Libor Turek | foto: archiv Libora Turka

Šéfem ústecké MHD bude předseda místní ODS. Odměna za puč, říká opozice

  • 4
V konkurzu na ředitele Dopravního podniku města Ústí nad Labem vyhodnotila výběrová komise jako nejlepšího kandidáta předsedu ústecké ODS a městského zastupitele Libora Turka. Ústecká opozice to vnímá jako odměnu za pomoc při převratu na magistrátu.

„Výběrová komise doporučila Libora Turka,“ potvrdila mluvčí města Romana Macová.

Libor Turek

Šéf ústecké ODS byl v letech 2006 - 2010 náměstkem primátora. Další čtyři roky byl místostarostou centrálního městského obvodu, od podzimu 2014 je zastupitelem.

Od letošního února sedí v dozorčí radě dopravního podniku, funkci po jmenování ředitelem firmy bude muset opustit.

Je spjatý s kauzou předražené rekonstrukce muzea, v roce 2009 na zastupitelstvu předkládal zvýšení rozpočtu opravy o 53 milionů korun (o kauze zde).

Poslední ředitel firmy Radek Chobot na konci srpna rezignoval z osobních důvodů. O post šéfa jedné z nejdůležitějších městských firem se pak v konkurzu ucházelo celkem šest zájemců, mezi nimi i náměstci společnosti Jiří Randák či Milan Šlejtr, který byl v minulosti pověřený řízením podniku.

Ve finále výběrového řízení nakonec Turek porazil personálního manažera dopravního podniku Tomáše Pavla.

„Jsem rád, je to pro mě výzva. Získal jsem k tomu vztah, protože jsem tam léta působil ve statutárních orgánech, takže praxi z oboru mám,“ reagoval na výsledek Turek, který v představenstvu firmy seděl v letech 2006 až 2012, z toho rok a půl jako předseda.

Kdy se funkce ujme, není jasné. Jmenovat do funkce ho musí rada města. Ta zasedala ve středu, ale tento bod se na program nedostal. Původně se přitom počítalo s tím, že nový ředitel bude v podniku působit od 1. září. Nyní žádný termín dán není.

Turek bude po letech dalším ředitelem, který je bezprostředně spjatý s politikou. Posledním takovým byl Tomáš Kraus, který skončil ve funkci na jaře 2012 a jenž rovněž vedl ústeckou ODS.

Rozhodnutí komise bylo jednoznačné, říká zástupce odborníků

Lídr opozičního hnutí PRO! Ústí Martin Hausenblas vidí v Turkově vítězství úlitbu ODS, která se podílela na odvolání minulé koalice hnutí ANO a PRO! Ústí a jež podporuje nové vedení města v čele s bývalými členy ANO. Ve výběrové komisi byl i Josef Matějka, jehož lidé z ANO v čele s dnešní primátorkou Věrou Nechybovou se po převratu na radnici dostali (o ústeckém puči zde).

„Je to splátka za puč a také důkaz, že v Ústí nad Labem vznikla koalice pučistů, ODS, komunistů, ČSSD a UFO za účelem toho, aby mohly nerušeně pokračovat staré pořádky. Jak jinak lze vysvětlit, že do vedení dopravního podniku jde člen ODS, člověk od komunálních voleb nezaměstnaný, bez základních předpokladů řídit firmu s miliardovým obratem,“ říká Hausenblas.

Šéf libereckého dopravního podniku Luboš Wejnar, který ve výběrové komisi zastupoval odborníky, to zpochybňuje.

„Myslím, že rozhodnutí komise bylo jednoznačné. Prezentace a vize pana Turka by měly posunout dopravní podnik kupředu,“ uvedl Wejnar. Dodal, že Turek mimo jiné podrobně představil zapojení podniku do integrovaného dopravního systému Ústeckého kraje.

Jako první věc po svém jmenování se chce Turek setkat s managementem firmy, odbory a vedoucími jednotlivých středisek.

„Mám řadu informací, jak společnost funguje, ale chci si udělat obrázek. Ty lidi osobně poznat a zeptat se jich, zda mají ve svých úsecích nějaké problémy, nebo naopak nápady,“ uvedl Turek. První konkrétní úkol, do kterého se pak chce pustit, je práce na zavedení nového odbavovacího systému.