Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský soud v Ústí má vést soudce z Mělníku, výběr vyvolal dohady

  8:22aktualizováno  8:22
Mnohé severočeské soudce zaskočil výsledek konkurzu na nového předsedu Krajského soudu v Ústí nad Labem. Komise vybrala nynějšího předsedu Okresního soudu v Mělníku Jana Veselého, který byl jediným uchazečem mimo Ústecký kraj. Výběr vyvolal rozpaky.
Soudní budovu ze 70. let má nahradit nový justiční palác, jehož výstavbu bude mít na starosti nový předseda krajského soudu.

Soudní budovu ze 70. let má nahradit nový justiční palác, jehož výstavbu bude mít na starosti nový předseda krajského soudu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Nechci výsledek konkurzu zpochybňovat, ale všechny nás překvapil. Překvapilo nás, že vyhrál kandidát mimo krajský soud. Nebyl se ani zeptat, jak zdejší justice funguje, na personální věci a další detaily," reagovala místopředsedkyně krajského soudu pro správní úsek Jana Kurešová.

Do konkurzu se přihlásili čtyři soudci, kromě Veselého i soudce Miroslav Čapek z Teplic a dva místopředsedové ústeckého krajského soudu Ondřej Peřich a Iveta Hendrychová.

Mám vizi, říká Veselý

Proč jste se přihlásil do konkurzu?
Mám nějakou vizi, jak by justice měla fungovat, kterou jsem uplatnil u Okresního soudu v Mělníku, a chtěl bych ji uplatňovat dál.

Někteří tamní soudci namítají, že jste se ani nebyl zeptat, jak tento soud funguje.
No já si myslím, že na webu ministerstva spravedlnosti, ale i v rámci rozvrhu práce veřejně dostupných materiálů, jsem informací dostal dost, což ostatně výběrové řízení potvrdilo, protože to bylo o tom, jak to tam je.

Víte, proč jste vyhrál?
Jak to mám vědět, já jsem neseděl ve výběrové komisi. Komise vyhlásila výsledky, vyhlásila je přede všemi, najednou a tím to skončilo.

Už před konkurzem se objevily informace o tom, že nový předseda má zajistit, aby zakázku na stavbu justičního paláce získala jedna ústecká firma. Slyšel jste to?
Vůbec, vůbec.

A mohu vás požádat o komentář?
Žádný nemám, nevím o tom.

"Nezlobte se, ale nechci to komentovat právě proto, že jsem byl jedním z účastníků," řekl k výsledku konkurzu místopředseda pro trestní úsek Peřich.

Proč vyhrál právě Veselý, účastníci konkurzu netuší. "Vyhlášení bylo velmi strohé. Komise jen sdělila pořadí, na kterém jsme se umístili, a to bylo všechno," přiblížil Peřich.

"Neznáme rozdíly bodů ani to, jakým způsobem se ubíraly úvahy členů komise," potvrdila i místopředsedkyně pro obchodní úsek Hendrychová.

Marvanová Veselého ocenila

Soudce Čapek se nechtěl ke konkurzu vyjadřovat vůbec a důvody neznal ani vítěz. Upřesnila je až na dotaz MF DNES náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová, která byla předsedkyní výběrové komise.

"Pan Veselý prokázal na Okresním soudu v Mělníku manažerské schopnosti a je předpoklad, že organizačními metodami a opatřeními dokáže zlepšit a zrychlit práci také severočeské justice," uvedla. Jako přínosné zmínila Veselého metody - práce soudců v minitýmech či jejich finanční motivace.

V komisi seděl i další ministrynin náměstek Petr Jäger, předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová a její zástupce Roman Fiala a předseda krajského soudu v Plzni Miloslav Sedláček. Někteří ústečtí soudci poukázali na to, že v komisi nebyl nikdo místní.

"Vypadalo to, jako kdyby byl konkurz předem připravený pro konkrétního vítěze," komentoval to jeden z ústeckých soudců důvěrně seznámený s průběhem konkurzu.

Podle Marvanové je ale naopak dobře, že v komisi zástupce severočeské justice nebyl. "Myslím, že by nebylo vhodné, aby o svém nástupci rozhodoval předseda soudu jako v monarchii. Výběrové řízení má být demokratické a otevřené," řekla Marvanová.

Nový předseda bude mít na starost stavbu justičního paláce

Konkurzu se původně chtělo zúčastnit víc soudců. Účast ve výběrovém řízení zvažovala i místopředsedkyně Kurešová, ale nakonec si to rozmyslela.

"Věděla jsem, že kandiduje paní Hendrychová, která s předsedou soudu Milanem Kohoutkem dlouho spolupracovala, tak jsem si myslela, že bude pokračovat. Navíc já ráda soudím a nový předseda bude mít spoustu práce se stavbou justičního paláce," zdůvodnila Kurešová.

Právě chystaná stavba nové budovy soudu v Ústí nad Labem vyvolává velké dohady a nervozitu. Objevily se totiž informace, že konkurz souvisí se zakázkou na stavbu soudní budovy, kterou má údajně vyhrát předem vybraná ústecká firma.

Veselý reagoval, že o tom nic neví. Současný předseda ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek to nechtěl komentovat. Bez odpovědi nechal i ostatní otázky, které se týkaly konkurzu a odkázal na náměstkyni Marvanovou. "Já jsem o tom neslyšela," řekla Marvanová.

Výběr ještě musí schválit ministryně Válková

Nový justiční palác pro 600 zaměstnanců soudu vláda slibuje už přes deset let. Současná 40 let stará budova je po několika povodních ve špatném stavu, nová za 850 milionů korun by měla v ústecké čtvrti Bukov stát za čtyři roky.

Současný předseda krajského soudu Milan Kohoutek ve funkci končí, protože mu v září skončí mandát. Jeho nástupce bude jmenován od 1. října na dobu sedmi let.

Jestli to bude právě Veselý, však není jisté ani po konkurzu. Komise totiž pouze doporučuje jméno ministryni spravedlnosti, která jej navrhne prezidentovi, jenž nového předsedu jmenuje. Ministryně spravedlnosti Helena Válková ale nemusí názor komise vyslyšet a může navrhnout někoho jiného.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz