozhodoval předseda soudu jako v monarchii. Výběrové řízení má být demokratické a otevřené," řekla Marvanová.

Nový předseda bude mít na starost stavbu justičního paláce

Konkurzu se původně chtělo zúčastnit víc soudců. Účast ve výběrovém řízení zvažovala i místopředsedkyně Kurešová, ale nakonec si to rozmyslela.

"Věděla jsem, že kandiduje paní Hendrychová, která s předsedou soudu Milanem Kohoutkem dlouho spolupracovala, tak jsem si myslela, že bude pokračovat. Navíc já ráda soudím a nový předseda bude mít spoustu práce se stavbou justičního paláce," zdůvodnila Kurešová.

Právě chystaná stavba nové budovy soudu v Ústí nad Labem vyvolává velké dohady a nervozitu. Objevily se totiž informace, že konkurz souvisí se zakázkou na stavbu soudní budovy, kterou má údajně vyhrát předem vybraná ústecká firma.

Veselý reagoval, že o tom nic neví. Současný předseda ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek to nechtěl komentovat. Bez odpovědi nechal i ostatní otázky, které se týkaly konkurzu a odkázal na náměstkyni Marvanovou. "Já jsem o tom neslyšela," řekla Marvanová.

Výběr ještě musí schválit ministryně Válková

Nový justiční palác pro 600 zaměstnanců soudu vláda slibuje už přes deset let. Současná 40 let stará budova je po několika povodních ve špatném stavu, nová za 850 milionů korun by měla v ústecké čtvrti Bukov stát za čtyři roky.

Současný předseda krajského soudu Milan Kohoutek ve funkci končí, protože mu v září skončí mandát. Jeho nástupce bude jmenován od 1. října na dobu sedmi let.

Jestli to bude právě Veselý, však není jisté ani po konkurzu. Komise totiž pouze doporučuje jméno ministryni spravedlnosti, která jej navrhne prezidentovi, jenž nového předsedu jmenuje. Ministryně spravedlnosti Helena Válková ale nemusí názor komise vyslyšet a může navrhnout někoho jiného.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Najdete na iDNES.cz